Звільнення Бучі та обмін полоненими: головне за день 1 квітня

Фото кабінету голови Харківської ОВА Олега Синєгубова після ракетного удару російських окупантів 1 березня, під час якого загинули вже щонайменше 29 людей
Фото кабінету голови Харківської ОВА Олега Синєгубова після ракетного удару російських окупантів 1 березня, під час якого загинули вже щонайменше 29 людейОлег Синєгубов / Telegram

Українські військові продовжують звільняти населені пункти на півночі країни, оскільки окупанти звідти частково відходять, а в російському Бєлгороді спалахнула нафтобаза. Зібрали для вас головні новини за день 1 квітня.

Звільнення Бучі

Міський голова Бучі Анатолій Федорук оголосив, що 31 березня українські військові звільнили від російських загарбників Бучу та всю Бучанську громаду Київської області.

У Генштабі кажуть, що під час відходу з Бучі окупанти замінували цивільні споруди, об’єкти інфраструктури та ділянки місцевості у межах міста. Зокрема, російсько-окупаційні війська замінували територію кондитерської фабрики «Деліція» та зіпсували продукцію.

Пожежа у Бєлгороді

У російському місті Бєлгород, розташованому неподалік кордону з Україною, сталася пожежа на нафтобазі. Через це постраждали дві людини. Голова Бєлгородської області В'ячеслав Гладков заявив, що пожежа на нафтобазі виникла внаслідок авіаудару з двох гелікоптерів ЗСУ, які «зайшли на територію росії на низькій висоті».

У Міністерстві оборони України не підтвердили й не спростували інформацію про причетність України до цієї пожежі, бо «вперше бачать такі обвинувачення». А згодомсекретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Україна не причетна до вибухів на нафтобазі. За його словами, це робота місцевих мешканців.

Данілов каже, що суперечності накопичуються і російське суспільство починає «дещо розуміти». «Наприклад, те, що сталося на території Бєлгородської народної республіки. Вибух на нафтобазі. Вони чомусь кажуть, що це зробили ми. Насправді цезовсім не відповідає дійсності. Ми це не коментуємо», — сказав секретар РНБО.

Рішення Верховної Ради

Депутати Верховної Ради схвалили законопроєкт, згідно з яким у росіян та колаборантів можуть вилучати майно. Під націоналізацію можуть потрапити резиденти росії (крім юридичних осіб) — як громадяни рф, так і інші люди, які мають тісний зв'язок з росією. Зв'язком може вважатися проживання або основна діяльність в росії.

Також до резидентів прирівнюються фізичні чи юридичні особи, які публічно заперечують чи підтримують збройну агресію росії проти України. А ще — люди, які встановлюють чи утверджують тимчасову окупацію частини території України, і люди, які не припинили економічну діяльність в росії у період дії воєнного стану в Україні.

Також Верховна Рада проголосувала за збільшення у 1,5 раза податкового навантаження для компаній, які продовжують працювати в росії попри війну проти України.

А ще депутати визначили винагороду за передання справної техніки окупантів для ЗСУ. За корабель рф обіцяють 1 мільйон доларів. Що дадуть за іншу техніку, читайте тут. Крім того, Рада затвердила додаткові підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану, а ще у першому читанні підтримала заборону в Україні проросійських політичних партій.

Програма для переселенців

В Україні запускають програму працевлаштування переселенців, яка передбачає виплати від держави роботодавцям, які візьмуть працювати внутрішньо переміщених людей.

За кожного взятого на роботу переселенця держава виплачуватиме бізнесу 6,5 тисячі гривень. Таким чином програма «єПідтримка» із виплат 6,5 тисячі гривень переходить в іншу програму — через зайнятість внутрішньо переміщених людей, за яких роботодавцям виплачуватимуть цю суму.

Інші важливі новини дня

  • Між Україною та росією відбувся обмін військовополоненими. Вдалося звільнити 86 українських солдатів, серед яких було 15 жінок.
  • До Києва приїхала очільниця Європейського парламенту Роберта Мецола та обговорила з українськими високопосадовцями євроінтеграцію України та нові санкції проти росії.
  • У Новограді-Волинському Житомирської області вирішили прибрати літеру Z із герба міста, щоб він не асоціювався з російськими окупантами.
  • Окупаційні війська з ракетного комплексу «Іскандер» випустили три ракети по населеному пункту в Одеському районі. Стріляли з окупованого Криму. Внаслідок обстрілу є постраждалі.
  • Сьогодні стало відомо, що 31 березня російсько-окупаційні війська здійснювали артобстріл населених пунктів Дніпропетровщини забороненими касетними боєприпасами. Дніпропетровська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни. За цією статтею загрожує від 8 до 12 років тюрми.
  • У місті Тростянець, що на Сумщині, після звільнення від російських окупантів виявили тіла закатованих мирних жителів. Загиблими виявились два мирні місцеві жителі, про зникнення яких родичі повідомляли за декілька днів до цього.
  • Керівник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус заявив, що російсько-окупаційні війська вже відходять від Чернігівської області, однак Україні поки не відомо, навіщо вони це роблять.
  • Австралія на прохання українського президента Володимира Зеленського вирішила відправити в Україну бронетранспортери.