Заява голови Національного банку України Якова Смолія про відставку у зв'язку із «системним політичним тиском» негативно впливають на інвестиційний клімат України та матимуть негативні наслідки для економіки України у період кризи.

Про це повідомив голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин.

«Враховуючи чутливість грошово-кредитної сфери, вважаю, що заяви про політичний тиск на керівництво Національного банку є необережними та створюють ризик зниження довіри іноземних інвесторів та українських громадян до державних інституцій в Україні, що, в свою чергу, матиме негативні наслідки для економіки у період кризи», — повідомив він.

За його словами, члени Ради Нацбанку «не відчувають політичного тиску зі сторони нинішнього чи попереднього керівництва держави», а заява Смолія про відставку стала для Данилишина несподіванкою.

Зазначимо, що Рада Національного банку — це наглядовий орган НБУ, який може надавати оцінку його діяльності, а також затверджує членів правління Нацбанку. Протягом останніх кількох років Рада НБУ, зокрема її голова Данилишин, неодноразово критикували правління Нацбанку за «надто жорстку монетарну політику», тобто за повільні темпи зниження облікової ставки. Висока облікова ставка впливала на вартість кредитів та депозитів та, за словами Данилишина, стримувала економічне зростання.

Напередодні голова Нацбанку Яків Смолій повідомив, що написав на ім'я президента заяву про відставку. Обґрунтуванням цієї заяви Смолій назвав «системний політичний тиск», який заважав йому виконувати свої обов’язки. Цю заяву вже погодив президент Володимир Зеленський та передав її на розгляд Верховної Ради, яка й має ухвалити остаточне рішення.

Відставка Смолія вже коштувала Україні близько 1,75 мільярда доларів — угоду з розміщення облігацій на цю суму напередодні скасували у Мінфіні.

Поділитись: