Уряди Польщі та України зустрінуться в березні. До того Варшава змінить режим об'єктів на кордоні, щоб забезпечити рух

Прем'єр Польщі Дональд Туск
Прем'єр Польщі Дональд ТускСкриншот

Зустріч урядів Польщі та України відбудеться 28 березня у Варшаві. Тим часом польська влада вирішила включити до переліку критичної інфраструктури прикордонні переходи з Україною, визначені ділянки доріг і залізничних колій. Це має допомогти розблокувати рух транспорту.

Про це повідомив прем'єр Польщі Дональд Туск.

За словами прем'єра Польщі, рішення про оновлення переліку критичної інфраструктури має на 100% гарантувати, що військова допомога, техніка, боєприпаси, гуманітарна та медична допомога надійдуть українській стороні без затримок.

Туск пояснив, що це передбачатиме інший тип організаційного режиму в пунктах пропуску та на під'їзних шляхах і коліях до кордону з Україною.

За його словами, це рішення про оновлення переліку є питанням «найближчих кількох годин».

Туск закликав до внутрішньої та міжнародної дискусії, щоб відділити питання підтримки України та захисту польських фермерів від «негативних наслідків лібералізації торгівлі з Україною».

«Ми будемо шукати рішення для польських фермерів, як внутрішніми методами, так і шляхом використання національних фондів, а також шляхом подальших переговорів з Україною та європейськими інституціями», — сказав Туск.

Він також прокоментував антиукраїнські гасла, які звучали під час протестів фермерів.

«Я ніколи не погоджуся з одним — ми не можемо дозволити тим, хто відкрито і безсоромно підтримує путіна, служить російській пропаганді та дискредитує польську державу, нас, поляків, скориставшись протестами фермерів на кордоні», — сказав він.

Що передувало?

21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував зустрітися на кордоні польському президенту Анджею Дуді та прем'єр-міністру Дональду Туску на тлі блокади українських вантажівок. Крім того, він заявив, що сам теж готовий приїхати на кордон, де буде весь український уряд — від «логістики до аграрного сектору» — і, зокрема, міністр оборони.

Зеленський зазначив, що Україна не може змиритися з тим, що зараз відбувається на кордоні, зокрема з появою «відвертих пропутінських гасел». А тому прагне спільно та справедливо розв'язати ситуацію.

Нагадаємо, польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. А польські фермери протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій.

Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.

Активну участь у протестах та їхньому висвітлені бере лідер люблінського відділення ультраправої партії «Конфедерація» Рафал Меклер. На одній з акцій також побачили плакат із закликом до путіна, щоб той «розібрався» із владою України та Європейського Союзу, а також радянський прапор із серпом і молотом. Поліція Польщі порушила справу щодо цього випадку. А в МЗС Польщі заявили, що «антиукраїнські тиради з вихвалянням путіна» могли організувати проросійські агенти чи «корисні ідіоти».