Сьогодні, 25 лютого, у Пхьончхані завершилася Олімпіада. У медальному заліку Україна опинилася на 21-му місці завдяки «золоту» фристайлиста Олександра Абраменка. Найвищу сходинку посіла Норвегія, завоювавши 39 нагород (14 золотих, 14 срібних, 11 бронзових). Така кількість медалей є рекордною не тільки для країни, а й за всю історію зимових Олімпійських Ігор.

Про види спорту, призові місця й призерів — у підсумковому матеріалі Громадського.

БІАТЛОН

Поєднує лижні перегони та стрільбу (лежачи та стоячи). За промахи на вогневих рубежах спортсмени отримують або штрафні хвилини, або біжать додаткові кола. Перемагає спортсмен, який витратив на подолання дистанції найменше часу.

У Пхьончхані розігрувалося 11 біатлонних комплектів медалей — по 5 у жіночих та чоловічих дисциплінах (4 індивідуальні гонки — спринт, гонка-переслідування, індивідуальна гонка й мас-старт, командна естафета) та змішаній естафеті (в команді 2 жінки й 2 чоловіки). 

Українські біатлоністи не змогли пробитися на високі позиції.

БОБСЛЕЙ

Вид швидкісного спуску по спеціально обладнаних льодових трасах на санях — бобі. Боб керується екіпажем від 2 до 8 спортсменів. Швидкість під час спуску сягає 100 км/год.

У програмі Олімпійських Ігор розігрувалося три комплекти нагород: у двійках — чоловіки та жінки, а також чоловічі четвірки.

Цікаво, що в чоловічих двійках золото здобули дві команди — німецький та канадський екіпаж, які на фініші мали однаковий час.

ГІРСЬКОЛИЖНИЙ СПОРТ

На Олімпійських іграх представлені наступні дисципліни: швидкісний спуск (спуск трасою по природному рельєфу — схилу гори на швидкість), слалом (спуск з оминанням спеціальних воріт (прапорців), довжина траси — 450-500 метрів, швидкість — 40 км/год), гігантський слалом (протяжність — 800-2000 метрів, швидкість — 65 км/год), супергігантський слалом (довжина — 2500-3000 метрів, швидкість — близько 65 км/год) та гірськолижна комбінація (поєднання швидкісного спуску й слалому).

На Олімпійських іграх-2018 уперше розігрувалися нагороди в командних змаганнях з гірськолижного спорту. Воно передбачає паралельний спуск у слаломі представників двох збірних команд. Змагалися представники національних команд у складі 2 жінок та 2 чоловіків.

Серед жінок особливої уваги заслуговує чемпіонка в супергіганті — чешка Естер Ледецька, яка, окрім лижної медалі, завоювала золото ще у сноубордингу — вперше в історії Олімпійських Ігор.

КЕРЛІНГ

Командна спортивна гра, в якій спортсмени почергово пускають спеціальні гранітні камені в напрямку спеціальної розмітки на льоду («дім»). У команді 4 спортсмени. Довжина майданчика — 45 метрів, вага каменя — 20 кілограмів, діаметр «дому» — 3,66 метри. Перемагає команда, чий камінь виявиться найближчим до центру мішені (червоного кола).

Змагання проводяться серед чоловіків, жінок і змішаних пар. Варто зазначити, що в змаганнях змішаних пар бронзову нагороду спочатку здобуло російське подружжя Олександр Крушельницький і Анастасія Бризгалова. Але пізніше в крові Крушельницького виявили допінг. Медаль у пари забрали й віддали китайцям, які відтак посіли четверте місце. Росіянина дискваліфікували.

КОВЗАНЯРСЬКИЙ СПОРТ

Вид спорту, в якому змагаються парами на швидкість подолання дистанції на льодовому катку довжиною 400 метрів.

На Олімпійських іграх-2018 у цьому виді спорту розігрувалося 14 комплектів нагород — на дистанціях 500, 1000, 1500, 5000, 10000 метрів, мас-старті та командній гонці-переслідуванні.

Традиційними лідерами серед медалістів є засновники ковзанярського спорту — нідерландці. У Пхьончхані вони отримали 3 «золота», 2 «срібла» й «бронзу» серед чоловіків і 2 «золота», 2 «срібла» й 4 «бронзи» в жіночих змаганнях.

ЛИЖНЕ ДВОБОРСТВО

Поєднання двох лижних дисциплін — стрибків з трампліна й бігу на лижах. Цей вид спорту називають також нордичною комбінацією.

Загалом спортсмени змагалися за три комплекти нагород — у комбінаціях нормального трампліна й  гонки на 10 кілометрів, великого трампліна, гонки на 10 кілометрів і командного великого трампліна, й естафети 4 по 5 км.

На нинішніх Олімпійських іграх це єдині змагання, де не розігрувалися медалі серед жінок.

ЛИЖНІ ПЕРЕГОНИ

Класичний біг на лижах. У змаганнях беруть участь як жінки, так і чоловіки. Однак у жінок дистанції менші.

Медалі розігруються в таких дисциплінах:

 • Біг вільним стилем (15 км — чоловіки, 10 км — жінки)
 • Скіатлон — лижний мас-старт (30 км — чоловіки, 15 км — жінки)
 • Бік класичним стилем (біг паралельними «лижнями»: 50 км — чоловіки, 30 км — жінки)
 • Естафета (4 по 10 км чоловіки й 4 по 5 км — жінки)
 • Спринт класичним стилем
 • Командний спринт вільним стилем

САННИЙ СПОРТ

Спуск спеціально підготовленою льодовою трасою на час і швидкість на санях горілиць (лежачи на спині), які розвивають швидкість до 150 км/год. Змагання проводяться серед чоловіків і жінок, а також у чоловічих двійках. Окрім цього, існує естафета — з кожної команди в першості представляють по одному чоловіку, жінці та двійці.

Розігрувалося 4 комплекти нагород. Кожну країну могли представляти не більше, ніж десять  саночників.  

У перший тиждень Олімпіади з українським саночником Андрієм Мандзієм стався незвичайний інцидент. Під час заїзду він випав із саней і, прокотившись по жолобу, спромігся на них залізти й завершити заїзд. До фінішу він прийшов 40-м.

СКЕЛЕТОН

Спуск на спеціальних санях під назвою «скелетон» долілиць (лежачи на животі).

Змагання проходять серед жінок і чоловіків одиночно.

СНОУБОРДИНГ

Змагання проводяться між чоловіками й жінками (загалом 8 комплектів медалей) у таких дисциплінах:

 • Хафпайп —змагання проводяться на спеціальному сніжному рельєфі у вигляді U-видної напівтруби. Спортсмени виконують різноманітні трюки — стрибки, оберти тощо.
 • Сноубордкрос — подолання на швидкість спеціально підготовленої траси. Змагається одночасно кілька спортсменів.
 • Біг-ейр — стрибок з трампліна з виконанням різноманітних акробатичних трюків на сноуборді. Ця дисципліна замінила на Іграх у Пхьончхані  паралельний слалом.
 • Паралельний гігантський слалом — два спортсмени одночасно стартують на двох розташованих поруч трасах. Сноубордисти долають ворота, їх на трасі близько 25.
 • Слоупстайл — змагання полягає в проходженні траси з виконанням серії акробатичних трюків на трамплінах, пірамідах, нахилах, бильцях тощо.

СТРИБКИ З ТРАМПЛІНА

На Олімпійських іграх передбачені два типи трамплінів — 90 та 120 метрів, нормальний та великий трампліни відповідно. У Пхьончхані розігрували 4 комплекти нагород: 3 в чоловіків та 1 — серед жінок.

ФІГУРНЕ КАТАННЯ

Ковзанярська дисципліна. На Олімпійських іграх розігрується 5 комплектів нагород. Спортсмени показують вправність виконання трюків на льодовому майданчику, за що отримують відповідні оцінки. Фігуристи змагаються в чоловічому й жіночому одиночному, парному та командному турнірі, а також у танцях на льоду.

Фігуристка Олена Савченко, яка має українське походження, і її партнер Брюно Массо не лише завоювали «золото», а й установили світовий рекорд, отримавши 159,31 бали за довільну програму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я назавжди залишуся українкою, не важливо, де житиму», олімпійська чемпіонка Альона Савченко

 

Цікаво, що торішній рекорд також належав цій парі — у фіналі Гран-прі сезону-2017/18 спортсмени набрали 157,25 бала.

Українці в цьому виді не виступали, беручі участь лише в одиночних чоловічих і жіночих змаганнях, а також танцях на льоду. Високих результатів вони не показали.

ФРИСТАЙЛ

Загальна назва лижних дисциплін, в яких лижники проходять на швидкість трасу, виконуючи трюки. Нагороди розігруються серед жінок і чоловіків.

Дисципліни фристайлу:

 • Хафпайп
 • Могул — спуск на швидкість у поєднанні з виконанням стрибків. Спуск здійснюється трасіою з насипними штучними горбами.
 • Слоупстайл
 • Скі-крос
 • Повітряна акробатика

Саме в останньому виді 29-річний миколаївський спортсмен Олександр Абраменко здобув єдину для нашої збірної золоту медаль.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гадання на салатах і футбол у дитинстві: що треба знати про олімпійського чемпіона з фристайлу Абраменка

 

Для України це стало першим олімпійським «золотом» у фристайлі за всю історію.

ХОКЕЙ

Командний вид спорту. Гравці однієї команди намагаються загнати шайбу у ворота суперника. У кожній з команд — 5 польових гравців і  воротар.

Нагороди в хокеї розігрувалися серед чоловічих і жіночих команд. Українська збірна не брала участі в цій Олімпіаді.

ШОРТ-ТРЕК

Біг на ковзанах на швидкість. На відміну від ковзанярського спорту, де змагаються парами, в шорт-треці в кожному забігу стартує кілька спортсменів. Доріжка овальної форми має довжину 111,12 метрів. Ковзанка має стандартні хокейні розміри — 60 на 30 метрів.

Програмою Олімпійських Ігор передбачені змагання серед чоловіків і жінок на дистанціях 500, 1000, 1500 метрів та естафети на 5000 метрів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про Олімпіаду в Південній Кореї

Поділитись: