Глава КС про скасування кримінальної статті щодо незаконного збагачення: «У США також немає цієї статті»

Голова Конституційного суду Станіслав Шевчук прокоментував рішення суду щодо скасування статті Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за незаконне збагачення.

На своїй сторінці у Facebook Шевчук зазначив, що «майже всі» наукові установи дали висновок з цього питання.

«Нажаль, довелося констатувати, що в цієї редакції норма неконституційна та непридатна для застосування і досягнення своєї мети», — написав голова КС.

Він наголосив, що в питанні боротьби з корупцією якість антикорупційних законів «має особливе значення».

«Хочу принагідно зауважити, що Сполучені Штати Америки, які зробили дуже багато у сфері протидії корупції, відмовилися криміналізувати незаконне збагачення та ратифікувати статтю 20 Конвенції ООН щодо незаконного збагачення саме через суперечність вказаної норми презумпції невинуватості, закріпленої у Конституції США», — розповів Шевчук.

Голова КС підкреслив, що суд «не підлаштовується під політичну кон’юнктуру, не виконує замовлень, а здійснює свою надважливу конституційну функцію».

«Суд не піддаватиметься жодному тиску ні в цьому питанні, ні в будь-яких інших, демонструватиме незалежність і компетентність. Над нами лише Конституція», — резюмував він.

Як повідомлялося, 28 лютого президент Петро Порошенко вніс на розгляд Верховної Ради новий законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

Нагадаємо, 26 лютого стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Зі скаргою на цю статтю КК до Конституційного суду 12 грудня 2017 року звернулися 59 народних депутатів. Їхні інтереси в суді представляє депутат від «Народного фронту» Павло Пензеник.

Громадські організації попередили, що скасування відповідальності за незаконне збагачення призведе до припинення співпраці з МВФ.

Антикорупційна ініціатива Європейьского Союзу EUACI заперечила змістовність аргументів, керуючись якими Конституційний суд вирішив визнати стаття про незаконне збагачення неконституційною.

Національне антикорупційне бюро оголосило, що рішення КСУ означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році в межах виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було серед пунктів меморандуму співпраці з Міжнародним валютним фондом.