Заворушення у Бразилії: військовим наказали протягом доби демонтувати табори прихильників Болсонару
Верховний суд Бразилії наказав військовим демонтувати всі табори прихильників колишнього президента Жаїра Болсонару по всій країні протягом 24 годин, а поліції — заарештувати будь—яких протестувальників, які все ще перебувають на вулицях.
Про це пише CNN із посиланням на постанову суду.
«Абсолютно ніщо не виправдовує існування цілих таборів терористів, спонсорованих різними фінансистами та з самовдоволенням цивільної та військової влади в повному підриві необхідної поваги до Федеральної конституції», — йдеться в наказі.
Командувачі збройних сил, поліції та міністр оборони будуть притягнуті до відповідальності в суді, якщо табори не будуть демонтовані, вказано у постанові Верховного суду. А всі автомагістралі в країні повинні бути очищені 9 січня.
За даними бразильської влади, щонайменше 400 людей були заарештовані після того, як прихильники колишнього лідера Бразилії Жаїра Болсонару в неділю штурмували ключові урядові будівлі у столиці країни — Бразиліа.
Зранку 9 січня бразильський чиновник Рікардо Каппеллі, якого призначили 8 січня управляти безпековою ситуацією після нападу протестувальників на державні установи, зазначив, що заворушення у столиці наразі закінчилися. Раніше у поліції повідомили, що урядові будівлі зачистили.
Що відбувається в столиці Бразилії?
Прихильники Болсонару 8 січня увірвалися у будівлі всіх трьох гілок влади — президентського палацу, Сенату та Верховного суду. Це сталося приблизно через тиждень після інавгурації президента та представника Робітничої партії Луїса Інасіо Лули.
Адміністрація ультраправого Болсонару раніше заявляла, що співпрацює з переданням влади. Проте сам політик відкрито не визнавав своєї поразки на виборах і поїхав з країни до США ще до інавгурації Лули. Тоді прихильники Болсонару й отаборилися у столиці. Жодна з палат Національного конгресу зараз не засідає. Бразильські посадовці засудили дії демонстрантів.
За даними Бразильської асоціації журналістських розслідувань, щонайменше п'ять журналістів зазнали нападу, коли прихильники колишнього лідера Бразилії штурмували головні урядові будівлі, пише CNN.
Колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару заявив, що учасники акцій на його підтримку, які взяли штурмом урядові будівлі у столиці країни, порушили закон. У США також засудили масові заворушення у Бразилії.
Вибори президента
Перемогу здобув колишній президент Луїс Інасіо Лула, який керував країною з 2003 по 2010 рік. Він набрав 50,9% голосів порівняно з 49,1% у Болсонару.
Переможець виборів пообіцяв зокрема боротися зі знищенням тропічних лісів Амазонки, яке зараз досягло апогею за 15 років. А також хоче зробити Бразилію лідером глобальних кліматичних переговорів.
Як пише Reuters, колишній профспілковий лідер Лула організовував страйки проти військового уряду Бразилії в 1970-х роках. Його два терміни президентства визначалися економічним бумом. Він залишив посаду, маючи популярність.
Однак пізніше його Робітнича партія постраждала зокрема через корупційний скандал, через який Лулу ув’язнили на 19 місяців за звинуваченнями у хабарництві. Минулого року це рішення скасував Верховний суд.
Контекст російсько-української війни
Лула в травні 2022 року в інтерв'ю журналу Time заявив, що у війні росії проти України «не тільки путін винен, винні також США та ЄС». Він також казав, що Володимир Зеленський «відповідальний за війну, як і путін, бо на війні не один винен».
Болсонару, який відвідував Москву лише за кілька днів до вторгнення рф в Україну, також не засудив дії росії, що викликало критику з боку адміністрації Байдена. Reuters пише, що відносини Болсонару з російським лідером дозволили Бразилії зберегти доступ до російських добрив, які є ключовими для величезного агробізнесу країни.
- Поділитися: