Конституційний суд України в середу, 28 рішення, оприлюднив на своєму сайті текст рішення за поданням народних депутатів від ОПЗЖ і «За майбутнє» щодо незаконного збагачення і повноважень антикорупційних органів.

У ньому йдеться про те, що суд визнав неконституційними низку статей закону «Про запобігання корупції», які визначають повноваження НАЗК, а також статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за недостовірне декларування.

Що стосується статті Кримінального кодексу, КС вирішив, що порушення такого штибу «мають бути підставою для інших видів юридичної відповідальності», а кримінальна відповідальність є «надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень».

Також Конституційний суд встановив, що НАЗК є «одним із центральних органів виконавчої влади», який своїми нинішніми повноваженнями здійснює контроль над судовою гілкою влади. А це, на думку суддів КС, порушує баланс влади й може загрожувати незалежності її судової гілки.

Не всі із суддів КС згодні

На сайті КС оприлюднена окрема думка судді Сергія Головатого. Він — один із чотирьох суддів, які голосували проти рішення щодо незаконного збагачення й повноважень НАЗК.

Головатий пише, що повноваження НАЗК щодо контролю над судовою владою «не є втручанням у професійну діяльність суддів», як про це йдеться в рішенні, а спрямовані на «формування доброчесності осіб, які виконують певні функції держави або місцевого самоврядування».

А коментуючи рішення суду щодо статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення, Головатий зазначає, що вона застосовується лише в разі подання завідомо неправдивих даних у декларації, а ще — передбачає не лише кримінальну, але й адміністративну відповідальність.

Що означає рішення КС на практиці?

Одна з найбільш відчутних змін — це закриття електронного реєстру декларацій, за який відповідає НАЗК. Адже одна зі статей закону «Про позбавлення корупції», яку визнали неконституційною, стосується доступу громадян до інформації про майно всіх, хто отримує зарплату за рахунок податків України, пояснив «Українській правді» глава НАЗК Олександр Новіков.

«Рішення Конституційного суду повертає Україну не в 2013 рік, а в 1991-ий, коли взагалі в принципі не існувало ніякого антикорупційного законодавства. Воно повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності», — вважає він.

В антикорупційній організації Transparency International рішення КС назвали «значним відкатом антикорупційної реформи в Україні». Там кажуть, що воно призведе «до низки критичних змін — загрози безвізу, неотримання потрібного для виживання траншу Міжнародного валютного фонду та нівелювання антикорупційної реформи».

TI також закликала президента Зеленського якнайшвидше ініціювати зміни до законодавства, які б дозволили запобігти відкату антикорупційної реформи. «Хоча новий закон вже не вплине на тих чиновників, чиї декларації наразі були під прицілом», додають там.

Нагадаємо, напередодні в Офісі президента пообіцяли забезпечити роботу системи електронного декларування та існування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування статків чиновниками та суддями.

Поділитись: