Зачистка Лиману від окупантів та підриви цивільних на мінах: головне за день 2 жовтня

Українські військові зачистили Лиман Донецької області від окупантів, а в кількох звільнених регіонах цивільні люди підірвалися на мінах. Зібрали головні новини за день 2 жовтня.

Зачистка Лиману

Президент Володимир Зеленський заявив, що станом на 12:30 Лиман Донецької області було повністю зачищено від окупантів.

росія використовувала Лиман як логістичний і транспортний вузол для своїх операцій на півночі Донеччини. Захоплення міста є найбільшим успіхом України на полі бою від звільнення Харківської області у вересні.

Реакція Заходу

У Пентагоні назвали звільнення Збройними силами України Лиману на Донеччині обнадійливим успіхом, який завдасть клопоту росіянам. «Безумовно, це важливо. Ми дуже обнадієні тим, що бачимо зараз», — сказав міністр оборони США Ллойд Остін.

А генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що звільнення Лиману підтверджує, що українці досягають успіху та можуть звільняти свою землю.

Підриви на мінах

Протягом доби одразу в кількох деокупованих регіонах цивільні підірвалися на мінах. Зранку на Сумщині наїхала на міну автівка працівників «Укртелекому». Водій загинув на місці, двох людей госпіталізували. Також автівка з цивільними наїхала на міну в лісі поблизу села Шестовиця Чернігівської області. Усі четверо людей загинули.

А в Харківській області автівка швидкої допомоги підірвалася на міні, коли їхала на виклик. Внаслідок підриву загинув водій, а фельдшер зазнав поранень. Крім того, у полі в селі Василенкове Харківської області 2 жовтня знайшли п'ять тіл загиблих. Вони хотіли самостійно евакуюватися машиною, але підірвалися на російські міні.

Допомога Україні

Видання Bloomberg із посиланням на джерела повідомило, що США готові виділяти 1,5 мільярда доларів на місяць для підтримки України під час війни. Того ж очікують від європейських партнерів, але ЄС все ще намагається виконати попередні зобов'язання.

А Данія оголосила, що Німеччина, Данія та Норвегія закуплять для України 16 словацьких гаубиць Zuzana-2. Всього на виробництво установок Словаччині виділять 685 мільйонів данських крон (або 3,3 млрд грн).

Також очільники дев'яти країн Центральної та Східної Європи закликали всіх членів НАТО «істотно збільшити» військову допомогу Україні. Вони наголосили, що підтримують суверенітет і територіальну цілісність України, а також ніколи не визнають намагань росії анексувати будь-які українські землі.

Анексія українських земель

Конституційний суд росії схвалив так звані договори про «прийняття до складу рф» тимчасово захоплених територій України. Там хочуть запровадити російську мову як «державну» та поширити дію своїх збройних сил. росія хоче запровадити перехідний період для «інтеграції в економічну, фінансову, кредитну та правову системи рф», а також у «систему органів державної влади рф» до 1 січня 2026 року.

Далі так зване «прийняття до складу рф» мають схвалити палати російського парламенту (Рада Федерації та Держдума) та остаточно погодити володимир путін. Той уже вніс до Держдуми відповідні законопроєкти.

Обстріл Миколаєва

російські війська в ніч проти 2 жовтня завдали ракетного удару по житловому кварталу Миколаєва. Семеро людей зазнали поранень. Окупанти випустили ракети з комплексу С-300.

Відомо про пошкодження у щонайменше чотирьох багатоквартирних будинках. Зокрема, є влучання неподалік від двох 4-поверхівок. У двох квартирах одного з будинків виникла пожежа, її вже ліквідували.

Втрати окупантів

Українські військові за час повномасштабної війни знищили 60 110 російських солдатів, заявив Генштаб ЗСУ. Лише за 1 жовтня росія втратила 500 своїх військових. Також окупанти 1 жовтня втратили 23 танки, 26 бойових броньованих машин, 8 артилерійських систем та іншу техніку.