Звільнені з «таємної в’язниці» СБУ: на голови одягли пакети та вивели під час перевірки

Звільнені з «таємної в’язниці» СБУ розказали про умови утримання представникам правозахисних організацій Amnesty International і Human Rights Watch.

Про це повідомляє Центр інформації про права людини.

Правозахисники наголошують, що інтерв'ю з колишніми ув'язненими вказують на очевидні спроби української влади приховати використання секретного ізолятора в управлінні СБУ в Харкові.

«Їхні випадки підтверджують шокуючі висновки доповіді «Тебе не існує». Троє з колишніх таємних затриманих — Микола Вакарук, Виктор Ашихін і Дмитро Корольов — мають намір домагатися справедливості. Двоє інших попросили про анонімність через страх репресій проти них самих або їхніх родин», — йдеться в повідомленні.

Віктор Ашихін був примусово вивезений з власного будинку в Українську 7 грудня 2014 року і випущений 25 липня 2016 року. Він розповів, що був переміщений охоронцями тричі під час свого 597-денного незаконного затримання з метою приховання його від незалежних спостерігачів.

«10 лютого 2015 року охоронці наказали зібрати свої речі, надягли поліетиленові пакети на голови і вивели із камер на інший поверх будівлі. Камери були очищені і провітрені для видалення слідів утримання», — повідомив Ашихін Amnesty International.

Пізніше вони підслухали, як охоронці говорили, що «якийсь чиновник» відвідував центр. Подібні спроби приховати ув'язнених були зроблені 20 квітня і 20 травня 2016 року.

Ще один ув'язнений Микола Вакарук був примусово вивезений зі свого будинку в Українську 9 грудня 2014 року і випущений 25 липня 2016 року.

Коли у Вакарука піднялась висока температура, він був доставлений в лікарню Харкові і зареєстрований під вигаданим ім'ям Сергій Петрович.

«Після операції з видалення нирки він провів 10 днів у відділенні інтенсивної терапії та ще 20 днів на післяопераційному відновленні. Увесь цей час Вакарук був прикутий наручниками до ліжка і охоронявся офіцером СБУ»,— повдомляють правозахисники.

Ув'язнені також розповіли про погрози з боку співробітників СБУ.

«Вони недвозначно попереджали колишніх ув'язнених про необхідність мовчати щодо таємного утримання під вартою в СБУ і погрожували серйозними наслідками в разі, публічного оприлюднення своїх історій».

Правозахисні організації закликають українську владу вжити заходів, щоб звільнити тих, хто досі є таємно затриманим, і забезпечити правосуддя та захист для тих, хто зараз шукає його.

Нагадаємо, правозахисники Amnesty International та Human Rights Watch повідомили про звільнення 13 осіб з «таємної в'язниці» СБУ в Харкові та опублікували подробиці їх утримання.

За даними правозахисників,  на даний момент у «таємних в'язницях» СБУ перебувають щонайменше п'ятеро осіб. Двоє з них – росіяни, ще двоє - українці. П'ята особа нібито психічно хвора.