Акція протесту під Конституційний судом з вимогою відставки суддів, які ухвалили рішення щодо антикорупційної реформи
Фото:

Олександр Хоменко/hromadske

Президент Володимир Зеленський вирішив, що найкращий захист — напад, тому вирішив розпустити Конституційний суд на дуже сумнівних правових підставах. Причина — таке ж сумнівне рішення КСУ щодо скасування антикорупційних законів. Що думають про законопроект гаранта Конституції політики та експерти?

У суспільстві фактично немає суперечок, чи законна ідея Зеленського розпустити КСУ — ні, це незаконно. Але є дуже різні думки, чи виправдане таке «політико-правове» рішення.

Очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін, який перманентно критикує Зеленського, у цьому випадку підтримав його рішення, а також взяв участь в акції протесту біля КСУ.

Він нагадав, що Януковича від посади відсторонили також не в конституційний спосіб, у випадку з КСУ також немає законного рішення, яке спрацювало б вже зараз.

«1) Судді самій йдуть у відставку. Хтось в це вірить? 2) Чекати два роки до закінчення повноважень хоча б частини з них. Чи є в України ці два роки?» — написав він.

Також Шабунін упевнений, якщо зараз не вирішити проблему Конституційного суду, той скасує земельну реформу, Антикорупційний суд та інші реформи, що остаточно відверне Захід від України.

 

Глава фракції «Голосу» Сергій Рахманін наголошує, що ані рішення КСУ щодо антикорупційних законів, ані президентська ініціатива розпустити суд не витримують жодної критики.

«Якщо можна розпустити КС законом, тоді можна скасувати результати президентських виборів рішенням ЖЕКу», — каже він.

Загалом Рахманін пропонує діяти у межах процедур, а також таки перезапустити ВРП та ВККС. А дії Зеленського він вважає спробою відвернути увагу від підсумків місцевих виборів.

Олександр Данилюк, колишній секретар РНБО та член команди Зеленського, який тепер чимало критикує владу, це рішення глави держави підтримав.

Депутат від «Голосу» Ярослав Юрчишин підказує рішення, яке, на його думку, допоможе усунути суддів КСУ без руйнування інституції.

«Кримінальне провадження по ст 109 (замах на захоплення влади) щодо суддів КСУ внесено в Єдиний реєстр судових розслідувань та направлено в Державне бюро розслідувань. В рамках цього провадження цілком законно, не політично, можна довести чи ні змову з метою захоплення влади», — зазначив парламентар.

Ірина Геращенко з «Євросолідарності» назвала сумнівною ініціативу Зеленського, звинувативши того у гонитві за «дешевим хайпом».

«Неконституційне рішення лише поглибить кризу. Наступною ініціативою Зе, за такою логікою, може бути указ про пожиттєве імператорство», — написала вона.

Також депутатка звинуватила президента у тому, що він навіть не звернувся до українців і не пояснив всю ситуацію.

«Зеленський як гарант Конституції має сприяти виходу з конституційної кризи, а не поглиблювати її», — підсумувала Геращенко.

Виконавча директорка Центру протидії корупції Дарина Каленюк назвала правильним рішення президента, бо вважає абсолютно незаконним рішення самого КСУ.

«Немає обов’язку виконувати злочинні накази. Немає обов’язку виконувати очевидно неправосудні рішення, які підривають національну безпеку. Спалення людей в печах концтаборів було законним. Рішення трійок чекістів про розстріл невинних людей вважалося судовим рішення. Не можна допустити щоб окупанти в мантіях в КСУ знищили Україну», — написала вона.

Натомість Олександр Лємєнов зі StateWatch вважає події останніх днів «шоу-бізнесом».

«Чи здивований? Ні. Чи радію зміні орієнтирів? Також ні. Бо в них у головах хаос і подеколи права рука не знає, що робить ліва. Особливо, коли в голові політико-правова плутанина. А рейтинг треба тримати», — каже експерт.

А Павло Кухта з Київської школи економіки захищає Зеленського від критики, бо вважає, що кращого рішення зараз просто немає. Він наголосив, що КСУ своїм рішенням сам підірвав себе як інституцію.

«Фактично, відбулася спроба державного перевороту з боку судової верхівки, за підтримки низки олігархічних груп та, прямо чи опосередковано, Росії», — вважає експерт.

Кухта вважає ідеальним виходом із ситуації скасування самим Конституційним судом свого попереднього рішення.

«Якщо КСУ не скасує своє рішення — ми як політична нація або приймаємо пряму диктатуру корумпованого суддівського корпусу (а також кількох олігархів та, опосередковано, Росії), або мусимо йти на "політико-правові" рішення. Тобто розганяти верхівку суддівського корпусу та позбавляти їх повноважень», — наголосив він.

Лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко прокоментувала ситуацію ще до законопроекту Зеленського, закликавши «припинити істерику та цькування КСУ і зосередитися на розв’язанні проблеми».

А проросійська «Опозиційна платформа — за життя», депутати якої і просили КСУ скасувати антикорупційні норми, заявила про «дискримінацію» Конституційного суду. Політсила вимагає від усіх чиновників, зокрема і президента, виконувати рішення КСУ, «навіть якщо їхнім західним господарям це не подобається».

Поділитись: