«Вони ще діти. Ну куди їм воювати?» Як діра в законодавстві дає змогу мобілізувати хлопців до 25 років

«Вони ще діти. Ну куди їм воювати?» Як діра в законодавстві дає змогу мобілізувати хлопців до 25 років
hromadske

«Він опинився десь у полі. Йому не сказали, куди його везуть. Потім з'ясувалося, що він на території військової частини», — так Ніна Троненко розповідає про «мобілізацію» її 22-річного сина.

Заведено вважати, що мобілізаційний вік в Україні — з 25 років. Однак hromadske дізналося про випадки, коли молодших чоловіків забирають у територіальні центри комплектування та за лічені дні призовники опиняються на полігоні.

І ні, не йдеться про незаконні дії співробітників ТЦК. Точніше, це не ключове. Як зʼясувалося, хлопці віком 18–24 років опиняються у військових частинах проти власного бажання через прогалину в законодавстві.

То в яких випадках можлива мобілізація до 25 років, чому «обмежено придатні» опиняються на службі та чи є шляхи це змінити — розбираємо в матеріалі.

«Ну як могли мобілізувати мою дитину?»

Валентину з Києва — 22 роки. Донедавна в нього був статус «обмежено придатного», оскільки хлопець має важке автоімунне захворювання — склеродермію. Це хвороба, за якої імунітет «нападає» на клітини власного організму. У випадку Валентина — на сполучні клітини. Зараз хлопець у ремісії після лікування.

22-річний Валентин, який має важке автоімунне захворювання — склеродерміюнадано hromadske

У червні 2024-го працівники ТЦК та СП затримали Валентина на вокзалі в Ужгороді. Хлопець не мав при собі фізичних документів — тільки застосунки «Дія» та «Резерв+» на телефоні. Уже в центрі комплектування в нього забрали особисті речі, зокрема телефон. А далі, за словами мами хлопця, його «швидко провели по ВЛК».

Він казав, що в нього хвороба. Та йому відповіли: «Не важливо, що було раніше. Зараз ти здоровий». Отак. Його не обстежували, йому не робили аналізів, нічого. Просто сказали: «Ти здоровий».Ніна Троненко, мати мобілізованого Валентина

Ніна Троненко, мама Валентина, змогла звʼязатись із сином лиш тоді, коли він уже був на полігоні. Та й досі їхні розмови дуже короткі й обмежені в часі — раз на тиждень, щонеділі. Хлопцеві досі не повертають телефон.

За словами мами, хвороба Валентина унеможливлює військову службу. Лікар попереджав: рецидив може спровокувати сильний забій, після чого на цьому місці утворяться «вогнища» некрозу. Як наслідок, існує ризик серйозного ураження внутрішніх органів. Ніна Троненко наголошує: «Хвороба може початись, якщо він просто десь сильно вдариться. І тут питання: на війні можна забитись?»

Я взагалі не розуміла, що відбувається. Думала собі: «Ну як могли мобілізувати мою дитину? Йому 22 роки, чому його мобілізували, якщо в нас мобілізація з 25 років?..» І я розуміла, що моя дитина хвора і ніхто його не буде мобілізовувати.Ніна Троненко, мати мобілізованого Валентина
19-річні брати Вадим та Руслан Ящукинадано hromadske

Випадок 22-річного Валентина — не унікальний. У тому самому червні 2024-го на Буковині затримали 19-річних братів Вадима та Руслана Ящуків з Вінниччини. Зрештою, з ТЦК відпустили лише Руслана. А от Вадим, який має проблеми з серцем і також був «обмежено придатним», опинився на лікарській комісії, а згодом на полігоні, — каже Яна Ящук, мати хлопців.

На ВЛК йому зробили тільки кардіограму — й усе… Ніхто його не перевіряв. Лікар навіть не підняв очей і не подивився, що це дитина, що йому 19 років. Зробили придатним — та й усе.Яна Ящук, мати мобілізованого Вадима

Адвокат Юрій Хорт розповів hromadske про схожий випадок зі своєї практики. Іллю Щиголя, якому зараз 24 і який теж був визнаний «обмежено придатним», затримали на Закарпатті в липні цього року. Хлопець розповів правнику, що співробітники ТЦК побили його в авто, забрали телефон і доставили спершу в Хуст, а потім і на ужгородський полігон. Зараз з Іллею юрист звʼязку не має: ймовірно, у хлопця відібрали телефон.

У випадках з Валентином та Вадимом лікарські комісії не видали своїх постанов, тож оскаржити їхні рішення наразі неможливо. Поки ж адвокат 19-річного Вадима Ящука намагається судитися за статтею про незаконне затримання. Щодо 24-річного Іллі Щиголя правник Юрій Хорт домігся відкриття провадження, а тепер намагається звільнити хлопця зі служби.

А що, так можна було?

«Я намагалася звернутися до юристів ще на початку… Думала, що це якась прикра помилка, що це все зараз швидко з'ясується і його назад відправлять, — пригадує мама 22-річного Валентина. І додає: — Уже пізніше я дізналася, що є “діра” в законодавстві, через яку “обмежено придатні” хлопці стали військовозобов'язаними ще до 25 років, і зараз їх можна мобілізувати».

Про те, що «все законно», нещодавно заявили в Одеському обласному центрі комплектування. У ТЦК навіть висловили стурбованість, що не всі українці знаються на законодавстві. І наголосили, що його незнання не звільняє від відповідальності. 

Справді, немає закону, який чітко забороняє мобілізовувати чоловіків віком до 25 років, — пояснює hromadske адвокатка Наталя Коровіна. Так, в указі президента «Про загальну мобілізацію» йдеться про призов військовозобов'язаних і резервістів. Коровіна наголошує: «Там не написано "оголосити призов чоловіків віком від 25 років", тобто не зазначено вік. Просто йдеться про мобілізацію певної категорії громадян».

Розберімо детальніше. Військовозобов'язані чоловіки віком від 18 років мають різні статуси: «допризовники», «призовники», «військовозобов'язані», «резервісти» і «військовослужбовці».

Виникає юридичний казус. Якщо чоловік до 25 років має статус «військовозобов'язаного» — його можна призвати, незалежно від того, чи є йому 25 років.

Адвокат Юрій Хорт зауважує: до 25 років чоловіки зазвичай перебувають у статусі «призовників». Утім, якщо вони проходили військову службу чи навчання у військовому освітньому закладі, то їх можуть мобілізувати незалежно від віку.

Окремий випадок — військовозобовʼязані, яких раніше рішенням ВЛК визнавали «обмежено придатними». Призвати на строкову службу чоловіків з проблемами здоровʼя раніше не могли, тому їх ставили в запас і надавали статус «військовозобов'язаних».

Тепер їх «ловлять» ТЦК та проводять по ВЛК, де визнають придатними, бо статус «обмежено придатний» скасували цього року — багато хто з молодих громадян про це не знає. Зрештою, їх мобілізують.Юрій Хорт, адвокат

Юристка Наталя Коровіна наголошує: у всіх чоловіків, які мали статус «обмежено придатних», мають бути тимчасові посвідчення, у яких і можна перевірити свій статус. Якщо там написано «військовозобов'язаний», вік ролі не відіграватиме — їх можуть мобілізувати.

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати

Рішення є, але не всім подобається

«Це дуже несправедливо щодо хворих дітей. Уявіть, їхні однолітки до 25 років є призовниками, тож їх можуть призивати тільки за їхнім бажанням… Хворих хлопців беруть саме тому, що є “діра” в законі, а їхніх здорових однолітків ніхто не чіпає», — обурюється Ніна Троненко, мама 22-річного Валентина.

Мама 19-річного Вадима, Яна Ящук, підхоплює: «Їм же немає 25 років — вони ще діти, нічого не розуміють. Ну куди їх брати? Там така біда робиться».

У публічній комунікації про цю прогалину в законодавстві політики часто кажуть як про «юридичну колізію». Адвокатка Наталя Коровіна з такою оцінкою не погоджується. Мовляв, колізія — це коли незрозуміла норма закону. А в цьому разі правникам вона цілком зрозуміла — проблема лише в тому, настільки чинна ситуація справедлива.

У Верховній Раді зараз намагаються розв’язати проблему. Наприклад, Олексій Гончаренко з «Європейської Солідарності», заручившись підтримкою інших парламентарів, наприкінці червня подав законопроєкт №11379. Відповідно до нього, тим військовозобов’язаним, кого раніше ВЛК визнали «обмежено придатними», а згодом цей статус змінили на «придатний», пропонують надавати відстрочку від служби до 25 років.

То що, розв’язка близько? Не факт. За словами Гончаренка, Генштаб ЗСУ і Міністерство оборони виступили проти — «у них немає жодних пояснень цього “проти”, крім того, що їм потрібен ресурс». Аби розʼяснити позицію військового керівництва, hromadske звернулося до цих відомств. Щойно буде відповідь, ми додамо її до цього матеріалу.

Поки ж триває робота в парламенті. На засіданні 23 липня народні обранці зібрали голоси, щоб доручити Комітету ВР з нацбезпеки негайно розглянути законопроєкт №11379. Комітет послухався, хоч і пішов довшим шляхом.

«Вони визнали цю проблему і мають зробити так званий депутатський законопроєкт. Він також матиме номер 11379, тільки з позначкою “Д”. Думаю, це зроблено з політичних міркувань, аби це був  “інший” законопроєкт, де вже не я перший автор. Але це для мене не має значення», — зазначив Гончаренко в коментарі hromadske. Депутат повідомив, що оновлений законопроєкт обіцяли зареєструвати на початку серпня.

Про те, що це питання вже «розв’язане на рівні комітету», каже і парламентар від «Голосу» Роман Костенко. За його словами, зміни торкнуться саме колишніх «обмежено придатних» віком до 25 років, а не військовозобовʼязаних, які проходили військову службу чи навчання у військовому освітньому закладі. Мовляв, останні — це молодші офіцери, командири взводів, командири рот, «які зараз є кістяком армії».

Правник Юрій Хорт погоджується, що потрібно внести зміни в законодавство. Мовляв, громадяни сприймають таку практику як обман, що посилює недовіру до влади. 

А от його колега-юристка Наталя Коровіна не має однозначної думки, варто ухвалювати законопроєкт 11379 або ж альтернативний. Вона вказує, що процедуру вже змінили: скасовано статус «обмежено придатний» і строкову службу, незабаром впровадять базову військову підготовку.

«Можна зрозуміти чоловіків до 25 років, які обурюються, чому їх призвали, а інших — ні. Можна зрозуміти іншу сторону, — каже адвокатка. І додає: На цій стадії важко ухвалити якийсь збалансований закон. Це потрібно було робити ще на початку повномасштабного вторгнення, два роки тому».


Цей матеріал створено за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.