Злочинець чи невинний тракист? Що відомо про Богдана Вечірка, який в'їхав у протест у Міннесоті

Вантажівка-цистерна в'їхала у натовп людей під час масової акції протесту проти расизму і поліцейського свавілля у Міннеаполісі, штат Мінесота, США, 31 травня 2020 року. Від наїзду серед протестувальників ніхто не постраждав
Вантажівка-цистерна в'їхала у натовп людей під час масової акції протесту проти расизму і поліцейського свавілля у Міннеаполісі, штат Мінесота, США, 31 травня 2020 року. Від наїзду серед протестувальників ніхто не постраждавEPA-EFE/Minnesota Department of Transportation

У вівторок, 2 червня, з-під варти звільнили американця українського походження Богдана Вечірка. 31 травня він в'їхав у протестувальників — тоді в Міннеаполісі, а також інших містах США, відбувались акції руху Black Lives Matter («Життя темношкірих важливі»), спричинені вбивством Джорджа Флойда, а також попередніми нападами поліцейських на афроамериканців.

Відео в'їзду в натовп на немалій швидкості справді могло шокувати, пости під ним супроводжувались обуреними коментарями. Від інциденту ніхто з протестувальників не постраждав. Водія бензовоза забрала поліція.

Пізніше його ідентифікували як Богдана Вечірка. Користувачі соцмереж знайшли профіль тезки Вечірка, який на фото позує у військовій формі ЗСУ.

колаж із соцмереж

Це підкріпилось постом у Facebook від Ігоря Мосійчука — колишнього депутата радикальної партії Ляшка.

«Це етнічний українець, уродженець Вінниччини, громадянин США Богдан Вечірко, — написав Мосійчук у Facebook (пост досі не видалено). — Він воїн і служив у ЗСУ, прихильник президента США Дональда Трампа та Республіканської партії, наразі працює водієм бензовоза». 

Згодом військовий ЗСУ Богдан Вечірко видалив свій профіль у Facebook.

Не військовий ЗСУ

Про те, що американський Вечірко — не військовий ЗСУ, стало відомо через кілька годин.

«Він точно не колишній український військовий, — розповіла в етері hromadske керівниця української служби «Голосу Америки» Мирослава Гонгадзе. — Ми зараз намагаємося зв'язатися з місцевою українською громадою, де він жив, з його родиною. Поки що маємо небагато інформації, але ми працюємо над цим».

Вона підтвердила, що Вечірко — американець українського походження.

Також, увечері 1 червня Генеральний штаб ЗСУ заперечив, що американський Богдан Вечірко має причетність до українських збройних сил.

Водію вантажівки, яка в'їхала у натовп, висунули звинувачення, у поліції його ідентифікували як 35-річного Богдана Вечірка з міста ОстегоEPA-EFE/HENNEPIN COUNTY SHERIFF

Чи був злочин?

Влада Міннеаполіса практично одразу почала говорити, що інцидент не схожий на навмисний. На відео видно, як Вечірко сигналить та гальмує бензовоз, але згодом трак знову набирає швидкість. Але це можна пояснити великою вагою такого траку.

Однак протестувальники, ймовірно шоковані несподіваною появою бензовоза, налетіли на нього та витягнули Вечірка з авто. Деякі з протестувальників намагалися врятувати водія. Протистояння закінчились, коли поліція відтіснила чоловіка.

Міннесотський відділ Міністерства транспорту США написав про те, що з 17:00 перекривається автострада I-35W о 16:38 за місцевим часом, тобто за 22 хвилини. У повідомленні також йшлося, що раніше було заплановано перекрити шосе з 20:00. Оскільки в'їзд на шосе відбувся в прямому ефірі каналу CBS, можна побачити, що час, коли бензовоз виїхав на протестувальників, 17:48.

2 червня Вечірка відпустили без офіційних звинувачень, але розслідування його дій триватиме. За законами штату Міннесота, підозрюваних можуть тримати без звинувачень щонайбільше 36 годин. Однак проти чоловіка ще можуть порушити справу.

Що кажуть родичі та знайомі Богдана Вечірка?

У 2009 році американського Богдана Вечірка засудили за те, що він не користувався паском безпеки. У 2012-му — за те, що перешкоджав дзвінку 911. А зовсім нещодавно, в січні 2020-го, — за те, що не мав реєстраційного номера снігохода на видному місці.

Вечірко також тричі донатив президенту США Дональду Трампу та його партії.

Про те, що Вечірко вже давно живе в США, написала й користувачка Twitter Тейлор Далін (@taylr), яка також із Міннеаполісу.

«Моя найкраща подруга ходила в одну школу з водієм трака Богданом Вечірком, він з Рокфорду МН (штат Міннесота — ред.), найімовірніше це клас (що закінчив школу — ред.) 2003-го», — написала Далін.

За якийсь час після інциденту дружина Богдана, Людмила Вечірко, записала відео, де розповіла, що гаманець, телефон та все інше, що було у бензовозі, вкрали під час інциденту 31 травня. Через вкрадені картки, рахунки Вечірка заблоковані.

Людмила Вечірко попросила допомогти сім'ї грошима, оскільки вона на восьмому місяці вагітності, а чоловік тимчасово не працює.

Брат Людмили Вечірко, Артем Логінов, розповів, що батьки Вечірка з Львівської області, а сам він не був в Україні вже 30 років.

«Люди (онлайн — ред.) почали говорити, що він народився у Вінниці, що воював в Україні, давали посилання на його профіль. Богдан не служив ні в яких військах, не народився у Вінниці. Не був замішаний у якихось поганих справах. Не був членом жодних військових формувань», — розповів Логінов американському виданню про іммігрантів rubic.us.

Власник заправки, на яку за кілька хвилин до інциденту Вечірко доставив 8500 галонів пального, теж заступився за чоловіка.

«Він зробив нам послугу (привізши пальне). Ми намагалися допомогти йому доїхати сюди та вибратися звідси. На той час перебувати в місті було небезпечно, — сказав Лонні Маккіртер каналу ABC. — Небагато водіїв зараз погоджуються привозити пальне (через спричинену протестами небезпеку — ред.)».

Маккіртер додав, що знає Вечірка давно як людину, яка переймається безпекою. На його думку, той не мав вигляду людини, яка планує завдати шкоди протестувальникам.

Також Вечірка підтримали й місцеві російськомовні спільноти, де більшість висловилася за звільнення чоловіка. Незабаром було створено петицію за те, щоб звільнити Вечірка і зняти з нього всю відповідальність. Петицію вже підписали понад 40 000 людей.