Зеленський закликав ЄС зупинитися на 7 рекомендаціях для України і не додавати завдань

Президент Володимир Зеленський на засіданні міністрів закордонних справ держав ЄС у Києві, 2 жовтня 2023 року
Президент Володимир Зеленський на засіданні міністрів закордонних справ держав ЄС у Києві, 2 жовтня 2023 рокуОфіс президента

Президент Володимир Зеленський закликав Європейський Союз зупинитися поки на семи рекомендаціях для України для початку переговорів про вступ до блоку.

Про це він сказав на пленарному засіданні Ради міністрів закордонних справ держав ЄС.

Президент зазначив, що отримати конкретику від ЄС, зокрема сім рекомендацій від Єврокомісії, вже стало великим кроком уперед та допомогою Україні. А статус кандидата на вступ до ЄС став важливим мотиваційним кроком — як для цивільних, так і для захисників, які перебувають на фронті.

«Для нас дуже важливо, щоб ми в цій конкретиці й жили. У час війни треба виконувати те, що пообіцяв», — сказав Зеленський.

Він запевнив міністрів закордонних справ ЄС, які 2 жовтня зібралися на зустріч у Києві, що Україна виконає всі рекомендації.

«З вашого боку, від країн ЄС, я хотів би попросити, щоб ми поки що зупинилися на семи рекомендаціях, як і було в домовленостях. Я розумію, що попереду ще багато кроків. У нас повинні бути відповідні реформи в майбутньому тощо. Але все ж таки я хотів би, щоб нам не додавали ще завдань через ті чи інші політичні примхи, скажу так. Тому звертаюся до раціональності та з великою довірою, щоб ми зупинилися на семи рекомендаціях, як це було домовлено на вищому рівні», — сказав Зеленський.

Вступ України до ЄС

У червні Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Рада ЄС вважає, що поки Україна виконала два кроки з семи, які запропонувала Єврокомісія.

У ЄС вважають, що Україна вже здійснила реформу судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, «які вже працюють, із процесом відбору на основі заслуг». Також українська влада привела законодавство про ЗМІ в повну відповідність до європейської директиви.

Крім того, Україна досягла значного прогресу в реформі Конституційного Суду. Тут українська влада «виконала більш ніж половину потрібної роботи». Щодо інших чотирьох кроків, то Україна, за оцінкою ЄК, виконала поки менш як половину потрібної роботи. Ідеться про боротьбу з корупцією та відмиванням грошей.

Тоді в уряді України визнали, що розраховували на вищу оцінку. Уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною семи кроків на шляху до вступу в ЄС. В уряді прогнозують, що закрити всі сім блоків на 100% не вдасться, але Україна матиме «солідний бекграунд» у кожному з них.