Президент України Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду законопроект, що передбачає відповідальність за незаконне збагачення.

Відповідний документ зареєстрований на сайті парламенту.

Законопроект передбачає доповнення статті 368-5 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу, яке передбачає покарання за незаконне збагачення у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Притягнути до відповідальності можна особу, уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Незаконним збагаченням документ визначає набуття активів, вартість яких більш ніж на 12 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (204 тисяч гривень — ред.) перевищує офіційні доходи особи. 

У пояснювальній записці зазначається, що відповідальність за незаконне збагачення є зобов’язанням України перед Міжнародним валютним фондом.

«Відсутність кримінальної відповідальності за незаконне збагачення нівелює роль системи електронного декларування у попередженні та виявленні корупції, оскільки для суб’єктів декларування відсутні правові перешкоди для декларування незаконно набутого майна. Крім того, на сьогодні декларування може бути використано для легалізації активів, набутих незаконним шляхом», — йдеться в документі.

Нагадаємо, в Раді вже є депутатський законопроект про незаконне збагачення. Його передали до МВФ.

26 лютого стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Зі скаргою на цю статтю КК до Конституційного суду 12 грудня 2017 року звернулися 59 народних депутатів.

Сам глава Конституційного суду, коментуючи скасування кримінальної статті щодо незаконного збагачення, заявив, що у США також немає цієї статті.

Громадські організації попередили, що скасування відповідальності за незаконне збагачення призведе до припинення співпраці з МВФ.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році в межах виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включена в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Поділитись: