Зеленський запрошує канцлера Німеччини приїхати до Києва на 9 травня

Президент Володимир Зеленський запропонував канцлеру Німеччини Олафу Шольцу відвідати Київ 9 травня, у День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, на знак солідарності з Україною.

Про це президент сказав під час виступу перед Королівським інститутом міжнародних відносин.

Після минулих непорозумінь між очільниками України та Німеччини через візит до Києва Зеленський заявив, що хотів би бачити канцлера ФРН в Україні 9 травня.

«Що стосується пана Шольца, я вважаю, що йому потрібно приїхати [в Україну]. Я його неодноразово запрошував. Він міг би зробити цей потужний політичний крок, приїхавши сюди 9 травня. Я не буду пояснювати — думаю, ви повинні розуміти, чому. Іноді в історії ми маємо робити певні кроки заради нашої єдності, навіть якщо є якийсь холод у стосунках», — сказав Зеленський.

Він додав, що передав своє запрошення Шольцу в розмові з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром.

Що передувало?

12 квітня німецьке видання Bild писало, що президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр хоче приїхати до Києва разом з урядовими делегаціями з інших країн ЄС, але президент Володимир Зеленський нібито не хоче з ним зустрічатися через тісні зв'язки Штайнмаєра з росією.

Сам президент Німеччини заявив, що хотів поїхати до Києва, щоб «надіслати потужний сигнал європейської солідарності з Україною»«Я був готовий до цього. Але, вочевидь, треба визнати, що в Києві цього не хотіли», — сказав він.

Пізніше Зеленський на брифінгу з президентами Польщі, Латвії, Литви та Естонії заявив, що Офіс президента України не отримував від Офісу президента Німеччини звернення щодо візиту Штайнмаєра до України.

Він також додав, що Україна — вільна країна, і вона готова бути для Німеччини транзитною державою, «якщо це питання економіки, а не політики». За словами Зеленського, з огляду на війну та щоденну загибель людей Україна має право дозволити собі «приймати й бути серед тих лідерів країн, які реально її підтримують».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україна з повагою ставиться до Німеччини та інституції її Федерального президента, а «непроста ситуація» з Франком-Вальтером Штайнмаєром виникла через німецьке ЗМІ.

Зрештою 5 травня Зеленський провів телефонну розмову зі Штайнмаєром, за підсумками якої у пресслужбі президента Німеччини зазначили, що «непорозуміння з минулого зникли».