Збройні сили Данії підтвердили, що корабель рф перебував поблизу «Північних потоків» напередодні вибуху — ЗМІ

Ілюстративне фото. Рятувальне судно СС-750 Балтійського флоту рф під час навчань виконує порятунок підводного човна, що умовно постраждав біля узбережжя Калінінградської області, червень 2020 року
Ілюстративне фото. Рятувальне судно СС-750 Балтійського флоту рф під час навчань виконує порятунок підводного човна, що умовно постраждав біля узбережжя Калінінградської області, червень 2020 рокуFacebook / Міністерство оборони рф

Збройні сили Данії підтвердили, що російське судно забезпечення СС—750, на борту якого розміщено підводний мінічовен, перебувало поблизу газопроводів «Північний потік» за чотири дні до вибухів.

Про це пише видання Information з посиланням на об’єднаний штаб збройних сил Данії.

У відомстві зазначили, що з данського патрульного катера, який перебував у районі на схід від острова Борнгольм 22 вересня 2022 року, зробили 26 фотографій російського судна.

Водночас військові відмовляються надати доступ до фотографій російського спеціального судна, оскільки вони «носять розвідувальний характер» і «є частиною розвідувальної роботи».

Що передувало?

У березні журналісти німецького видання T-Online опублікували розслідування на основі даних про відстеження суден, супутникових зображень та інформації від кіл безпеки розслідування.

Журналісти T-Online з’ясували, що за кілька днів до вибухів на газопроводах «Північний потік 1» та «Північний потік 2» поблизу них могли діяти російські військові кораблі. Серед них — судно забезпечення СС-750, яке зазвичай має на борту підводний мінічовен із грейферним озброєнням.

Згодом данські журналісти повідомили, що Командування оборони Данії володіє 112 зображеннями російських кораблів поблизу «Північних потоків» незадовго до вибухів.

Про прориви на «Північних потоках»

Представники Данії та Швеції 27 вересня 2022 року повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік 1» у Балтійському морі лише за кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік 2». А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.

У «Північного потоку 1» постраждали обидві нитки: одна — у морській економічній зоні Данії, а друга — у Швеції. Два витоки були дуже близько один до одного. Водночас у «Північному потоці 2» падіння тиску зафіксували на одній нитці.

Вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому самому районі, де стався витік газу з газопроводів.

У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. У ЄС попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.

Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».

Наразі Данія, Німеччина та Швеція ще не завершили свої розслідування щодо проривів. Проте росія вже вважає їх упередженими та вимагає розпочати нове.