Нижня палата британського парламенту — Палата громад — в середу, 22 січня, відхилила зміни до законопроєкту про Brexit, які внесла напередодні верхня палата, Палата лордів.

Про це повідомляє Reuters.

Зазначається, що у вівторок, 21 січня, Палата лордів проголосувала за кілька змін до законопроєкту про вихід Великої Британії з ЄС (Withdrawal Agreement Bill).

Пери, серед іншого, проголосували за надання документу громадянам ЄС, що живуть у Великій Британії, на підтвердження їхнього права залишатися в країні після Brexit. Вони також виступили проти надання права міністрам британського уряду вирішувати, які постанови Суду ЄС можна не виконувати після виходу країни з Євросоюзу.

Оскільки в Палаті громад владна Консервативна партія на чолі з Борисом Джонсоном має більшість у 80 голосів, вона може відхиляти будь-які рішення Палати лордів.

У Великій Британії закон набуває чинності після схвалення обома палатами парламенту й отримання королівської згоди (royal assent). Як правило, Палата лордів автоматично затверджує всі рішення, прийняті Палатою громад.

Однак якщо вона висловлює якесь заперечення, законопроєкт повертається в Палату громад. Теоретично законопроєкт може нескінченно переходити від однієї палати до іншої (так званий законодавчий пінг-понг), поки вони не дійдуть до узгодженого варіанта.

Нагадаємо, 20 грудня 2019 року Палата громад британського парламенту в другому читанні проголосувала за законопроєкт про вихід із Європейського Союзу (Withdrawal Agreement Bill), який визначає умови втілення Brexit.

9 січня вона прийняла законопроєкт про вихід із ЄС у третьому читанні.

Законопроєкт про Brexit не є тотожним угоді про вихід із ЄС, яку 17 жовтня 2019 року уклали Велика Британія та ЄС. Withdrawal Agreement Bill визначає умови, за яких відбуватиметься впровадження положень цієї угоди. Зокрема, він затверджує погоджену дату виходу Великої Британії з ЄС — 31 січня 2020 року та встановлює 11-місячний перехідний період, під час якого сторони мають укласти нову торговельну угоду.

Очікується, що до кінця січня Велика Британія виконає всі необхідні процедури для ухвалення закону.

Угоду про вихід із ЄС, на основі якої й написаний британський законопроєкт, також має схвалити Європейський парламент. Тоді 31 січня 2020 року вона офіційно виходить із ЄС. Далі починається 11-місячний перехідний період до грудня 2020 року, протягом якого сторони мають юридично закріпити свої майбутні відносини — в тому числі торговельні.

Нагадаємо, раніше британські депутати не хотіли затверджувати урядовий законопроєкт про Brexit. Вони заявляли, що в них недостатньо часу для його вивчення й обговорення, оскільки до тодішнього дедлайну Brexit — 31 жовтня — лишалися лічені дні.

Тоді за ініціативи опозиційних політичних партій парламент прийняв рішення про проведення дочасних виборів. Напередодні ЄС схвалив чергове відтермінування виходу Великої Британії — до 31 січня 2020 року.

Поділитись: