Президент Володимир Зеленський офіційно озвучив третє, четверте та п'яте питання загальнонаціонального опитування, яке проведуть в Україні в день місцевих виборів — 25 жовтня. Напередодні повний перелік питань з'явився у мережі.

Про це повідомляє Офіс президента.

Питання звучать так:

  1. Чи підтримуєте ви ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
  2. Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?
  3. Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?
  4. Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях – для зменшення болю у важких хворих?
  5. Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності? 

Зеленський також закликав, якщо не подобаються ці питання, писати в коментарі на офіційних сторінках ОП питання, які теж потрібно обговорити та можна включити до наступних опитувань.

«Нам ніщо не заважає щомісяця або навіть щотижня говорити про важливе», — сказав президент, натякнувши на майбутні опитування.

Скільки зараз депутатів і що з канабісом?

У Верховній Раді зараз 450 народних депутатів. Законопроєкт про скорочення їх кількість до 300 ініціював сам Зеленський. Законопроєкт прийняли поки у першому читанні.

У середині жовтня минулого року колишня очільниця МОЗ Зоряна Скалецька натякнула про плани легалізації в Україні медичного канабісу. Депутати говорили про підтримки цього процесу в суспільстві й про гостру потребу легалізації вживання марихуани як для ветеранів з ПТСР, так і для лікування важкохворих пацієнтів.

Як писало «РБК-Україна», один з лобістів ухвалення закону про легалізацію марихуани, депутат від «Слуги Народу» Микита Потураєв стверджував, що більшість депутатів підтримують «легалайз». Водночас законопроєкту про це досі немає.

Спікер парламенту Дмитро Разумков заявляв, що українське суспільство не готове до легалізації марихуани, зокрема у медичних цілях.

А Будапештський меморандум?

Він надає гарантії безпеки Україні у зв'язку з приєднанням до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Є міждержавним документом, що гарантує дотримання положень Заключного акту ОБСЄ, Статуту ООН і ДНЯЗ щодо України як держави — учасника договору, який не володіє ядерною зброєю.

Меморандум підписаний 5 грудня 1994 року лідерами України, США, Росії і Великої Британії.

Віцепрезидент із досліджень та політики центру Charles Koch Institute Вільям Руґер у коментарі «Радіо Свобода» розповідав, що «будь-якої гарантії надання будь-якого захисту у меморандумі немає», це не означає, що країни-підписанти маю прийти на допомогу Україні, якщо на неї здійснять військовий напад.

А колишній уповноважений посол США у Києві Стівен Пайфер заявив, що з меморандумом «Україна отримала запевнення щодо безпеки, а не гарантії».

Про яке опитування йдеться?

Напередодні Зеленський закликав українців проголосувати на місцевих виборах, які пройдуть 25 жовтня, і анонсував проведення всенародного опитування в цей день. Українцям запропонують дати відповідь на п'ять запитань, але на які саме — відразу не сказали.

Навздогін відеозверненню Зеленського на сайті президента з’явилося роз’яснення, у якому зазначено, що йдеться не про референдум і що жодних юридичних наслідків опитування не матиме.

Опитування пройде у вигляді голосування своєрідними «бюлетенями» біля виборчих дільниць. Участь у ньому буде добровільною.

Поділитись: