Жеваго повідомили про підозру у справі про корупцію у Верховному Суді України

Колишні народні депутати Костянтин Жеваго та Віталій Хомутинник під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 року
Колишні народні депутати Костянтин Жеваго та Віталій Хомутинник під час позачергового засідання Верховної Ради, Київ, 22 травня 2019 рокуВолодимир Гонтар / УНІАН

Українському бізнесмену Костянтину Жеваго повідомили про підозру у справі про корупцію у Верховному Суді України.

Про це повідомляють НАБУ та САП.

Правоохоронці не називають імені підозрюваного, але уточнюють, що йдеться про власника групи «Фінанси і кредит», яким вважається Костянтин Жеваго. Також вони опублікували фото бізнесмена.

Жеваго висунули підозру в наданні хабаря голові та суддям Верховного Суду в обмін на рішення на його користь у господарській справі (ч. 4 ст. 369 КК України).

Йдеться про справу гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК). За даними слідства, у 2002 році Жеваго придбав 40,19% ГЗК у чотирьох компаній. 18 років по тому колишні акціонери звернулися до господарського суду з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним та повернути собі акції. Але суд відмовив у задоволенні вимог.

У 2022 році апеляційний суд скасував рішення першої інстанції та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів.

Щоб не допустити втрату акцій, на початку березня 2023 року Жеваго, за даними слідства, змовився з адвокатом одного зі столичних адвокатських об’єднань. Той мав зв’язки із суддями Верховного Суду. Протягом березня-квітня 2023 року він передав адвокату 2,7 мільйона доларів: 1,8 мільйона — суддям Верховного Суду, решта — на «оплату» посередницьких послуг.

І у квітні 2023 року Верховний Суд усе-таки ухвалив рішення на користь Жеваго. Сам бізнесмен заперечував, що він причетний до хабаря голові чи суддям Верховного Суду.

Де зараз Жеваго?

На момент скоєння злочину Жеваго був у Франції й досі перебуває там, тож про підозру йому повідомили в межах міжнародної правової допомоги.

У грудні 2022-го Жеваго затримали на гірськолижному курорті у Франції на запит України, яка розшукує його за розтрати мільйонів доларів банку «Фінанси та Кредит», чим завдано шкоди інтересам держави і вкладників банку. Проте французький суд відмовився екстрадувати бізнесмена в Україну.

Справа Верховного Суду

САП та НАБУ повідомили про викриття «масштабної корупції» у Верховному Суді. Правоохоронці оголосили голові ВС Всеволоду Князєву та його спільнику-адвокату підозри в отриманні хабаря.

Адвокатське об'єднання, яке фігурує у справі, називають посередником між керівництвом суду й людьми, які хотіли «вирішити питання» в суді. Так, слідчі зафіксували низку контактів одного з власників об'єднання із власником фінгрупи «Фінанси та кредит» (співголовою цієї групи називають Костянтина Жеваго).

15 травня правоохоронці зафіксували «на гарячому» передання другої частини хабаря, тоді ж і затримали Князєва й адвоката. А втім, у САП казали, що гроші знайшли ще в деяких інших суддів Великої Палати Верховного Суду України.

Пленум Верховного Суду висловив недовіру голові ВС Всеволоду Князєву і через це достроково припинив його повноваження як очільника суду. А Вища рада правосуддя дала згоду на тримання його під вартою.