«Репортери без кордонів» закликали зупинити телемаратон «Єдині новини»

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF) закликала український уряд припинити трансляцію телемаратону «Єдині новини» та зосередитися на посиленні фінансової підтримки суспільних і незалежних медіа.

Про це йдеться в заяві організації від 6 лютого.

В організації, посилаючись на дані інтернет-видання «Детектор медіа», зазначають, що майже через два роки після свого створення телемаратон має рейтинг глядачів близько 10% та користується низьким рівнем довіри, а крім того, усе частіше стикається зі суспільною критикою.

Також RSF посилається на опитування фонду «Демократичні ініціативи» та «Центру Разумкова», згідно з якими телемаратон вважають актуальним лише понад 20% опитаних.

Керівниця відділу RSF у Східній Європі та Центральній Азії Жанна Кавельє зазначила, що ініціатива з об’єднання чотирьох приватних телеканалів і двох суспільних була корисною та ефективною у протидії російській дезінформації в лютому 2022 року, але тепер формат застарів і, на її думку, послаблює медіаплюралізм.

«За два роки українським телеканалам вдалося реорганізувати та зміцнити свої команди, що дозволило їм опрацьовувати більше перевіреної інформації та джерел. Сьогодні всі вони здатні боротися з російською пропагандою на достатньому рівні, зберігаючи плюралізм і редакційну незалежність», — вважає Кавельє.

Що треба знати про «Єдині новини»?

Це ініціатива, започаткована на початку великої війни самими телеканалами, а згодом офіційно оформлена указом президента за рішення Ради національної безпеки і оборони. Проєкт об’єднав чотири приватні телеканали, «Інтер», «1+1», «Ми — Україна» та ICTV, і два суспільні телеканали — «Суспільне» та «Рада».

Кожен із телеканалів має свій власний виробничий сегмент. У такий спосіб одна й та сама безперервна програма новин транслюється на цих різних телеканалах.

Цього року на телемаратон та іномовлення України з державного бюджету спрямують понад 1,5 млрд гривень.

Водночас результати опитування Київського міжнародного інституту соціології показали, що довіра до «Єдиних новин» продовжує знижуватися.

Так, якщо між травнем 2022 року і жовтнем 2023-го частка тих, хто довіряє, знизилася з 69% до 48%, то до грудня 2023 року показник знизився до 43%. А втім, станом на грудень 2023 року баланс довіри/недовіри все одно залишався позитивним — тобто було більше тих, хто довіряв телемаратону.

Перед цим голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що ефективність телемаратону «під питанням». Він вважає, що якщо більша частина суспільства отримує інформацію з анонімних Telegram-каналів, то «щось із марафоном не так».

Крім того, на початку цього року виконувач обов’язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв заявив, що українські телеканали розглядають можливість змінити формат телемаратону «Єдині новини». За його словами, телемаратон уже досяг мети — «донесення необхідної, важливої, оперативної інформації» щодо подій у країні.