«Зернова ініціатива»: Україна чекає на офіційну відповідь рф, у росії готові відновити угоду
Україна сподівається, що росія найближчими днями відновить свою участь у «зерновій угоді», яка дозволяла транспортувати українське зерно через Чорне море. У росії кажуть, що готові.
Про це 2 листопада повідомив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков в інтервʼю Financial Times, а також міністерство оборони рф, заяву якого цитують російські пропагандистські ЗМІ.
Васьков сказав, що 15 суден із зерном відпливли з українських портів із 31 жовтня, попри те що росія призупинила свою участь у «зерновій угоді».
Але він зазначив, що швидке повернення москви має вирішальне значення для розвʼязання проблем безпеки страховиків. Останні попереджали, що без цього не зможуть покрити ризики для суден, що транспортують зерно через зону бойових дій.
«росія повинна чітко знати, що отримає жорстку відповідь від світу на будь-які кроки, які перешкоджають експорту нашого продовольства. Це буквально питання життя десятків мільйонів людей», — казав президент Володимир Зеленський у відеозверненні.
Що кажуть у рф?
У міноборони рф пояснили, що призупинили свою участь в угоді після того, як Україна начебто здійснила удар по Севастополю і російському фрегату 29 жовтня. Цю позицію кремль довів до генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша та Ради Безпеки ООН.
«Вдалося отримати необхідні письмові гарантії з боку України щодо невикористання гуманітарного коридору та українських портів, визначених на користь вивезення сільськогосподарської продукції, для ведення бойових дій проти рф», — зазначили в російському відомстві.
І додали, що рф вважає отримані гарантії достатніми, тому «відновлює реалізацію угоди».
Що далі?
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що 1 листопада зустрічався з президентом рф володимиром путіним, щоб обговорити «зернову угоду». А сьогодні, 2 листопада, поговорить про це із Зеленським, пише Anadolu Agency. Ердоган підтвердив відновлення роботи «зернового коридору».
Що за угода?
Угода була укладена в липні за посередництва ООН і Анкари, щоб припинити блокаду росією портів України після повномасштабного вторгнення рф у лютому. Відтоді через чорноморські порти України пройшло понад 9 мільйонів тонн зерна.
Україна є одним із провідних світових постачальників зерна та іншої сільськогосподарської продукції. Експерти з продовольчої безпеки попередили, що дефіцит, спричинений війною, призведе до подальшого зростання цін із серйозними наслідками для бідних країн. Такі держави вже зіткнулися з кризою, спровокованою впливом зміни клімату та пандемії COVID-19.
Президент України Володимир Зеленський подякував ООН і Туреччині за запобігання «зусиллям росії зруйнувати зернову угоду», але також закликав до подальших дій, щоб забезпечити «надійний і довгостроковий захист» права його країни на експорт товарів.
- Поділитися: