Хлопчик з Донеччини, мексиканський «Рим» та родини ісламських радикалів — за які фільми вболівати на премії Оскар
Трохи більше двох місяців залишається до щорічної церемонії Оскар. На сайті конкурсу оголосили шорт-лист номінантів на головну кінопремію року. Цьогоріч до короткого списку за «Кращий документальний фільм» увійшов і фільм про події в Україні. Це стрічка данського режисера Сімона Леренга Вілмонта «Віддалений гавкіт собак» про 10-річного хлопця, який зростає біля лінії фронту на Донбасі. Українська стрічка Сергія Лозниці «Донбас» до шорт-листа не увійшла.
Громадське розповідає про фільми у кількох номінаціях Оскара: документальні фільми короткого та повного метру та ігрові стрічки іноземною мовою.
Хто подавався на Оскар від України
У серпні цього року Український Оскарівський комітет презентував перелік фільмів, які братимуть участь у відборі на висунення на премію Оскар в категорії «Найкращий фільм іноземною мовою». Тоді у нацвідборі взяли участь шість фільмів: «Брама» режисера Володимира Тихого, «Вулкан» Романа Бондарчука, «Донбас» Сергія Лозниці, «Кіборги» Ахтема Сейтаблаєва, «Коли падають дерева» Марисі Нікітюк та «Міф» Леоніда Кантера, який нещодавно пішов з життя. Проте жоден із них не пройшов до короткого списку кінопремії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Автори фільму «Людина з табуретом»: «Найбільша дилема — як поєднати щастя й постріл»
Номінації найкращих документальних фільмів
Нагороди за найкращі документальні фільми присуджуються в Америці щорічно з 1944 року. Хоча документальні фільми теоретично можуть претендувати на нагороду за кращий фільм на Оскарі, але на практиці жоден документальний фільм не був навіть номінований. При цьому в 2004 році американський документальний фільм «Фаренгейт 9/11» отримав «Золоту пальмову гілку» в Каннах.
На церемонії Оскар є дві номінації для документального жанру: повний та короткий метр. Цьогоріч серед претендентів на перемогу є історія про українських хлопчиків, які живуть у прифронтовому селищі Гнутове Донецької області.
Головний герой фільму данського режисера Сімона Леренга Вілмонта — це 10-річний Олег зі своєю бабусею Олександрою та його маленьким братиком. Попри те, що їхнє життя ускладнилося після початку війни, вони не збираються їхати. Фільм зображає дорослішання дитини у воєнних умовах.
У стрічки вже є низка нагород: у 2017-му вона перемогла на Фестивалі документального кіно в Амстердамі, а в лютому 2018-го — перемогла як «найкраща документальна стрічка» на фестивалі у Швеції.
Конкурентами повного метру у короткому списку Оскара стали стрічки переважно зняті в США. Серед них: фільм «Брудні гроші» про вплив політичної корупції на американську демократію, «Місто шарму» про насильство в американському місті Балтимор, «Про батьків та синів» (Німеччина — США) про дорослішання дітей у родині ісламських радикалів на Близькому Сході та інші.
У фокусі обраних кіноакадемією стрічок — проблема миру й боротьби з тероризмом, а також — незвичні життєві історії. П’ята частина номінантів — це фільми біографічні.
Наприклад, американський фільм «RBG», що розшифровується як Рут Бейдер Гінзбург. Це ім’я другої в історії жінки-судді Верховного суду Сполучених штатів після Сандри Дей О’Коннор. Зараз їй 85 років, Рут вважається однією із найвпливовіших жінок у США другої половини ХХ століття.
До слова, історію місіс Гінзбург з 25-го грудня можна буде переглянути і в кінотеатрах. Щоправда в іншій інтерпретації — як художню стрічку американської режисерки Мімі Ледер із акторкою Фелісіті Джонс у головній ролі.
Серед цікавих документальних біографій на Оскарі — американська стрічка «На її плечах» режисерки Александії Бомбах. Розповідає про Надію Мурад, цьогорічну лауреатку Нобелівської премії миру за протидію сексуальному насильству.
Ще одна стрічка — «Будеш моїм сусідом» — добра історія про життєву філософію Фреда Роджерса та його популярної дитячої програми «Добросусідство містера Роджерса».
Кілька фільмів документального шорт-листа стосуються й проблеми історичної пам’яті. У стрічці «Мовчання інших» іспанця Альмудена Карраседо сучасниця режиму диктатури режиму Франсіско Франко оповідає про те, як змінилась її Батьківщина з тих часів.
Фільм, який особливо відрізняється від інших, — робота виборництва National Geographic — «Вільне сходження». Режисери Елізабет Чай Вазархелі та Джиммі Чин зняли історію про підкорювача скель Алекса Хоннолда, що без захисного спорядження піднявся на вертикальну скелю Ель Капітан у Йосеміті-парку в штаті Каліфорнія висотою приблизно 1000 метрів.
Найкращий фільм іноземною мовою
Саме в цій номінації сподівалися на боротьбу автори фільму «Донбас» Сергія Лозниці, спільного виробництва Німеччини, України, Франції та Нідерландів. Раніше українські фільми теж потрапляли виключно у цю номінацію. Наприклад, торік — артхаузна стрічка «Рівень чорного» Валентина Васяновича. Хоча у фільмі насправді не лунало ані слова українською, бо це німе кіно.
До шорт-листу також не увійшов фільм російського режисера Костянтина Хабенського «Собібор».
Серед претендентів на перемогу — фільми виробництва Німеччини, Данії, Казахстану, Колумбії, Лівану, Мексики, Польщі, Південної Кореї, Японії.
Один із фаворитів цієї номінації — фільм «Рим» мексиканского режисера Альфонсо Куарона. Цей чoрно-білий фільм розповідає історію життя звичайної сім'ї середнього класу в Мехіко на початку 1970-х років.
Світова прем'єра стрічки відбулася у серпні на Венеційському кінофестивалі, де вона отримала головний фестивальний приз — «Золотого лева».
Церемонія нагородження переможців Оскара відбудеться 24 лютого 2019 року. А остаточний перелік номінантів будемо знати уже 22 січня.
- Поділитися: