У ДБР заявили, що їх планує дискредитувати Жеваго. Кажуть, що йтиметься про нібито тиск на бізнес

Колишні народні депутати Костянтин Жеваго та Віталій Хомутинник під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 року
Колишні народні депутати Костянтин Жеваго та Віталій Хомутинник під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 рокуВолодимир Гонтар / УНІАН

Державне бюро розслідувань заявило, що олігарх Костянтин Жеваго планує дискредитаційну кампанію проти правоохоронного органу. Так, він хоче уникнути відповідальності у справі щодо Полтавського гірничо—збагачувального комбінату.

Про це повідомила пресслужба ДБР.

Зазначається, що працівники ДБР продовжують розслідування стосовно посадовців Полтавського ГЗК, який пов'язують із Жеваго. Тоді як олігарх збирається оплатити різним медіаресурсам та експертам масштабну кампанію з дискредитації дій Бюро, заявили правоохоронці.

У 2023 році ДБР оголосило підозру сімом людям, серед яких є керівники та посадовці Полтавського ГЗК. За даними слідства, вони незаконно заволоділи майже 400 млн грн від видобутку та продажу корисних копалин державного значення.

Згодом суд арештував майно комбінату, а саме напіввагони та залізничну під’їзну колію. У ДБР наголосили, що слідчі дії, які б перешкоджали видобувати продукцію, не проводилось, а арештоване майно в управління іншим людям не передавалось. Арешт неодноразово намагалися оскаржити, проте ухвала суду залишилася чинною.

Водночас Жеваго зі своїм оточенням, користуючись складною ситуацією в країні та прикриваючись «вільним трактуванням» рішення Ради національної оборони та безпеки щодо економічної безпеки в державі, готує масштабну дискредитаційну компанію проти правоохоронної системи, заявили правоохоронці.

За словами ДБР, олігарх хоче дискредитувати слідство аби зберегти особисті активи та не виконувати фінансові зобов’язання перед власними кредиторами.

«Свої дії Жеваго хоче прикрити заявами про нібито тиск на бізнес, хоча за даними слідства, він сам особисто планував довести до банкрутства Полтавський ГЗК, чим міг не лише позбавити заробітку звичайних працівників підприємства, а й підірвати економічну безпеку держави», — кажуть у Бюро.

ДБР у межах іншого провадження перевіряє факти умисних дій службовців комбінату та безпосередньо Жеваго, спрямованих на доведення до банкрутства комбінату. Розслідування здійснюється за статтею доведення до банкрутства (ст. 219 Кримінального кодексу України).

Хто такий Жеваго? 

З Костянтином Жеваго пов’язують гірничодобувну групу Ferrexpo, до якої належить Полтавський ГЗК. Хоча представники комбінату наголошують, що він не є власником компанії. За даними Forbes, у 2022 році бізнесмен увійшов у п’ятірку найзаможніших українців. Тогоріч його статки сягнули 1,4 мільярда гривень.

Ще із 2019 року Жеваго не повертався в Україну, пішов із посади гендиректора Ferrexpo і керує нею дистанційно, зазначає «Forbes Україна». Крім того, із 1998-го до 2019 року Жеваго обирався до Верховної Ради.

В Україні Жеваго проходить у справі про розтрату грошей банку «Фінанси та Кредит», чим було завдано шкоди інтересам держави та вкладників банку. Йому повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191ч. 3 ст. 209 КК України. Підозри також отримали низка топменеджерів банку.

Нині накладено арешт на майно Жеваго, а також пов’язаних із ним компаній. Це, зокрема, акції його підприємств на сотні мільйонів гривень, корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Також арештовано майно інших підприємств, які пов’язані з бізнесменом. Серед іншого це: 14 майнових комплексів, 21 частина майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир, гелікоптер, яхта.