«Закрите меню»: як міністр оборони планує змінити закупівлю харчів для військових

Міністр оборони Олексій Резніков провів закриту зустріч із представниками громадськості та журналістами щодо історії із закупівлею харчів. Журналіст Юрій Ніколов, який був присутній на заході, розповідає, що Резніков намагався відвернути увагу від справжніх цін, за якими міністерство оплачує бізнесменам постачання продуктів.

Про це Юрій Ніколов розповів нам у коментарі.

Журналіст заявив, що Резніков на зустрічі не надав жодної інформації про фактичні закупівельні ціни харчів.

«Усі, хто там був присутній, побачили, як пан міністр захищає непрозорість ціноутворень закупівлі харчів на десятки мільярдів гривень. Прийшов на зустріч, навіть не ознайомлений із цінами, за які армія оплачує картоплю, яйця тощо. Він не приніс жодних даних, які підтверджують, що ціни у контракті вже виправлені. Саме ті ціни, які він називав технічною помилкою», — сказав він.

За словами Ніколова, міністр оборони запропонував змінити систему закупівель у такий спосіб, щоб повністю прибрати з контрактів ціни на окремі харчові продукти.

«Він вважає безглуздям наявність цін на картоплю в контрактах із постачальниками картоплі, хоч як це парадоксально. Резніков каже, що потрібно перейти на меню з калоражем, а не платити за самі харчі. От буде меню на 4 тисячі калорій умовно за 140 гривень, і неважливо, що там всередині. А що туди напихають і за якими цінами будуть ці продукти, він не каже. Чому саме 140 гривень? Які будуть складові цього меню? Це приховаймо», — сказав журналіст.

Ніколов додає, що Резніков і далі не хоче визнавати існування завищених цін на постачання продуктів і продовжує говорити про «технічну помилку» навіть після викриття Службою безпеки двох постачальників продовольства для Міноборони.

Нагадаємо, раніше в Міноборони інформацію про закупівлі харчів за завищеними цінами назвали маніпулятивною. Резніков зазначив, що, наприклад, оприлюднена в медіа ціна 17 грн за одне яйце — це «технічна помилка, яку зробив постачальник».

Міністр також пояснив, що відомство не здійснює закупівлю окремих продуктів, а купує комплексну послугу — забезпечення харчування. Тобто доставлення певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках — і приготування їжі.

Що передувало?

Про ймовірне завищення цін на закупівлях харчів для ЗСУ стало відомо наприкінці січня. Видання ZN.UA опублікувало матеріал Ніколова, який повідомив, що отримав від «джерела в ЗСУ» угоду Міноборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у шести областях. Як зазначається, в угоді на 13,16 мільярда гривень ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у 2-3 рази.

23 січня, після скандалу із закупівлею, керівництво Міноборони та представників НАБУ, ДБР, СБУ заслухали на засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Голова Комітету Олександр Завітневич заявив, що оприлюднений у ЗМІ контракт про закупівлю продуктів для ЗСУ нібито містить некоректну інформацію.

30 січня прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив розробити оновлену систему закупівель для української армії. Ця система має збалансувати дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями для армії. Так, Резніков пообіцяв повернути громадський контроль над закупівлями речей, паливно-мастильних матеріалів і харчів. Але робитимуть це з огляду на обмеження воєнного стану.