Життя / Освіта

Журналу «ШО» заборонили випуски російською мовою у Львівській області

Громадське
Життя/Освіта/Журналу «ШО» заборонили випуски російською мовою у Львівській області
Зберегти
Вигляд
Літературний журнал «ШО» більше не може продаватися у Львові та області через рішення місцевої влади про заборону використання російської мови у культурних продуктах, зокрема, в періодичних виданнях.

Літературний журнал «ШО» більше не може продаватися у Львові та області через рішення місцевої влади про заборону використання російської мови у культурних продуктах, зокрема, в періодичних виданнях. Про це повідомив редактор видання Олександр Кабанов. Відповідний лист надійшов від директора підприємства «Ваша преса», яке розповсюджує журнал.

«Прийняття цього рішення черговою Сесією Львівської Обласної Ради призведе до того, що ми будемо вимушені повністю припинити поставку видань російською мовою для мереж, які ми обслуговуємо. Як тільки дане рішення буде прийняте Сесією Львівської Обласної Ради, слід чекати прийняття аналогічних рішень по всій території Західної України», — ідеться у листі.

Книжковий оглядач журналу «ШО» Юрій Володарський повідомив у коментарі Громадському, що імовірно «ШО» видаватиметься двома мовами. Водночас, він не погоджується із рішенням львівської влади: «Рішення Львівської обласної ради є порушенням Конституції», — зазначив він. Володарський також нагадав, що Рада у першому читанні ухвалила мовний закон 5670-д, який призведе до заборони будь-яких культурних заходів російською мовою по всій Україні.

«Нічого хорошого не відбулося... Не можна буде проводити культурні заходи, літературні читання. Російська мова витісняється», — зазначив він і додав, що попри добре володіння українською, він навряд чи переходитиме з російської.

«Напевне, я найму перекладача. Розумієте, мова — це стиль життя. Писати літературу важливо тільки, якщо ти дуже добре володієш мовою», — додав Володарський.

Володарський також розповів, що наступний випуск «ШО» присвячений мовному закону, однак він вийде лише за півтора місяці, а отже Рада до цього моменту може остаточно ухвалити цей закон.

«Мовний закон стане опосередкованою дискримінацією», — резюмував Володарський. 

Журнал «ШО» присвячений літературі та культурі. Видається в Києві з 1995 року. «ШО» є одним з небагатьох журналів, який містить самвидав (розділ «Шоиздат»), де письменники презентують свої літературні твори.

4 жовтня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №5670-д, який визначає статус української мови як офіційної державної мови в Україні і передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення норм закону. За відповідний проект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» на пленарному засіданні Ради 4 жовтня проголосував 261 народний депутат. Закон про державну мову передбачає безкоштовні курси української.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ігри патріотів: як закон про захист мови став інформаційним прикриттям продовження спецстатусу Донбасу

Закон про мову покликаний унормувати законодавство України про мову після того, як Конституційним судом був скасований ухвалений у 2012 році так званий закон «Колесніченка-Ківалова». Він передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%. 28 лютого Конституційний суд України визнав ухвалений у 2012 році Закон «Про засади державної мовної політики» незаконним. Закон «Про засади державної мовної політики», який внесли колишні депутати Вадим Колесніченко та Сергій Ківалов, набув чинності у 2012 році.

У лютому 2014 року Рада скасувала закон про регіональні мови, однак тоді в. о. президента Олександр Турчинов відмовився підписувати це рішення. Отже, закон до 28 лютого 2018 року був чинний. Низка обласних та місцевих рад визнали російську мову регіональною. Окрім того, регіональною у західних областях було визнано угорську мову, молдовську та румунську.

Пов`язані новини