Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект про імпічмент президенту
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект про імпічмент президенту. «У такий спосіб президент виконав передвиборчу обіцянку», — заявив на брифінгу представник глави держави у парламенті Руслан Стефанчук. Такий законопроект був необхідний, оскільки в Конституції вже 23 роки є стаття про імпічмент президенту, але механізму такої процедури, закріпленої на законодавчому рівні, не було. Зараз є шанс це змінити. Громадське ознайомилося з текстом внесеного законопроекту і розповідає, яким буде звільнення президента у разі «вчинення державної зради або іншого злочину».

Що в Конституції?

Імпічмент — це процес усунення президента з його посади Верховною Радою, каже стаття 111 Основного закону. Але тільки у випадку вчинення державної зради або іншого злочину. А далі — парламентська математика.

Для того, щоб ініціювати процес потрібно 226 голосів. Після цього парламент створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, висновки і пропозиції якої сам же й заслуховує. Якщо підстав для імпічменту достатньо, Верховна Рада мінімум 300 голосами ухвалює рішення про звинувачення президента. І якщо Конституційний суд підтвердить, що процедура була законна, а Верховний суд — що глава держави справді вчинив державну зраду або інші злочини, депутати мають назбирати ¾ голосів за рішення про усунення президента з посади. Зелену кнопку на пульті мають натиснути не менше 338 народних обранців.

Але в Конституції не було розписано ні порядок формування слідчої комісії, ні які компетенції потрібні, щоб до неї увійти, ні які повноваження має комісія. Все це є в проекті нового закону.

Ініціювання імпічменту

Для ініціювання імпічменту потрібне письмове подання, під яким має підписатися більшість народних депутатів. В документі автори повинні пояснити, чому необхідно створювати спеціальну тимчасову слідчу комісію. А також можуть прикріпити документи чи матеріали, що стосуються цієї справи.

Після обговорення в парламенті рішення про початок процедури імпічменту повинні підтримати щонайменше 226 народних депутатів.

Хто розслідуватиме злочини президента

До спеціальної тимчасової слідчої комісії, яка перевіряє обґрунтованість доказів проти президента або ж провадить власне розслідування, входять народні депутати, спеціальний прокурор та спеціальні слідчі. Народні депутати мають бути представлені від усіх фракцій та депутатських груп за пропорційним принципом: що більша фракція, то більше представників.

Аби стати спеціальним прокурором чи спеціальним слідчим необхідно проживати 10 років на території України, мати юридичну освіту, 10-річний стаж роботи прокурором або слідчим, володіти державною мовою і не мати судимості. Кандидатуру спеціального прокурора вносять ініціатори імпічменту, а слідчих — депутатські фракції і групи. Склад групи має затвердити парламент більшістю голосів.

В законопроекті не сказано, скільки в групі має бути народних депутатів чи слідчих. Відомо тільки, що прокурор точно буде один. Це важливий момент, оскільки засідання комісії вважається повноважним, коли у ньому бере участь більше половини членів. А рішення ухвалюється не більшістю від наявного кворуму, а теж від загальної кількості комісії. Тому сильно «роздутий» склад комісії, імовірно, зробить її роботу менш ефективною.

Перевіряй та знаходь

Завдання комісії — перевірити наявність, повноту та обґрунтованість доказів проти президента та розслідувати обставини такого злочину. Аби з цим розібратися комісія має право заслуховувати президента чи його захисника, вимагати від державних органів, місцевої влади, юридичних та фізичних осіб надати їй необхідні документи та інші відомості, викликати «для заслуховування» громадян України. В засіданнях комісії мають право брати участь голова та судді Конституційного суду України, які пізніше мають дати висновок щодо додержання конституційної процедури під час розслідування і розгляду справи.

За результатами роботи комісія готує висновки і пропозиції для розгляду в парламенті. Якщо ж у результаті розслідування з’ясується, що є всі підстави для імпічменту, комісія готує висновок про звинувачення.

Робота для парламенту

Висновки та пропозиції спеціальної тимчасової слідчої комісії розглядаються на відкритому засіданні парламенту. Закрите засідання можливе лише, якщо є інформація, що становить державну таємницю.

Президент та ініціатори імпічменту мають однаковий час, щоб донести свою позицію. Після цього парламент може або додатково викликати свідків та експертів, або перейти безпосередньо до розгляду проектів постанов про звинувачення президента.

Якщо главу держави таки вважають винним, рішення ухвалюватимуть таємним голосуванням. Депутати голосують за кожен пункт обвинувачення і в фінальному тексті залишаються тільки ті, які набрали 300 і більше голосів.

Далі парламент звертається до Конституційного та Верховного судів, щоб ті перевірили справу на предмет дотримання Конституції, та чи справді в діях президента є ознаки державної зради або ж іншого злочину. Якщо висновки позитивні, Верховна Рада таємним голосуванням ухвалює постанову про імпічмент президента. Для цього потрібно 338 голосів, або ж ¾ складу парламенту.

Розвилки та розгалуження закону

Якщо Конституційному суду не сподобається, як розслідували справу, то він може зобов’язати тимчасову слідчу комісію провести додаткове розслідування, переглянути свої рішення чи викреслити з постанови парламенту котрісь із пунктів звинувачень.

А от якщо Верховний суд не погоджується з висновком і не вбачає в діях президента держзради чи інших злочинів — це має більш серйозні наслідки. В такому випадку парламент ухвалює рішення про припинення процедури імпічменту, а спікер парламенту вибачається перед главою держави від імені Верховної Ради. Така ж процедура застосовується, коли не вдалося зібрати достатню кількість голосів за фінальне рішення про усунення президента з посади.

І насамкінець президент сам може припинити процедуру імпічменту, якщо піде у відставку. Щоправда від кримінального переслідування це його не врятує — матеріали справи проти нього передаються до органів досудового розслідування.

Поділитись: