«Запам’ятайте це, як аксіому, — з Ради Європи Україна не буде виходити» — депутат

Демарш української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи після повернення туди Росії не означає, що Україна не буде брати участь у сесіях ПАРЄ або взагалі покине Раду Європи.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив народний депутат Леонід Ємець, який є членом української делегації в ПАРЄ.

«Мета цього демаршу дуже проста: оскільки Рада Європи в особі ПАРЄ відмовилася від того, що рішення цієї міжнародної організації є обов’язковими для членів-учасників. Відповідно треба проаналізувати і можливо переглянути формат стосунків країн з цією міжнародною організацією», — пояснив він.

Ємець додав, що низка країн, зокрема ті, що підтримали демарш України, також розглядають можливість переглянути свої відносини з ПАРЄ.

Депутат зазначив, що поки питання припинення роботи в ПАРЄ не стоїть, а вийти із самої Ради Європи неможливо «суто технічно», можна лише призупинити роботу.

«Не стояло питання про припинення роботи в ПАРЄ. Запам’ятайте це як аксіому — з Ради Європи Україна не буде виходити від слова ніколи. Щодо ПАРЄ. Це один із органів, а там є 3 органи — ПАРЄ, комітет міністрів і генеральний секретар. ПАРЄ це депутати всіх 47 країн, які збираються і приймають резолюції. Україна своїм демаршем просто продемонструвала, що ми не розуміємо, як тепер мати стосунки з організацією, яка не дотримується власних принципів і цінностей, а головне — сама добровільно відмовилася від того, шо її рішення є обов’язковими», — сказав він.

Ємець вважає, що українські центральні органи влади — парламент, уряд та президент — мають визначити єдину позицію щодо роботи в ПАРЄ. Депутат наголосив, що українська делегація продовжує боротися за те, аби повернути організацію у попередній стан, коли її резолюції були обов’язковими.

Він також розповів, що українська делегація поїхала з ПАРЄ за півтори доби до закінчення сесії.

«А повернемося ми чи ні, це вже вирішувати не нам. Для цього є український парламент», — резюмував депутат.

Нагадаємо, 1 липня комітет Верховної Ради рекомендував парламенту призупинити участь постійної делегації у роботі ПАРЄ до отримання висновків Венеціанської комісії.

У квітні 2014 року ПАРЄ позбавила російську делегацію права голосу і виключила її представників з усіх керівних органів асамблеї у зв`язку з анексією Криму.

Проте 26 червня 2019-го ПАРЄ відновила повноваження російської делегації у повному обсязі. Після цього українська делегація покинула засідання. Разом із делегацією України представники Польщі, Литви, Латвії, Словаччини, Естонії і Грузії заявили, що їдуть додому за консультаціями.