Зеленський: Найближчими тижнями очікуємо рішення ЄС щодо нашої заявки на кандидатство

Президент Володимир Зеленський повідомив, що рішення про надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу очікується вже найближчими тижнями.

Про це він сказав у вечірньому відеозверненні за підсумками 103-го дня повномасштабної війни.

Президент наголосив, що наразі статус кандидата для України є ключовим політичним питанням. «Я вважаю, що це буде рішення не тільки про Україну, але і про весь Європейський проєкт. Про те, чи є у нього майбутнє як дійсно сильного обʼєднання», — сказав Зеленський.

Напередодні заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква розповідав, що представники Європейської Ради обговорять надання Україні статусу країни-кандидата в ЄС під час засідання 23-24 червня.

«Європейська Рада окремо відзначила процес підготовки Європейською Комісією висновку щодо відповідності України Копенгагенським критеріям членства в ЄС і повідомила, що предметну дискусію щодо статусу кандидата для України буде проведено на наступному черговому засіданні Європейської Ради 23—24 червня», — повідомив Жовква.

Зближення України та ЄС

Президент Володимир Зеленський 28 лютого підписав заявку на членство України в Євросоюзі. 1 березня Європейський парламент майже одностайно проголосував за резолюцію, в якій закликав інституції Європейського Союзу працювати над тим, щоб надати Україні статус кандидата в ЄС.

Україна вже заповнила та передала Єврокомісії опитувальник, який допоможе ЄС вирішити, чи має наша країна стати кандидатом на вступ. Далі Комісія має надати свій висновок і передати опитувальник Європейській Раді. Коли його схвалять, Україна отримає статус країни-кандидата й почне переговори про вступ до ЄС.

Водночас лідери Франції, Німеччини та Австрії заявляють, що вступ України в ЄС може тривати роками та пропонували організувати інші форми співпраці.

Україна ж наполягає саме на членстві в ЄС. 6 червня президент Володимир Зеленський вкотре наголосив, що Україна не розглядає альтернативи членству в Європейському Союзі.

Переговори про вступ серед чинних членів ЄС тривали по-різному. Наприклад, Швеція подала заявку в 1991 році, а вже у 1995 стала членом. Натомість Туреччина заявку подала ще в 1987 році, але досі не приєдналася до ЄС.