Ветерану бойових дій на Донбасі Віталію Драгану, в якого виявили рак, відмовили в пільговому лікуванні.

Про це повідомило кропивницьке місцеве видання CBN. Лікарка Національного інституту раку Ганна Губарєва нібито сказала, що Віталій не матиме пільг, адже «вбивав братський народ». Після розголошення в ЗМІ, на інцидент відреагували в Інституті раку. Ганну Губарєву звільнили через неетичну поведінку з пацієнтом.  

Чи справді Ганна Губарєва відмовила пацієнту саме те, що він ветеран, чи відновлювали її на посаді та чому обурилася Уляна Супрун — у матеріалі Громадського.

Що сталося?

Віталій Драган звернувся в Національний інститут раку в червні цього року. Направлення він отримав у Кропивницькому. Чоловік потрапив до Ганни Губарєвої, яка «зустріла «тепло», аж у жар кинуло від слів: «Ніяких тобі пільг, оскільки ти братський народ вбивав», — цитує CBN Віталія.

Віталій Драган. Фото: Facebook

Лікарка в коментарі СВN пояснила, що не відмовляла хворому в лікуванні, а «він почув тільки цю фразу». Губарєва пояснила, що сказала Віталієві — Інститут раку не лікує безкоштовно такі захворювання: «Я йому просто сказала, що в його випадку хіміотерапія не допоможе, потрібно робити пересадку кісткового мозку. Така операція небезкоштовна і йому треба шукати спонсора».

Також Губарєва додала, що «держава не піклується про них. Їх просто посилають туди, стріляти в невідомо кого, а потім вони ще самі будуть винні в тому, як афганці. Це все, що я йому сказала».

В адміністрації Національного Інституту раку Громадському повідомили, що «Ганна Губарєва — лікарка із великим стажем роботи з онкохворими пацієнтами і добре орієнтується, як потрібно лікувати різні види захворювань на рак». Попри це, в установі все ж зазначають, що «звертатися до пацієнтів емоційно і в грубій формі неприпустимо». Ганну Губареву звільнили з посади 7 серпня.

Чому звільнена Губарєва залишалася в інституті?

У середині серпня активісти Центру протидії корупції опублікували наказ директора Національного Інституту раку, в якому йшлося, що Губарєву призначають секретарем Комісії з питань етики при інституті, яка відповідає за погодження проведення клінічних випробувань.

Копія документу зі сторінки Олександри Устінової у ФБ

Водночас в Інституті раку пояснили, що Ганна Губарєва на посаді старшого наукового співробітника виконувала наукову роботу, яку потрібно було завершити, тому Інститут раку уклав із нею короткочасний договір, який, утім, 13 серпня все ж достроково розірвав.

Виконувачка обов'язків очільниці МОЗ Уляна Супрун заявила, що «обурена тим фактом, що її взяли повторно, сподіваючись, що ніхто не помітить, і звільнили вдруге у результаті скандалу! Крім того, з 2008 року Губарєва була членом незалежної локальної етичної комісії інституту, де і залишилася навіть після звільнення з посади лікаря. При тому, що звільнено її було якраз за неетичну поведінку!» Вона додала також, що міністерство вживатиме відповідних заходів, щоб така кадрова поведінка не повторювалась.

«Непорозуміння між лікарем і пацієнтом»

Етичних норм і правил поведінки лікарів із пацієнтами на рівні закону немає. Їх вивчають майбутні лікарі в університетах. Єдине, що можуть зробити установи — створити дисциплінарну комісію, щоб захищати інтереси працівників і контролювати дотримання норм і принципів поведінки під час роботи, що і зробили в Інституті після інциденту з Губарєвою.

«Проблема непорозуміння між лікарем і пацієнтом або його родичами є неодноразовим випадком у будь-якому лікувальному закладі України. Оцінити правоту однієї чи іншої сторони дуже складно через різноманітність обставин. Нещодавній випадок з Ганною Губарєвою спонукав Адміністрацію Інституту раку створити «Кодекс корпоративної етики та деонтології науковців, лікарів і медичних працівників НІР», — прокоментував Громадському заступник директора з лікувально-координаційної роботи Інституту раку Олександр Яцина.

Що далі?

Віталій Драган продовжує лікуватися після хіміотерапії під наглядом свого госпіталю та шукає кошти на операцію. Курс лікування коштує 200 тисяч гривень.

Ганна Губарєва — лікарка із 32-річним стажем. Починала працювати в Макіївському онкодиспансері. Сама хворіє двома видами раку. Заново коментувати цю справу відмовилася, сказавши, що «суспільство вчинило самосуд. Сьогодні, я вигоріла як лікарка». За словами її помічниці, наразі Губарєва шукає роботу, адже потребує грошей зокрема й на лікування.

Поділитись: