Депутат Київської облради В'ячеслав Соболєв, 3-річного сина якого вбили 1 грудня під час замаху на депутата, Київ, 15 січня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

15 січня відбулась пресконференція подружжя Соболєвих, на яких у грудні скоїли замах та вбили їхнього трирічного сина. Вони розповіли про хід розслідування справи та конфлікт, який нібито передував трагедії. Зібрали найголовніше з брифінгу.

Конфлікт через бізнес 

 У 1997 році у Донецьку В’ячеслав Соболєв заснував магазин «Обжора», а згодом — мережу з тією самою назвою. Ці торговельні центри працювали зокрема у Донецьку, Маріуполі, Артемівську, Дніпрі. Під цей бізнес Соболєв взяв кредит. У 2006 році, перед тим, як обійняти посаду заступника мера Донецька — передав бізнес своєму партнерові. Домовленість, зі слів Єгора Бодрова — адвоката родини Соболєвих, була наступна: партнер з ним мав розрахуватися після того, як Соболєв закриє кредитні та борги.

З цим йому запропонували допомогти тодішні знайомі Соболєва — судді Господарського суду Віктор Татьков, Артур Ємельянов та їхній колега юрист Руслан Браславський. Але, зі слів адвоката, вони відібрали бізнес Соболєва.

«В один момент власником цього бізнесу стала структура, афілійована до панів Татькова, Ємельянова та їхнім третім партнером Маліком. А Руслан Браславський займався усіма діями на викуп по заниженій оцінці того об’єкту, який перебував у фінансових відносинах з банком», — розповів Бодров. 

Назва компанії, яка стала власником майна — «Авіс-Фінанс». Таким чином повний пакет права власності, зі слів адвоката, не перейшов до партнера Соболєва. 

Під час брифінгу продемонстрували аудіозаписи голосу нібито колишньої довіреної особи Татькова та Ємельянова — Максима Слуцького. В запису йдеться про те, що Ємельянов нібито намагався замовити побиття Соболєва: «вбивати він не хотів, але просив покалічити». Голос на записі зазначає, що він боїться Артура Ємельянова та звернувся до адвоката, розповівши йому про цю ситуацію. 

За даними юриста родини Соболєвих, в Австрії відкрите кримінальне провадження щодо Маліка, Ємельянова і Татькова. Їх підозрюють у викраденні людей та вимаганні майнових прав на певні підприємства. Відібрати хотіли у Владислава Ізраіліта та Максима Слуцького. 

Сторінка із запиту про міжнародно-правову допомогу ГПУ до австрійських правоохоронців, у якому йдеться про справу, де фігурують Малік, Ємельянов і Татьков

Ми намагалися зв’язатися із Віктором Татьковим, Артуром Ємельяновим та Русланом Браславським і попросити їх прокоментувати слова адвоката родини Соболєва. Але на момент виходу матеріалу нам цього не вдалось зробити. Після отримання відповіді ми її опублікуємо. 

Охорона бізнесу

Далі, за словами адвоката Соболєвих, почалися судові процеси, звернення до правоохоронних органів щодо групи, яка заволоділа «Обжорою». Ці кримінальні провадження, за словами адвоката родини, є і досі. Також є провадження щодо незаконного втручання суддів у систему документообігу Господарського суду. 

За словами адвоката родини Соболєвих, після початку Революції Гідності охороняти торговельний центр «Обжора» у Маріуполі залучили тодішнього знайомого Соболєва — Михайла Іванюка — колишнього азовця на позивний «Булат». Його люди охороняли центр до минулого року. «Булат», зі слів адвоката, залучив до оренди приміщення маріупольського бізнесмена Миколу Будику. У квітні 2019 року вони приїхали до Києва. 

«Вони запропонували пану Соболєву відійти від будь-яких намагань повернути майно для свого партнера, від будь-яких дій. Вони також повідомили, що Будика викупив за мільйон доларів США комплекс і привіз 2,6 мільйона доларів США, для того, щоб закрити питання з Соболєвим. Він відмовив», — сказав адвокат. 

Адвокат запевнив, що 40% від 2,6 мільйона отримав «Булат». Після цього, нібито, охорона перейшла на бік Миколи Будики.

Михайло Іванюк — один із тих людей, яких Соболєв просив пройти поліграф. Ми звернулися до нього та його адвоката, а також Миколи Будики з проханням прокоментувати слова адвоката Соболєвих, однак на момент виходу матеріалу — не отримали відповіді. 

Раніше у коментарі hromadske «Булат» заявляв, що не мав конфлікту із Соболєвим.

Також адвокат Соболєвих додав, що Іванюк неодноразово показував посвідчення правоохоронця. Раніше у коментарі hromadske Іванюк заявляв, що не працює у поліції. У поліції нам повідомили, що він звільнився у січні 2018 року за власним бажанням. Однак на сайті НАЗК є його декларація за 2018 рік, де вказано, що він працював у поліції. Сам Іванюк також служив у батальйоні «Азов» і, за словами азовців — представлявся як колишній співробітник СБУ.

На окупованій території

Декілька центрів мережі «Обжора» залишилася на окупованій частині Донбасу. Там, зі слів адвоката, ними зараз керує Євгенія Бурун — свого часу вона працювала менеджером у Соболєва. Її прізвище депутат озвучував серед восьми інших, яких просив пройти поліграф. Інна Соболєва в інтервью hromadske заявила, що не вважає Бурун причетною до замаху на них.

«Після того, як ми повернемося до стану миру, можливо, можна буде підіймати питання щодо повернення незаконно захоплених активів, якими керує Бурун. Як вони наразі оформлені у «ДНР» — нам невідомо», — зазначив адвокат.

Винагорода за ім’я замовника

Подружжя Соболєвих заявило, що вони готові надати винагороду тому, хто назве ім’я замовника замаху на них та надасть докази: «Ми з дружиною готові виплатити винагороду у розмірі двох мільйонів гривень. Якщо це буде поліція, ми готові ці 2 мільйони віддати на технічні заходи або на щось інше, ми готові точно так само виплатити. З однієї причини — треба припиняти те, що відбувається, адже до нас теж є люди».

Роль правоохоронців

Також під час брифінгу В’ячеслав Соболєв заявив, що, за його інформацією, щонайменше один представник правоохоронних органів був у контакті з виконавцями злочину проти його родини. Він також додав, що є ще двоє людей, причетних до цього злочину, якими не займається слідство: «В мене є стовідсоткова інформація про те, що двоє осіб, які можуть бути причетні до вбивства мого сина, наразі гуляють країною. Стрілок їздив на стрільбище, готував гвинтівку. Про це знало кілька осіб».

Діяльність підозрюваних

За словами депутата, Андрій Лаврега — підозрюваний у вбивстві сина Соболєва, відвідував акції громадської організації «Традиція і порядок». Членом цієї організації був і Юсуп Абуєв, якого підозрюють в організації замаху. Він нібито покинув її у липні 2019 року. Адвокат депутата Єгор Бодров ще раз наголосив, що Абуєва досі немає у базі Інтерполу.

Також адвокат потерпілих нагадав інцидент березня 2017 року із тодішнім головою Вищої ради правосуддя Ігорем Бенедисюком. Саме учасники організації «Традиція і порядок» приходили до нього, звинувачуючи у корупції. 

На думку Бенедисюка, ті дії були пов’язані з діяльністю Вищої ради правосуддя, «а саме зі звільненням судді Отрош, звільненням судді Татькова, відстороненням судді Ємельянова, а також наданням згоди на арешт суддів». 

Лідер організації «Традиція і порядок» Богдан Ходаковський у коментарі hromadske зазначив, що Андрій Лаврега не мав відношення до їхньої організації, слідство не допитувало членів їхньої організації, а з Юсупом контакти обірвалися з липня 2019 року, коли він нібито вийшов з організації.

Нагадаємо, 1 грудня в центрі Києва стріляли у автомобіль Range Rover в якому перебував депутат Київської обласної ради В’ячеслав Соболєв зі своїми рідними. Куля влучила у його трирічного сина, він загинув. 

Поліція встановила, що стріляли із вікна квартири та затримала двох підозрюваних виконавців злочину, суд взяв їх під варту. Згодом поліція оголосила про підозру росіянину Юсупу Абуєву, який тривалий час мешкав в Україні, був членом націоналістичної організації «Традиція та порядок», їздив на схід у роту «Ведмеді». Наразі чоловік у розшуку за іншою справою — вимагання грошей та створення ОЗГ.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile