ЗМІ: Прем'єр Ізраїлю таємно обговорював із військовими посадовцями можливий напад на ядерну програму Ірану

Прем'єр—міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу провів серію таємних зустрічей з вищими військовими посадовцями країни, щоб обговорити підготовку до можливого нападу на ядерну програму Ірану.

Про це пише The Times of Israel із посиланням на ізраїльський канал Channel 12.

За даними ЗМІ, прем'єр за останні тижні зустрічався з міністром оборони, начальником штабу Армії оборони Ізраїлю, головою Моссаду, головою військової розвідки країни та іншими військовими.

Як повідомляється, Ізраїль поділився своїми секретними планами зі Сполученими Штатами та Францією, попередивши їх, що діятиме самостійно, якщо міжнародна спільнота не надасть підтримку.

Кілька днів тому Нетаньягу заявив, що світ має підкріпити свої обіцянки завадити ядерним амбіціям Ірану, пригрозивши вжити військових дій або фактично піднявши бомбардувальники.

Перед цим Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно, чи така концентрація виникла випадково через накопичення в мережі труб, що зʼєднують центрифуги для розділення ізотопів.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Ґаланту заявив, що його країна не дозволить Ірану перетнути «червону лінію» і збагатити уран до 90%. За його словами, «всі варіанти на столі».

Ядерний потенціал Ірану

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

У 2018 році тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.

Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

У 2021 році намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.