Радник посла США в Україні з політичних питань Девід Голмс збирається дати свідчення у комітеті Палати представників Конгресу, Вашингтон, США, 15 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Ще 13 листопада, під час перших публічних слухань у справі імпічменту Дональда Трампа, тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор розповів про телефонну розмову між Трампом та американським послом у ЄС Гордоном Сондландом. В розмові йшлося про якісь «розслідування».

Дізнався про розмову Тейлор від неназваного співробітника посольства США в Україні. А 15 листопада перед Конгресом за зачиненими дверима свідчив радник посла в Україні з політичних питань Девід Голмс — ймовірно, той самий співробітник посольства. Копія його вступного слова опинилася в розпорядженні CNN — і вона додає кілька нових деталей до справи імпічменту Трампа.

«Подібного за свою роботу ще не бачив»

Девід Голмс почав працювати в посольстві США в Україні у серпні 2017 року — через рік після призначення послинею Марі Йованович. Одним із основних напрямків діяльності диппредставництва в Україні він називає антикорупційну діяльність, зокрема — створення Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).

Саме НАБУ, вважає Голмс, стало причиною погіршення відносин посольства з деякими українськими посадовцями, серед яких — і тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко. Він «виголосив низку безпідставних звинувачень проти послині Йованович, переважно вказуючи на те, що вона використовувала посольство для просування політичних інтересів демократів», — йдеться у свідченні дипломата.

Голмс підтверджує й слова інших свідків про те, що проти Йованович розгорнулася інформаційна кампанія. «Подібної навали звинувачень, до яких входили й негативні публікації в американських ЗМІ, я за свою роботу не бачив», — зізнається він.

«Зробить усе, що ви його попросите»

У свідченнях Голмса досить детально описується зустріч американської делегації з українськими посадовцями 26 липня — наступного дня після телефонної розмови Трампа й Зеленського. Зустріч було заплановано ще задовго до 25 липня. З американського боку там були присутні Голмс, Тейлор, Сондланд і Курт Волкер — колишній спецпредставник Державного департаменту з питань України.

Спершу американці зустрілися із главою Офісу президента Андрієм Богданом, який зауважив, що під час телефонного дзвінка 25 липня Трамп поцікавився, кого Зеленський призначить генеральним прокурором. А на зустрічі із Зеленським той сказав, що Трамп тричі порушив «деякі дуже делікатні питання», які треба буде обговорити, коли президенти зустрінуться особисто.

Після зустрічі Волкер і Тейлор поїхали на схід України, а Сондланд провів ще одну зустріч із помічником Зеленського Андрієм Єрмаком та вирушив разом із Голмсом до ресторану. Спершу вони розмовляли на сторонні теми, як-от розвиток готельного бізнесу Сондланда, аж поки він не сказав, що збирається зателефонувати Трампу й повідомити йому про останні події.

Цей дзвінок Голмс пригадує так:

Я почув, як Сондланд привітав Трампа і пояснив, що телефонує з Києва. Я почув, як Трамп тоді уточнив, чи Сондланд в Україні. Сондланд відповів, що так, і далі сказав, що Зеленський «заглядає вам до рота» («loves your ass»). Тоді я почув, як Трамп спитав: «Тож він проведе розслідування?» Сондланд відповів: «Він його проведе», додавши, що Зеленський зробить «усе, що ви його попросите».

«Трампу нас*ати на Україну»

Після розмови Сондланда з Трампом, пригадує Голмс, він запитав американського посла в ЄС про його щире враження щодо поглядів Трампа на Україну.

Зокрема, я спитав Сондланда, чи справді Трампу «нас*ати на Україну». Сондланд погодився. Я спитав, чому, на що Сондланд заявив, що Трамп турбується лише про «важливі речі». Я зауважив, що «важливі речі» відбувалися і в Україні, як-от війна з Росією, на що Сондланд відповів, що він мав на увазі «важливі речі, які йдуть на вигоду Трампу, як-от розслідування щодо Байдена», яке просував Джуліані.

Якщо вірити Голмсу, в цій розмові Сондланд прямо згадує розслідування «щодо Байдена» — одного з головних номінантів на кандидати в президенти від Демократичної партії. Але ж іще у своїх свідченнях перед Конгресом (сторінка 312 стенограми) посол США в ЄС стверджував, що станом на 26 липня нічого про такі розслідування не знав.

Конгресмен: Але 26 липня Ви ще не знали, що в президента [Трампа] є якісь вимоги. Правильно?
Сондланд: Ну, гадаю, ми тоді вже знали, що президент хотів… Це ще було тоді, коли йшлося про корупцію загалом. Оскільки, знову ж таки, в нас ще не було стенограми дзвінка [Трампа й Зеленського 25 липня — ред.] до, здається, вересня.
Конгресмен: Ага.
Сондланд: Тож уся ця штука з розслідуванням Байденів, не думаю, що вона могла б бути порушена на тій зустрічі, бо ми про неї не знали.

Особисто дізнатися в Сондланда деталі розмови із Трампом 26 липня, а також чи знав він насправді на той час про “«розслідування щодо Байдена»”, конгресмени зможуть уже найближчим часом: 20 листопада він даватиме свідчення знову — тепер уже публічно.

Поділитись: