«Життя — це спецоперація, а ми іноді даємо Ігоря»: як українці реагують на розслідування Bihus.Info про стеження

Ввечері 5 лютого команда журналістів Bihus.Info опублікувала розслідування, як за ними стежила Служба безпеки України та як вдалося викрити спецслужбовців. Глядачі відреагували на сюжет хвилею мемів у соцмережах.
Як виявили журналісти Bihus.Info, для стеження за їхнім тренінгом/корпоративом СБУ залучила близько 30 людей. Спецслужбовці забронювали будинки, де мали ночувати працівники команди, за день до заходу журналістів, а також використовували одноразові сім-карти та номери прикриття на машинах.
Утім журналісти знайшли докази стеження, переглянувши записи камер відеоспостереження в комплексі, встановили особи принаймні частини причетних та виявили сліди від прослуховування за вішаками у своїх номерах.
Найбільше мемів українці присвятили одному з героїв розслідування — працівнику Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України Ігорю Кравченку, особу якого розкрили журналісти.
Журналістка «Слідства.інфо» Анастасія Горпінченко розповіла, що також сходила до кафе у Києві біля будівель СБУ, де журналісти вистежили спецслужбовців, які проводили стеження за ними.
Що передувало?
У січні мережею поширилося відео, на якому оператори (не журналісти) Bihus.Info під час новорічного корпоративу вживали наркотики. Поширив відео невідомий ресурс «Народна правда» з вигаданими співробітниками редакції, чиї фото згенерував штучний інтелект.
Засновник проєкту Bihus.Info Денис Бігус запевнив, що проведе жорсткі кадрові зміни. Водночас заявив, що за членами команди Bihus.Info стежили близько року.
Вже ввечері 5 лютого журналісти Bihus.Info випустили власне розслідування інциденту і заявили, що за ними незаконно стежили працівники Департаменту захисту національної державності (ДЗНД) Служби безпеки України. До того ж навіть після початку журналістського розслідування.
Перед публікацією Bihus.Info президент Володимир Зеленський звільнив начальника ДЗНД Романа Семенченка. Сама СБУ пояснила це «оптимізацією», хоча й згадала, що зміцнення національної державності передбачає і безперешкодну роботу ЗМІ.
Після виходу журналістського розслідування у СБУ пояснили: мовляв, отримали оперативну інформацію, що серед клієнтів наркодилерів, через яких наркотичні речовини постачалися іншим громадянам, була операторка Bihus.Info.
Учасники Медіаруху, журналісти й медіа, засудили кампанію тиску на незалежних журналістів та закликали Зеленського взяти під свій контроль розслідування злочинів проти медійників. Президент наголосив, що будь-який тиск на журналістів є неприпустимим.
- Поділитися: