Представники російського та міжнародного журналістського співтовариства упевнені, що журналіста-розслідувача видання «Медуза» Івана Голунова переслідують у зв’язку з його професійною діяльністю.

У Росії журналіст, затриманий 6 червня 2019 року в центрі Москви, відомий, у першу чергу, розслідуваннями зловживань столичної мерії. Головред «Медузи» Іван Колпаков заявив, що переслідування Голунова пов’язане може бути пов’язане із його останнім матеріалом.

«Протягом як мінімум 13 останніх місяців Іван Голунов отримував погрози від героїв тексту, що ще не вийшов. За пару годин до затримання Іван здав цей текст редактору Олексію Ковальову – ось такі вони щасливі люди (обидва)», — розповів головний редактор видання «Медуза» Іван Колпаков.

Він не назвав тему матеріалу та імена можливих організаторів переслідування Голунова, аби не нашкодити Івану та самому розслідуванню, яке ще треба завершити. Але додав, що ідеться не про московську мерію.

Громадське розповідає про найцікавіші матеріали Івана Голунова на Meduza.

«Пентхаус розміром з два «Єлисеївських». Як сім’я віце-мера Москви Петра Бірюкова заробила мільярди і купила на них садиби і квартири», — розслідування Івана про те, як політичний довгожитель московської мерії, начальник по ЖКГ Петро Бірюков, він же улюблений персонаж розслідувань Голунова, скупив для своєї родини дев’ять пентхаусів в елітному житловому комплексі. Ринкова вартість квартир — близько 1,6 мільярда рублів (близько 656 млн гривень). Відповідно до виписок із Росреєстру, чотири квартири отримала його старша донька — 46-річна Ірина Бірюкова; дві — 41-річний син Олександр Бірюков; ще три — дружина Олександра, 31-річна Катерина Бірюкова. Загальна площа пентхаусів, що опинилися у власності сім’ї Бірюкова, — понад 1600 квадратних метрів. Також сім’я екс-мера Москви володіє величезним маєтком під російською столицею. З садибами, гостьовими будинками і стайнею.

«Фужери від братів Ротенбергів» — витрати московського бюджету на новорічне оформлення міста в 2017 році збільшилися більш ніж у десять разів: на оновлення святкової ілюмінації, світлові інсталяції та інші прикраси столиця витратила в цілому майже сім мільярдів рублів (близько 3 млрд гривень). Приміром, ліхтарі на початку вулиці Тверської до Нового року прикрасили світловими конструкціями, схожими на фужери з шампанським. За 64 «келиха» місто заплатило 143,4 мільйона рублів (близько 59 млн гривень). Одна з найдорожчих конструкцій — сани-трійка Діда Мороза, встановлені біля Тріумфальної арки на Кутузовському проспекті. Коштували вони 44,1 мільйона рублів (18 млн гривень), компанія «Все сам», яка їх виготовила, в цілому отримала від мерії за створення декоративних фігур і новорічне оформлення вильотних магістралей більш 780 мільйонів (320 млн гривень). Іван Голунов уважно вивчив, як, кому і на що пішли гроші, — і з’ясував, скільки коштували сани Діда Мороза, як ялинки на московських площах пов’язані з упорядниками центральних вулиць і яке відношення до цього мають брати Борис і Аркадій Ротенберг.

«Труна, цвинтар, сотні мільярдів рублів. Як чиновники, силовики і бандити ділять похоронний ринок — і до чого тут Тесак», — у цьому матеріалі Іван Голунов розібрався з тим, як влаштований ритуальний ринок у Росії, виручка якого тільки офіційно становить близько 60 мільярдів рублів на рік (близько 25 млрд грн), а розмір його тіньового сектора, за оцінкою влади, може досягати 250 мільярдів (102 млрд грн). Журналіст з’ясував, як контроль над ним поступово переходив від людей, близьких до кримінальних структур, до людей, пов’язаних з державою. 

Останнє розслідування Голунова присвячене «чорним кредиторам» — мікрофінансовим організаціям, які обманом захоплюють житло боржників.

Журналістові вдалося виявити близько 500 квартир, втрачених своїми власниками за останні п’ять років — без рішення суду. Однак простим «віджиманням» житлоплощі схема не обмежується: можливо, це лише один з елементів міжнародної системи із відмивання грошей. Іван Голунов з’ясував, як влаштований цей ринок.

Нагадаємо, 8 червня суд відправив Голунова під домашній арешт.

Десятки журналістів вступилися за нього, акції підтримки журналіста пройшли і кількох містах.

«Будь ласка, давайте не будемо зупинятися – до тих пір, поки з Івана Голунова не знімуть усі звинувачення», – додав Колпаков.

Журналіста-розслідувача Голунова затримали у Москві 6 червня, начебто виявивши у нього наркотики. Сам він стверджує, що поліцейські підкинули йому наркотики.

8 червня Голунова офіційно звинуватили у замаху на збут наркотиків, ця стаття передбачає до 20 років ув'язнення.

Після затримання йому 16 годин не дозволяли звернутися до адвоката та застосовували силу. Голунов заявляв, що його вдарили по голові й протягли по підлозі, а один з поліцейських наступив йому ногою на груди.

Викликати швидку допомогу йому не дозволили. Крім того, поліція довго відмовлялася взяти у Голунова біологічні зразки, аналіз яких може підтвердити, що він не торкався до наркотиків.

Перед засіданням суду Голунова госпіталізували. Йому стало зле у відділенні поліції, лікар «швидкої» заявив, що у нього підозра на перелом ребер, струс головного мозку і гематома.

Лікар бригади швидкої допомоги, яка доставила в лікарню Голунова, повідомив про забої та травми, виявлені у журналіста.

Увечері 8 червня суд дав адвокатам Голунова 15 хвилин на ознайомлення зі справою. Голунова відправили під домашній арешт.

\Самуїл Проскуряков

Поділитись: