Зеленський: Україна — територія найбільшої релігійної свободи на сході Європи

Віряни УПЦ МП зібралися на акафіст Успінню Пресвятої Богородиці та Літургію Передосвячених Дарів у день, коли УПЦ МП мала залишити Києво-Печерську Лавру, 29 березня 2023 року
Віряни УПЦ МП зібралися на акафіст Успінню Пресвятої Богородиці та Літургію Передосвячених Дарів у день, коли УПЦ МП мала залишити Києво-Печерську Лавру, 29 березня 2023 рокуСвято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир), lavra.ua

Президент Володимир Зеленський заявив, що 29 березня зроблено крок на зміцнення духовної незалежності України.

Про це він зазначив у вечірньому відеозверненні, вочевидь, коментуючи виселення Української православної церкви московського патріархату з території Києво-Печерської лаври.

Зеленський додав, що це також крок «на захист нашого суспільства від старих і цинічних московських маніпуляцій релігією». Водночас він запевнив, що Україна залишиться вірною принципам релігійної свободи.

«Україна — це територія найбільшої релігійної свободи у нашій частині Європи. Так — від 91-го року. Так буде завжди», — наголосив глава держави.

Що передувало?

УПЦ МП попередили, що до 29 березня вона має звільнити будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника «Києво-Печерська лавра». Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками Міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.

Натомість в УПЦ МП заявили, що в листі чиновників «жодної інформації про юридичні підстави для розірвання договору не зазначено». Так, зранку 29 березня УПЦ МП заявила, що сотні її вірян зібралися на молитву.

Зрештою, монастир подав позов до Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» про визнання недійсною односторонньої відмови від договору. Проте суддя заявив про самовідвід. Тож справу передадуть уповноваженому працівнику суду для повторного автоматичного розподілу справи.

Водночас предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній призначив виконувати обов'язки намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври архімандрита Авраамія (Лотиша), який днями перейшов з УПЦ МП.

Після цього УПЦ заявила, що накладає «заборону у священнослужінні» на Авраамія. Таке рішення ухвалили «за ухилення в розкол» та «грубе порушення присяги священнослужителя».