Працівниця доглядає рослини медичної марихуани (канабісу) в теплиці промислового фармацевтичного центру у місті Лод, Ізраїль, 23 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/BEA KALLOS

Верховна Рада України має розглянути так званий законопроект «про медичний канабіс». Його внесли до парламенту за результатами розгляду електронної петиції, яка набрала понад 25 тисяч підписів. Автори стверджують: в Україні ідеальні умови для вирощування канабісу, тож держава може не лиш полегшувати життя хворим, а й заробляти. Громадське прочитало законопроект і пояснює ключові моменти.

«Працюють усі фракції та групи в парламенті, які вимагають, щоб він став першим питанням у четвер зранку, — сказав у коментарі Громадському народний депутат Олександр Опанасенко, один із авторів законопроекту. — Очікуємо, що цього дня буде достатньо народних депутатів, аби проголосувати і ухвалити його в першому читанні. А якщо знайдеться компроміс, можливо, навіть у цілому».

Законопроект закладає підвалини для цілої галузі — культивації медичного канабісу, дослідження, виготовлення препаратів і їхні клінічні дослідження, обігу, зберігання і знищення. Щоби це все краще працювало, депутати ще й пропонують внести зміни до семи законів, а також до Кримінального кодексу і Кодексу про адміністративні порушення.

Що таке «медичний канабіс»?

У законопроекті немає словосполучення «медичний канабіс». Натомість вживаються інші визначення:

  • рослини (канабісу), що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях (так звані «технічні» сорти конопель, висушена солома яких містить до 0,08% психоактивного THC);
  • рослини, що містять малі кількості наркотичних речовин (граничний вміст THC визначається Кабінетом міністрів України).

Для зручності далі у тексті ми писатимемо — «технічний» та «медичний» канабіс. Але це умовне визначення, адже ліки виготовляють і з «технічних» сортів.

У законопроекті також є визначення конопель, що «містять наркотичні речовини у небезпечних кількостях». Вони декриміналізації не підлягають.

Квітки технічних конопель сортуються у цеху промислового фармацевтичного центру у місті Лод, Ізраїль, 23 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/BEA KALLOS

Кому дозволять?

Дозволяється використання «технічного» та «медичного» канабісу у промислових, наукових та медичних цілях. Хворі можуть придбати або вирощувати канабіс на підставі медичного висновку і за рецептом лікаря.

Хто зможе вирощувати і як?

Вирощувати «технічні» сорти канабісу зможуть усі підприємці.

Наукові установи і навчальні заклади без ліцензії матимуть змогу вирощувати «технічний» канабіс без обмежень, «медичний» — у малих кількостях (до 50 рослин). Також вони отримають право виготовляти препарати з канабісу, проводити їхні клінічні дослідження.

Хворим на підставі медичного висновку і рецепту лікаря дозволять вирощувати до 4 рослин «технічного» або «медичного» канабісу. Але треба буде повідомити про це владу упродовж 5 днів від початку процесу. Національна поліція може перевіряти дотримання правил.

Вирощувати «медичний» канабіс можна лише в парниках, і теплицях, з насіння від постачальників, внесених до Державного реєстру виробників насіння і садівного матеріалу.

Квоти на вирощування таких видів канабісу не встановлюються.

Підприємства можуть отримати державну субсидію на промислове вирощування льону і конопель.

Пакування висушеного канабісу у промислового фармацевтичному центрі у місті Лод, Ізраїль, 23 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/BEA KALLOS

Обіг і зберігання

Пряма заборона на обіг «медичного» канабісу скасовується. Дозволяється його обіг у промислових, наукових, навчальних і медичних цілях.

Продавати рослини або ліки у роздріб можна або безпосередньо виробникові, або через аптеки, які мають відповідну ліцензію. І лише за наявності рецепту.

Людина, яка виростила або придбала канабіс для себе може зберігати не більше, ніж виписано за одним рецептом, або до 4 рослин.

Якщо правоохоронці знайдуть у транспорті, багажі чи особистих речей громадянина «підозрілі» рослини або препарати, дозволяється лише вилучити їх для подальшої експертизи, без затримання власника.

Якщо вилучено рослини або ліки, які перевозилися законно, власник має право на компенсацію. А якщо вилучення призвело до загрози життю чи здоров’ю особи, правоохоронців повинні притягнути до відповідальності за перевищення влади або службових повноважень.

Наукові установи та вищі учбові заклади, які використовують «медичний» канабіс у наукових і навчальних цілях, повинні зберігати усі складники у спеціально обладнаних приміщеннях, захищених від розкрадання.

Якщо ці умови порушуються — заклад втрачає право надалі використовувати канабіс у своїй діяльності, а всі препарати і рослини — вилучаються.

Ліцензія на здійснення обігу «медичної» марихуани у промислових цілях видається на 5 років. Її ціна:

до 1000 рослин — 100 прожиткових мінімумів (близько 192 тисячі гривень)

понад 1000 рослин — 500 прожиткових мінімумів (близько 960 тисяч гривень) за кожен гектар.

Процес приготування екстракту канабісу у промислового фармацевтичному центрі у місті Лод, Ізраїль, 23 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/BEA KALLOS

Готовий для використання у лікуванні пацієнтів екстракт канабісу перевіряють у промислового фармацевтичному центрі у місті Лод, Ізраїль, 23 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/BEA KALLOS

Дозволяється переміщення через КПВВ нарковмісних препаратів для власного споживання в медичних цілях, якщо є рецепт. 

Дозволяється ввозити і вивозити через державний кордон, а також провозити транзитом територією України препарати та коноплі з низьким вмістом наркотичної речовини для власного лікування — на підставі рецепту.

Кримінальна відповідальність

Людина, яка приховано перевезла через митний кордон наркотичний засіб, придбаний у власних потребах за рецептом лікаря і допустимих кількостях, звільняється від кримінальної відповідальності.

Зміни до статей 310 та 320 Кримінального кодексу України фактично скасовують кримінальну відповідальність за вирощування та обіг «технічного» і «медичного» канабісу.

Поділитись: