УКРАЇНА

Екстрадиція вночі: як і чому з України вивезли турецького журналіста

18 липня, 2018 21:15
УКРАЇНА/Екстрадиція вночі: як і чому з України вивезли турецького журналіста
Зберегти
Вигляд
lead
У Миколаєві 12 липня співробітники Служби безпеки України затримали турка Юсуфа Інана. У Туреччині його підозрюють у спробі державного перевороту в 2016 році, а турецька влада пов'язує його діяльність з проповідником Фетхуллахом Гюленом, якого звинувачують в організації військового перевороту та діяльності проти президента Реджепа Ердогана.

Після затримання турецькі провладні ЗМІ повідомили, що Інана вивезли до Туреччини. Знайомі та дружина кажуть, що екстрадували його без розголосу й незаконно.

Хто його екстрадував з України й чому — розбиралося Громадське.

Хто такий Юсуф Інан?

Колега Інана, турецький журналіст Юнус Ердогду розповів, що 51-річний Юсуф Інан — блогер і журналіст. У 2015 році він одружився на українці Катерині, в них двоє дітей. В Україні Інан перебував на законних підставах, адже через шлюб з українкою мав посвідку на проживання. Разом з дружиною вони жили в сільській місцевості, займалися тваринництвом, продавали овець. Також у них був благодійний фонд.

Турецький блогер і журналіст Юсуф Інан із дружиною Катериною Фото: сторінка Катерини у facebook

Одним із сайтів, для якого писав Юсуф Інан, є турецький news2023.com. Там висвітлюються новини Туреччини, водночас часто цитують повідомлення російського пропагандистського ЗМІ Sputnik, інколи — турецької газети лівого спрямування «Джумхурієт».

Свідком затримання Інана стала його дружина Катерина

«Я готувала сніданок, а чоловік на полі пас баранів — він займається баранами й вівцями. І тут він мені телефонує (а ми з ним зазвичай через перекладач спілкуємося), каже біжи сюди, якісь люди недобрі прийшли. Бачу на полі — натовп, донька бігає, а двоє чоловіків схопили його. Ударили трохи», — розповіла Громадському Катерина.

Каже, що утримували Інана спочатку співробітники поліції, які не надали документів і не представилися. Згодом на місце приїхали співробітники СБУ, Інана побили й утримували Катерину. У чоловіка, за її словами, залишилися сліди побиття.

Того ж дня Юсуфа Інана затримали, відбувся суд, відтак на 60 діб його мали б утримувати в СІЗО. За словами дружини, звинувачення Інану, які закидає йому суд в турецькому Ізмірі, нічим не обґрунтовані. У справі описується історія діяльності суспільно-політичного руху FETO Фетхуллаха Гюлена, але прямих доказів співпраці Інана з Гюленом немає. Українська прокуратура запросила характеристики Інана. І від української, і від турецької сторін вони позитивні.

Інан також написав листа президентові Туреччини Реджепу Ердогану. У зверненні він наголосив, що досі входить до його партії «Справедливості та розвитку» й добре знайомий з багатьма її членами, тож виступати проти діяльності Ердогана на боці Гюлена точно не міг.

Дружина Інана заперечує, що той узагалі колись підтримував рух Гюлена.

«Він сам нічого не писав, брав новини з інших ресурсів. Працює журналістом 18 років. А під час державного перевороту висвітлював ті події, як і всі. У той час їздив у Туреччину на весілля сина, але потім повернувся в Україну», — розповідає Катерина.

Турецький блогер і журналіст Юсуф Інан (ліворуч) на відкритті благодійного фонду, 1 грудня 2016 року Фото: фото надані Громадському дружиною Інана КатериноюТурецький блогер і журналіст Юсуф Інан (другий ліворуч) на відкритті благодійного фонду, 1 грудня 2016 року Фото: фото надані Громадському дружиною Інана Катериною

Що буде далі з Інаном?

На суді в Миколаєві стало відомо, що раніше Інану анулювали посвідку на постійне проживання в Україні. Таким чином, його можна було депортувати. Родині про це мали повідомити, але, за словами дружини, таких листів вони не отримували, а сам Інан за вже «недійсною» посвідкою в банку платив до останнього дня.

Попри прохання на суді про політичний притулок і надання суддею п'яти днів на звернення, в ніч на 15 липня Інана екстрадували в Туреччину без відома дружини і адвоката. Його вивезли в Ізмір, де він мешкав раніше.

«У прокуратурі нам сказали, що наказ прийшов зверху. Від кого — не знаємо. Також ми не знаємо, як його перевезли. Ми подаватимемо апеляцію. Але в Туреччині жоден адвокат не хоче за це братися — бояться Ердогана», — каже Катерина. Сама вона вирішила залишатися в Україні й чекати на чоловіка.

Колега Інана Юнус Ердогду каже, що в'язниці в Туреччині переповнені, інколи там ніде спати. Також він припустив, що Інана можуть катувати.

Як це коментують українські правоохоронці, прикордонники та Спілка журналістів?

У Службі безпеки не змогли підтвердити затримання та екстрадицію Інана й заявили, що не мають жодної інформації про співпрацю українських і турецьких органів. Водночас у прес-службі поліції Миколаївської області Громадському сказали, що затримання проводили саме з київського СБУ. У Державній прикордонній службі теж не мають інформації про вивезення громадянина Туреччини з України.

Турецький блогер і журналіст Юсуф Інан (ліворуч) на відкритті благодійного фонду, 1 грудня 2016 року Фото: фото надані Громадському дружиною Інана Катериною

Міністерство юстиції України не отримувало запиту на екстрадицію Інана.

Дружина Катерина припустила, що Інана вивезли приватним турецьким літаком. На питання Громадського, чи перетинав український кордон приватний літак з Туреччини, речник ДПСУ Олег Слободян сказав, що не має такої інформації.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко повідомив Громадському, що Спілка відправлятиме до СБУ запит з вимогою повідомити про обставини депортації журналіста та чи надавали Інану можливість довести свою правоту. Також НСЖУ поінформує про це міжнародних партнерів, зокрема, ОБСЄ з питань свободи преси та Європейську федерацію журналістів.

Оновлення: Турецька сторона звернулась до України з проханням про передачу журналіста Юсуфа Інана у 2017 році. У липні цього року Україна виконала запит про екстрадицію, повідомив Громадському речник Генпрокуратури Андрій Лисенко. Відтак, у ГПУ підтвердили факт видачі Інана за запитом турецької сторони.

Напередодні з України до Туреччини передали ще одного громадянина Туреччини, підприємця Саліха Зекі Ігіта. Його, за словами журналіста Ердогду, 11 липня затримали в Одесі, а наступного дня він уже перебував у Туреччині. Перед затриманням, стверджує Ердогду, Саліх Зекі зустрічався з представниками розвідки Туреччини, однак, найпевніше, не знав, хто вони. Також одну людину затримали в Азербайджані та екстрадували до Туреччини.

Зазначимо, що в Туреччині діє Національна розвідувальна організація з функціями таємної політичної поліції має назву МІТ (Milli İstihbarat Teşkilatı). Саме вона займається затриманням турецьких опозиціонерів, зокрема і закордоном.


Після спроби перевороту в липні 2016 року влада Туреччини вдалася до жорстких заходів проти опозиції й тих, кого вважають причетними до руху проповідника Фетхулаха Гюлена, якого Анкара звинувачує в організації перевороту.

Загалом понад 150 тисяч держслужбовців звільнили з роботи, близько 50 тисяч опинилися у в'язниці.

22 травня суд у Туреччині засудив 104 колишніх військових офіцерів до довічного ув'язнення за звинуваченнями у спробі державного перевороту у 2016 році.

Іще для 52 підсудних суд ухвалив рішення про менш суворі вироки: 21 людина отримала по 20 років ув'язнення за «допомогу у спробі вбивства президента», а 31 людину засудила на терміни від 7 до 11 років за «членство в терористичній організації».

Раніше у Туреччині засудили 14 журналістів на терміни 2-10 років позбавлення волі.

 

Пов`язані новини