Один із перших кроків, які пообіцяв зробити переможець президентських виборів Володимир Зеленський, — «з’їхати з Банкової», тобто перенести адміністрацію з будівлі на вулиці Банковій, де працювали п’ять попередніх президентів України. Чи можливо це, скільки часу займе та як охоронятимуть нового президента — в інтерв’ю Громадському розказав керівник Державної служби охорони Валерій Гелетей.

Володимир Зеленський сказав, що він планує перенести свою адміністрацію з будинку на Банковій. Чи можливо таке? І з якими ризиками тоді можна зіштовхнутися?

Я думаю, що це буде не кращий варіант для управління державної охорони. Незалежно від того, де перебуватиме пан Зеленський, якщо народ України обере його президентом, він буде під постійною охороною в місцях тимчасового і постійного перебування.

Звичайно, будь-яке рішення, яке ухвалить президент, управління державної охорони буде виконувати і буде йому забезпечувати безпеку незалежно від того, де це буде. В урядовому кварталі все ж таки він буде більш захищений, ніж в будь-якому іншому новому місці. Але це не буде проблемою для управління державної охорони. Ми маємо достатньо сил і засобів для того, щоб забезпечити нормальне функціонування адміністрації президента і безпеку самого президента.

Керівник Державної служби охорони Валерій Гелетей у штабі Петра Порошенка в день другого тубу виборів президента України, Київ, 21 квітня 2019 року
Фото:

Громадське

Скільки часу може піти на те, щоб повністю налагодити систему захисту інформації, зв'язку і власне особистої безпеки президента, якщо змінити будівлю на Банковій на іншу?

Залежно яка буде вибрана будівля. Звичайно, якщо це нова будівля і за межами міста — виникатиме маса питань саме з безпеки. Місцеперебування президента, робочі кабінети, траса проїзду — все це враховується. І високі будинки, які поруч, і захищеність.

Зрозуміло, що якщо всі ці фактори впливатимуть на заходи безпеки, набагато більше доведеться задіяти військовослужбовців в управління державної охорони і буде більша напруга. Хотілось би, щоб ця будівля була захищена.

Ми перебуваємо у стані війни з Росією. І не тільки війна на Донбасі, на кордоні, війна і в Києві. Я думаю, що Росія має велике бажання знешкодити українську владу. Я вже не кажу про головнокомандувача, яким є президент.

Місце роботи президента — це не тільки заходи безпеки. Це і спеціальний зв'язок, і все те, що відбувається у комунікації з усім світом. Буде багато хапитань. І це не буде дуже швидко. Є чимало речей, яких ми не бачимо, але для роботи адміністрації президента вони обов'язкові, без дечого президент не зможе нормально працювати.

Тобто за місяць це зробити неможливо?

Все можливо зробити. Але на якому рівні це буде зроблено і яка якість цієї будівлі буде і цієї охорони, і яке навантаження буде для державної охорони…

Чи готові ви працювати з Володимиром Зеленським у разі його перемоги?

Хочеться комусь або не хочеться, щойно президент держави вступає на посаду, управління державно охорони його бере під державну охорону в місцях постійного і тимчасового перебування. Це норма закону, це не бажання когось. Управління державної охорони не працює з особистостями, з політиками, а працює виключно з посадами. Є посада президента, є посада прем'єр-міністра, голови Верховної Ради, віце-прем'єр-міністр, перший віце-спікер ВР, генпрокурор, голова ЦВК. Це передбачено українським законодавством. Тому щойно Володимир Зеленський вступить на посаду президента України, з тієї ж хвилини управління державної охорони буде брати відповідальність за його безпеку в його постійному місці перебування або тимчасовому.

Тобто у відставку ви не збираєтеся?

Я військова людина, тому в мене є керівник — президент держави, який призначає керівника управління державної охорони і звільняє. Зрозуміло, що я працюю до останнього дня, незалежно від того, хто мене відправляв у відпустки. Зрозуміло, що грають на руки російським провокаторам, російським пропагандистам, тому що в такий важкий період начальник управління державної охорони повинен бути на місці.

Це іспит для управління державної охорони, тому що одночасно в одному місці збирається велика кількість людей. Особливо ви бачили дебати як відбулися. Я думаю, дебати — це той іспит, який склало управління державної охорони. Всі говорили про МВС, про інші органи, але насправді основна відповідальність лягла на плечі управління державної охорони. Вся кінологічна служба, експертна служба, контрснайперські пари працювали виключно в управлінні державної охорони.

Перевірялася не тільки сцена, де буде президент держави, а й сцена, де буде кандидат у президенти Зеленський. Співпрацювали з охороною пана Зеленського, і я хотів би подякувати охороні Зеленського за те, що вони з розуміння поставилися в такій співпраці, наскільки це було можливо, тому що повноважень у нас немає, щоб забезпечити безпеку, але ми погодили все.

Керівник Державної служби охорони Валерій Гелетей у штабі Петра Порошенка в день другого тубу виборів президента України, Київ, 21 квітня 2019 року
Фото:

Громадське

Чи справді пана Зеленського охороняють охоронці пана Ігоря Коломойського?

Я не буду займатися політикою. Для того щоб говорити такі речі, я повинен знати все про людину.

Ви мали б знати все про людину.

Звичайно. З тими людьми, з ким я спілкувався — це колишні військовослужбовці головного управління розвідки Міністерства оборони, які працювали, звільнилися, вже перебувають на пенсії. Але це молоді люди, я побачив що вони справді мають досвід. Може, не такий, як хотілось би для стандарту управління державної охорони, але для забезпечення заходів безпеки вони в принципі фахові люди.

Чи були у вас труднощі під час цієї виборчої кампанії, зокрема і під час дебатів на стадіоні?

Все те, що відбувалося останній місяць, особливо до першого туру, поїздки президента в регіони — це, звичайно, була велика напруга, але управління державної охорони очікує такі заходи безпеки, очікувано, що саме рік виборів — це найважчий рік для управління державної охорони.

Добре, що скасували статтю закону, за якою управління державної охорони брало під охорону всіх кандидатів. Ви уявляєте собі, більше 30 кандидатів якби ми взяли під державну охорону? Цього разу в нас був виключно президент держави. Всі повістки, які були в регіонах — це всі обласні центри України — відпрацювали без зауважень, я вважаю, що відпрацювали професійно. Зрозуміло, що в кожному місті були неприємні речі, якісь готувалися провокації. Але управління державної охорони не займається політикою, ми займаємося виключно безпекою президента, і ми робили цю роботу, щоб в першу чергу заходи безпеки відповідали рівню небезпеки, який можливий по відношенню до президента і кандидата в президенти.

А скільки було задіяно осіб з управління державної охорони під час дебатів?

Практично весь особовий склад за виключенням тих, хто працює на постах, тому що незалежно від того нам треба забезпечити безпеку і нормальне функціонування органів влади — і Кабінет міністрів, і ВР, і адміністрація президента. Всі органи державної влади, які ми охороняємо, зрозуміло, що продовжили охороняти, як і охороняємо їхніх осіб. Але весь інший особовий склад був задіяний для забезпечення заходів безпеки. І зараз ми тут працюємо, в ЦВК, працюємо з іншими особами під охороною. Цей процес постійний, він без зупинок.

Поділитись: