Іспанські вчені виявили, що жителі двомовних країн рідше страждають деменцією. Люди, які однаково добре володіють кількома мовами, можуть ніколи не стикнутися з цим синдром або ж захворіти у дуже поважному віці.

Дослідження провели науковці з Каталонського університету та Університету Помпеу-Фабра та опублікували у ScienceDirect.

У ньому взяли учать 266 добровольців, які однаково добре розмовляють іспанською та каталонською мовами. Серед них були 63 абсолютно здорових людей, а також 68 пацієнтів з діагностованою деменцією та 135 ㅡ з погіршенням пам'яті.

Для того, щоб краще зрозуміти, як знання мов впливає на хвороби мозку, учасників просили виконувати завдання на перевірку пам'яті та когнітивного контролю (тобто як людина реагує на завдання).

Так вчені змогли встановити градацію ризику захворіти на деменцію, коли людина знає декілька мов. Найбільший ризик мали ті, хто знає кілька мов, але використовує тільки одну. Найменший ризик був у білінгвів, які щоденно активно використовують кілька мов та «перемикаються» між ними.

Як це пов'язано?

За словами науковці, знання декількох мов дає людині певну «подушку безпеки». Якщо ваш мозок раптом перестає добре працювати, у нього є інша мовна система, з якої він «компенсує» симптоми слабкості розуму. Саме тому двомовність може затримати розвиток легкого ступеня хвороби Альцгеймера. Зараз дослідники хочуть перевірити, чи допомагає знання мов також запобігти хворобам Паркінсона та Хантінгтона.

А що ще допомагає в боротьбі з хворобою?

Науковці з США раніше визначили, що чим більше людина грамотна, тим менший в неї шанс захворіти на деменцію. Активне письмо та читання у людей літнього віку може затримати розвиток хвороби. Вчені з Великої Британії також заявили, що якщо людина вже захворіла, то знизити симптоми деменції допоможуть знайомі пісні та перегляд старих програм. Це може викликати в людини повернення емоційних спогадів.

Деменція — синдром стійкого порушення когнітивних функцій у результаті органічного ураження мозку. Частота деменції зростає з віком: від 2 % — у віці до 65 років, до 20 % — у людей 80 років і старше.

В Україні на деменцію страждають приблизно 63 тисяч людей. Щороку занедужують понад 4,5 тисячі осіб, у 40% випадків це судинна деменція.

Поділитись: