Знайомтеся: Джил Байден — нова перша леді США, Дуґлас Емгофф — перший в історії другий джентльмен

Президент Джо Байден та його дружина Джил Байден спостерігають за проходженням військових наприкінці церемонії інавгурації у Вашингтоні, 20 січня 2021 року
Президент Джо Байден та його дружина Джил Байден спостерігають за проходженням військових наприкінці церемонії інавгурації у Вашингтоні, 20 січня 2021 рокуAP/J. Scott Applewhite

Раз на чотири роки 20 січня Сполучені Штати отримують не лише нових президента й віцепрезидента. Не менш важливими є й члени їхніх подружжів — перша та друга леді (а тепер ще й уперше в історії — другий джентльмен). Що відомо про Джил Байден і Дуґласа Емгоффа та яку роль вони відіграли в становленні Байдена та Гарріс — розповідає hromadske.

Джил Байден стане першою дружиною президента, яка поєднуватиме посаду першої леді з основною роботою — викладанням

«Я обожнюю викладання понад усе на світі. Але доведеться від цього відмовитися», — сказала у 1932 році Елеонора Рузвельт, чий чоловік тоді переміг на виборах президента США.

«Викладання — моя пристрасть. Я його обожнюю. Це мій професійний шлях і суттєва частина мого життя. І я вважаю, що можу поєднати викладання з обов’язками першої леді», — говорить майже 90 років по тому Джил Байден, дружина 46-го американського президента. Вона стане першою в історії США першою леді, яка поєднуватиме цю посаду зі своєю попередньою роботою.

Вчитися на філолога Джил Байден вирішила майже випадково: деякий час вона вивчала моду й навіть рік співпрацювала з місцевим модельним агентством, але згодом обрала філологічну освіту. Відтоді жінка викладала англійську мову й літературу для старшокласників, учнів коледжу та підлітків із психічними розладами. За плечима Джил — два магістерські дипломи й дисертація про особливості організації навчального процесу.

Джил Байден виступає на мітингу на підтримку свого чоловіка, кандидата у президенти від демократів, колишнього віцепрезидента Джо Байдена, 3 грудня 2019 року, Мейсон-Сіті, штат АйоваAP/Charlie Neibergall

У 2009-2017 роках, коли Байден був віцепрезидентом, Джил так само не покинула викладання. Доходило до того, що вона перевіряла контрольні учнів на борту офіційного літака — Байден навіть жартома скаржився на це в одному з інтерв’ю. Через щільний графік перша леді перевдягалася для офіційних заходів просто в кампусі коледжу, а допитливим учням відповідала, що всього-на-всього родичка віцепрезидента. Ба більше: агенти Секретної служби США, які охороняли Джил, вдавали з себе студентів, щоб не викликати підозр.

«Викладання — не моя робота. Це я», — писала Джил Байден у серні 2020 року. А Байден, схоже, вже змирився з тим, що дружина буде й першою леді, і викладачкою. «Один із вас [освітян] тепер буде в Білому домі!» — сказав він під час виступу перед прихильниками у листопаді 2020 року.

Джил спершу не вірила, що в них із Байденом складуться стосунки. А тепер — підтримує чоловіка в часи скрути та в політичному житті

Джил пригадувала, що коли Байден зателефонував їй і запросив на прогулянку, то її першими словами було: «Звідки в тебе цей номер?». (Пізніше стало відомо, що побачення наосліп їм влаштував брат Байдена Френк). На дев’ять років старший, Джо уже тоді був перспективним сенатором від Делаверу та вдівцем — за рік до того, в 1972-му, перша дружина Байдена та донька загинули в автокатастрофі.

«Я зустрічалася з хлопцями в джинсах, туфлях-сабо й футболках. А він прийшов [на перше побачення] у спортивній куртці й мокасинах. І я подумала: “Йой, тут нічого не складеться, навіть за мільйон років!”» — згадувала Джил в інтерв’ю у 2016 році. А втім, Джил і Джо все ж пішли на побачення — на фільм «Чоловік і жінка», й «одразу по-справжньому порозумілися».

Віцепрезидент Джо Байден цілує свою дружину Джил Байден під час передвиборчого мітингу Terra Community College, 4 листопада 2012 року, Фремонт, штат ОгайоAP/Matt Rourke

Байден пізніше згадуватиме, що Джил допомогла йому пережити втрату дружини й доньки. «Вона повернула мені життя. Вона спонукала мене почати думати, що моя сім’я може знову бути повною», — писав чоловік у своїх мемуарах. Поділяли цю думку й сини Байдена — Гантер і Бо: одного разу, коли майбутній президент і перша леді ще зустрічалися, вони сказали йому: «Тату, схоже, нам треба одружитися з Джил».

Джил довго не була готова до нових серйозних стосунків: вона вже була в шлюбі й переймалася, чи приймуть її сини Байдена. Тож погодилася вийти заміж за нього лише з п’ятої спроби. Гантер і Бо все життя називали Джил мамою, а вона їх — синами, хоч офіційно так і не оформила материнство. До речі, ім’я спільній доньці Джил і Джо — Ешлі — придумали саме Байдени-молодші.

Джил підтримувала Джо протягом усієї його політичної кар’єри, зокрема й протягом усіх передвиборчих кампаній. У 2015-му, коли загинув старший син Байдена Бо, Джил перервала викладацьку кар’єру, щоби бути поруч із чоловіком. Під час кампанії у 2020 році вона самостійно організовувала мітинги й виступала на підтримку Байдена, причому навіть буквально: на одному з заходів вона загородила чоловіка від протестувальниці, яка пробралася на сцену. Байден дослухається до дружини і в політичних питаннях: це вона порадила йому обрати Камалу Гарріс своєю кандидаткою у віцепрезиденти.

Джил Байден відома своїм активізмом і дещо специфічним почуттям гумору

Американська освіта — не єдина галузь, якій Джил присвячуватиме час як перша леді. Ще за часів віцепрезидентства свого чоловіка вона разом із Мішель Обамою почала займатися допомогою родинам американським військовим та кампанією боротьби з раком молочної залози. На останнє її надихнули особисті історії — кілька подруг Джил зіткнулися з таким досвідом, після чого Джил започаткувала у штаті Делавер ініціативу з інформування про хворобу та важливість її вчасного виявлення. Схоже, усі ці проєкти вона продовжуватиме і в статусі першої леді.

Джил Байден, дружина віцепрезидента Джо Байдена, виступає в Інституті Джорджа Буша при Південному методистському університеті,19 лютого 2014 року, ДалласіAP/LM Otero

Але в коло уваги американських медіа Джил часто потрапляє ще й з іншої причини — її промовистого гардеробу. Vogue зазначає, що нинішня перша леді любить прості та лаконічні елементи одягу, водночас часто надає перевагу яскравим кольорам. Важливіше те, що у її вбранні часом читаються важливі й доволі прозорі меседжі. Один з найвідоміших епізодів — поява Джил у чоботях зі спеціальної колекції Stuart Weitzman з написом «VOTE» під час праймеріз у Вілмінгтоні, Делавер. А ось на з‘їзд демократичної партії у серпні 2020-го вона одягнула сукню від дизайнера Брендона Максвелла, представника ЛГБТ-спільноти.

Джил — прихильниця здорового способу життя, а саме фанатка бігу. Як розповідала її донька Ешлі, Джил захопилась ним якраз у період досить напружених стосунків між ними, щоби відволіктися. І втягнулась. Тепер же на рахунку нової першої леді США — марафон, кілька напівмарафонів та десятимильних забігів. Свою любов до спорту вона пояснює дуже просто: «Це відчуття свободи».

«Коли я біжу, це дуже гарне відчуття. Я почуваюся добре, тому й продовжую бігати — у цьому я доволі наполеглива. Авжеж, у моєму житті траплялися моменти, коли я мусила сповільнитися, але потім я зажди поверталася до свого темпу», — каже Джил Байден.

А улюблені родинні історії про Джил переважно стосуються її веселого норову. Наприклад, онука Джил якось розповідала про те, як на пробіжці бабуся натрапила на дохлу змію й не полінувалась притягти її додому, аби лякати інших членів родини. Або ще одна історія — про те, як тоді дружина ще віцепрезидента Байдена сховалася на багажній полиці його літака, аби покепкувати з бортпровідників.

Дуг Емгофф, чоловік Камали Гарріс, кандидатки у віцепрезиденти від Демократичної партії, виступає під час автопробігу у Східній середній школі, 8 жовтня 2020 року, ДенверAP/David Zalubowski

Чоловік Камали Гарріс — Даґ Емгофф — відмовився від власної кар’єри заради дружини

Було б несправедливо оминути увагою й нового «другого джентельмена», чоловіка віцепрезидентки Камалли Гарріс Дуґласа Емгоффа — адже він у свій спосіб теж нищить ґендерні стереотипи. Так сталося, що він — перший чоловік у цьому статусі, і, зокрема, через це поставився до нової ролі досить відповідально. Як пише The New York Times, за місяць до інавгурації чоловік приходив до бібліотеки Конгресу, аби роздобути побільше матеріалів про Лоїс Маршалл та Ґрейс Кулідж — перших доволі відомих других леді демократичної та республіканської адміністрацій відповідно.

56-річний Емгофф походить із єврейської родини, народився у Брукліні, Нью-Йорк. Більшу частину життя він займався юриспруденцією, 2000-го заснував свою адвокатську компанію, а після того, як її придбала фірма Venable LLP, став директором її філій на Західному узбережжі США. З 2017-го Емгофф співпрацював із міжнародною юридичною фірмою DLA Piper.

Відколи він у 2014-му побрався з Камаллою Гарріс (на той час генеральною прокуроркою штату Каліфорнія), саме її кар’єра була в пріоритеті. У цьому принципова відмінність його позиції від Джил Байден: тепер Емгофф вирішив остаточно залишити свою основну роботу — адвокатську діяльність та викладання у школі права Джорджтаунського університету — і присвятити себе ролі другого джентльмена.

Чітких обов’язків ця позиція не передбачає, однак партнер або партнерка віцепрезидента зазвичай обирає собі якийсь один пріоритетний напрямок суспільно корисної діяльності для душі. У Емгоффа профіль доволі широкий, і займатиметься він, як йдеться на сайті Білого дому, тим, що частково з ним пов’язано — питаннями правосуддя, рівності у суспільстві та прав людини.