«Зерновий коридор» офіційно запрацював на вихід та вхід до портів України: до Чорноморська прибув балкер

Ілюстративне фото. Балкер FULMAR S
Ілюстративне фото. Балкер FULMAR SFacebook / Олександр Кубраков

Вперше з часу повномасштабного вторгнення рф до морського торговельного порту «Чорноморськ» прибув під завантаження турецький суховантаж — балкер FULMAR S під прапором Барбадосу.

Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

За його словами, це є важливим сигналом для ринку, що «зернова ініціатива» є безпечною і вигідною бізнес-можливістю для судновласників повернутися в українські порти.

«Ми вже можемо констатувати, що завдяки зусиллям президента України, ЗСУ, Міністерства інфраструктури та наших партнерів — ООН та Туреччини— "зерновий коридор" запрацював на вихід і на вхід до портів України», — заявив Кубраков.

Він запевнив, що українська сторона робить все можливе, щоб наші порти могли приймати та обробляти значно більше суден. Вже за 2 тижні в уряді планують вийти на рівень щонайменше 3-5 суден на добу.

Мета Мінінфраструктури — вийти на місячний обсяг перевалки в портах Великої Одеси в 3 мільйони тонн сільськогосподарської продукції. Досягти цього також допоможе практичне приєднання уже наступного тижня до «зернової ініціативи» нашого найбільшого порту — «Південний».

«На тактичних кроках ми не зупиняємось і в перспективі плануємо розпочати переговори з ООН та Туреччиною щодо розповсюдження ініціативи й на інші порти — зокрема, Миколаївський», — додав Кубраков.

Разом із тим, попри ці проміжні успіхи з деблокуванням портів, Україна продовжує активно нарощувати перевалку в Дунайських портах, які від лютого стали одними із головних «рятівників» українських експортерів.

Кубраков наголосив, що Україна бере до уваги всі сценарії, не покладаючи надмірних надій на «зерновий коридор».

«Зернова угода»

22 липня Україна з Туреччиною та ООН підписала угоду про безпечне вивезення зерна через Чорне море. Радник керівника ОП Михайло Подоляк наголошував, що Україна не підписує жодних документів із росією — рф підписала дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН.

Домовленості передбачають розблокування трьох українських портів: «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» для вивезення зерна та продовольства. Контроль за портами залишається за українською стороною. У портах перебуватимуть лише судна, які забезпечують експорт зерна та пов'язаних із ним продовольства та добрив.

Україна готувала відновлення експорту морем навіть попри ракетний удар по Одеському морському торговому порту, який відбувся наступного дня після того, як у Стамбулі домовилися про відновлення експорту зерна з українських портів.

Перше судно з українським зерном вийшло з Одеського порту 1 серпня, а вже ввечері 2 серпня прибуло до Туреччини. А зранку 5 серпня із портів Одеси вирушив перший караван суден з українським збіжжям.