Обмін ув'язненими між Україною і Росією активно обговорюється останній тиждень. 23 серпня президент Зеленський сказав, що розраховує на результати найближчими днями. Російське РБК повідомляло, що РФ та Україна домовились обміняти ув’язнених з обох сторін за формулою «33 на 33».

Також в Україні на свободу вийшли двоє фігурантів справи «2 травня» в Одесі, а головреда «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського звільнили з-під варти — в ГПУ заявили, що це відбулося в межах обміну утримуваних осіб між РФ та Україною. Крім цього, адвокати підтверджували, що українців з різних тюрем Росії звезли до Москви.

У ніч на 30 серпня новопризначений генеральний прокурор Руслан Рябошапка зробив перепост про те, що українські моряки, політв'язні Олег Сенцов, Микола Карпюк, Володимир Балух, Павло Гриб «летять додому», але це виявилось неправдою.

Розповідаємо що сталося і що відомо про обмін станом на зараз:

***

Анна Ісламова, у якої на сторінці у Facebook вказано, що вона працює в Верховній Раді (видання Детектор Медіа повідомило, що Ісламова — депутатка міської ради Бучі, раніше працювала помічницею народних депутатів 7 і 8 скликань), вночі 30 серпня повідомила, що між Україною та Росією завершився обмін полонених. «Обмін завершився: моряки, Сенцов, Карпюк, Балух, Гриб летять додому», — йшлося у дописі. Її публікацію у Facebook поширив новообраний генеральний прокурор України Руслан Рябошапка. Це стало приводом для публікацій у низці українських та російських медіа. Рябошаопка ж упродовж дня так і не прокоментував цей перепост.

Скріншот зі сторінки Руслана Рябошапки у Facebook

Родичі українських військовополонених моряків та журналісти, прочитавши це повідомлення, зібралися в аеропорту «Київ». Вони сподівалися зустріти літак зі звільненими українцями, хоча жодного офіційного підтвердження про завершення обміну від української та російської влади, адвокатів та родичів ув’язнених не було. А працівники аеропорту повідомили Громадському, що у пасажирському терміналі не очікують рейсів із Росії в найближчі години.

Зранку 30 серпня в Офісі президента заявили, що процес обміну ув'язнених триває, а інформація про його завершення — фейк. З аналогічною заявою виступила СБУ.

Згодом Ісламова відредагувала текст посту на такий: «Обмін триває: моряки, Сенцов, Карпюк, Балух, Гриб летять додому», а за кілька годин взагалі видалила.

Між редагуванням та видаленням був ще один допис, який також згодом зник зі сторінки Ісламової. «Була інформація, що літак вилетів, та щось там у них змінилося», — писала вона.

Згодом у коментарі Громадському Ісламова повідомила, що джерелом була публікація ексдепутата Державної думи РФ Іллі Пономарьова у соцмережах. 

Але у дописі Пономарьова йшлося про те, що обмін буде 30 серпня, однак жодної вказівки на доконаність, як і прізвищ українських політв'язнів, не було.

Згодом у Службі безпеки України повідомили, що процес обміну може не завершитися 30 серпня.

«За логікою процесу обмін, схоже, буде не сьогодні. Переговорний процес триває, коли буде визначений час — ми повідомимо», — заявила у коментарі Громадському речниця СБУ Олена Гітлянська.

Адвокат кількох росіян, які перебувають в Україні та яких готують до обміну, Валентин Рибін, повідомив Громадському, що допоки президент Володимир Зеленський не видав наказ про помилування певної кількості осіб — обміну не станеться. 

«А за день це практично неможливо зробити. Люди перебувають у таких місцях, що тільки доправляти їх до Києва потрібно день», — зазначив Рибін, додавши, що деякі росіяни, яких мають обміняти, досі в СІЗО. Також, за його словами, «не все закінчено» у переговорах.

Адвокат українських моряків Микола Полозов заявив, що вся група їхніх захисників не коментуватиме «чутки, припущення і явно підроблену інформацію» про можливий обмін. Полозов закликав дочекатися, коли «всі необхідні факти буде підтверджено».

Удень 30 серпня Віктор Сорока — батько полоненого Василя Сороки повідомив Громадському, що родичі українських моряків поїхали з аеропорту й повертаються додому. За його словами, з ними у Києві поспілкувалися особи, які мають стосунок до процесу обміну та повідомили, що процес ще триває і ймовірно буде вирішений впродовж наступного тижня.

«Батькам сказали, що процес йде, але треба ще трохи почекати. Найближчим часом нам перетелефонують та скажуть. Ще питання вперлося в те, що президент має помилувати тих, хто в наших тюрмах сидять. От як буде інформація на сайті президента, що їх помилували, то вже буде час. Тоді день, два...», — сказав Віктор Сорока.

Громадське також зацитувало допис у соцмережах, який можна інтерпретувати як завершення обміну. Це не відповідає дійсності. Просимо вибачення за поширення цього допису. 

Поділитись: