За 2 роки правозахисники задокументували 8 випадків сексуального насильства з боку військових на Донбасі

Оновлено Попередній заголовок новини звучав так: «Жінки на Донбасі зазнають сексуального насильства з боку військових. Правозахисники задокументували 8 таких випадків». Це формулювання могло сприйматися як стигматизація військовослужбовців, тому ми просимо вибачення у читачів за цю помилку.

Представники міжнародної правозахисної організації Amnesty International в Україні задокументували за 2 роки 8 випадків сексуального насильства щодо жінок з боку військовослужбовців на Донбасі.

Про це йдеться в доповіді міжнародної правозахисної організації Amnesty International в Україні «Не приватна справа», яка є в нашому розпорядженні.

Від сексуального насильства військовослужбовців постраждали цивільні жінки та дівчата: зокрема зафіксували 2 зґвалтування, 1 замах на зґвалтування та 5 випадків сексуального домагання, що відбулися протягом 2017-2018 років у місцях проживання цивільного населення.

Факт цих випадків встановили під час шести робочих поїздок дослідниць Amnesty International, здійснених із січня по листопад 2019 року на підконтрольні уряду території Луганської та Донецької областей.

Домашнє насильство

Правозахисники фіксують також випадки домашнього насильства в сім'ях військових на Донбасі. Наприклад, Amnesty International задокументувала історію жінки, яка під час вагітності пережила побої від свого чоловіка, на той час військовослужбовця. Вона відмовилася заявити про насильство, оскільки минулого разу військове керівництво чоловіка натиснуло на жінку і змусило її забрати заяву про побої та зламаний ніс — аби не «осоромити» чоловіка.

До того ж військові та поліцейські звільняються від адміністративного судочинства в судах загальної юрисдикції, зазначають правозахисники, що ефективно захищає їх від кримінального переслідування за домашнє насильство. Приміром, нині, якщо домашнє насильство вчинив військовослужбовець, співробітник поліції також складає адміністративний протокол, але передає справу відповідним військовим формуванням, які вирішують, починати розслідування чи ні.