Текст: Максим Каменєв
Історія львівського сміття
Керівник парламентської фракції «Самопоміч» Олег Березюк оголосив голодування 19 червня. Щоб акція набула максимальної публічності, провести її депутат вирішив біля будівлі Адміністрації президента. Причина голодування — дії влади щодо ситуації зі сміттям у Львові.
Цій ситуації вже майже 20 років. В її центрі - Грибовицьке сміттєзвалище. 30 травня 2016 року, після виникнення пожежі, на ньому стався обвал. Під завалами знайшли тіла трьох рятувальників. Ще один — зник безвісти.
Роботу звалища призупинили, а сміття почали вивозити в інші міста України. Однак, пізніше низка міст відмовились від нього.
Блокади шляхів, виступи міського голови Андрія Садового щодо бездіяльності влади, критика урядом міського голови Львова у відповідь, передумови надзвичайної екологічної ситуації, декілька пожеж, пікети та «політизація сміття» — за останні два роки жоден місяць не обходився без новин про ситуацію зі львівським сміттям.
Громадське згадує основні її етапи.
15 червня 1960 року
Поблизу села Великі Грибовичі відкрили Львівський полігон твердих побутових відходів.
2 листопада 2000 року
Львівська обласна рада зобов'язала міську раду вирішити проблему щодо вибору нової ділянки для захоронення твердих побутових відходів, а також до 1 липня 2006 року припинити експлуатацію Грибовицького сміттєзвалища і ліквідувати прилеглі до нього території сховищ кислих гудронів.
25 листопада 2003 року
Головний державний санітарний лікар Львівської області заборонив подальшу експлуатацію сміттєзвалища у Грибовичах. Проте закриття постійно переносилося через невирішене питання відкриття альтернативного полігону.
30 червня 2006 року
Мер Львова Андрій Садовий на зустрічі з мешканцями прилеглих до Грибовицького сміттєзвалища сіл пообіцяв «починаючи з наступного місяця, активно взятися за рекультивацію цього полігону», а поруч збудувати сміттєсортувальну лінію.
6 вересня 2011 року
Львівська міська рада визнала екологічну ситуацію на Львівському міському сміттєзвалищі та прилеглих територіях екологічно недопустимою та такою, що потребує невідкладного вирішення.
20 грудня 2013 року
ТзОВ «Інститут «ГІРХІМПРОМ» розробив комплексний проект з рекультивації полігону. Згідно проекту, захоронення ТПВ на Львівському сміттєзвалищі продовжено до 2021 року.
Лютий 2016 року
Львівська міська рада подала до Мінрегіону анкету на участь в спільному з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) проекті «Програма розвитку муніципальної інфрастуктури України». Його загальна вартість 75 млн. євро. Програма передбачає рекультивацію існуючого сміттєзвалища та будівництво нового полігону твердих побутових відходів сміттєпереробного заводу.
29 травня 2016 року
У селі Великі Грибовичі Жовквівського району Львівської області сталася пожежа на звалищі КМП «Збиранка».
30 травня 2016 року
На полігоні у Великих Грибовичах стався обвал, під який потрапили четверо людей. Тіла трьох з них знайшли.
За фактом сміттєвого зсуву на Грибовицькому сміттєзвалищі, в результаті якого під завалом опинилися троє пожежників. Відкрито кримінальне провадження.
31 травня 2016 року
Андрій Садовий оголосив про готовність Європейського інвестиційного банку надати кредит на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та будівництво сміттєсортувального заводу.
За словами міського голови Львова домовленість про кредитування насправді була досягнута раніше, і документ про співпрацю з ЄІБ уже два місяці лежить на затвердженні в Мінрегіонбуді.
1 червня 2016 року
Великогрибовицька сільська рада ухвалила рішення назавжди закрити Грибовицьке сміттєзвалище.
6 червня 2016 року
На Грибовицькому сміттєзвалищі стався новий зсув. Пошуки зниклого без вісти рятувальника припинили. Слідчий відділ управління Служби безпеки України відкрив кримінальне провадження за фактом пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі біля Львова.
7 червня 2016 року
Андрій Садовий звернувся до президента Петра Порошенка та прем'єра Володимира Гройсмана з проханням оголосити Львів та села Малехів і Великі Грибовичі зоною надзвичайної екологічної ситуації.
Президент Петро Порошенко закликав Садового не політизувати проблему. «Сміття треба прибирати, а не робити на ньому велику політику», – сказав він.
8 червня 2016 року
Департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА повідомив, що на Грибовицькому сміттєзвалищі знову сталося загоряння сміття.
Пожежу локалізували наступного дня.
10 червня 2016 року
Андрій Садовий причиною пожежі вважає підпал, що спричинило зсуви та загибель людей на Грибовицькому сміттєзвалищі біля Львова: «За тією інформацією, якою володію я, це був підпал. Тільки після того, як ми почали волати про введення надзвичайного стану, на 12-й день дали авіацію. Чому її не дали відразу? Можливо, не було б тоді біди з рятувальниками».
16 червня 2016 року
Для розслідування катастрофи на Грибовицькому сміттєзвалищі створили спільну групу з представників Генеральної прокуратури, Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ, повідомив генеральний прокурор Юрій Луценко.
21 червня 2016 року
Андрій Садовий домовився з мером Києва Віталієм Кличком про вивезення в столицю зі Львова близько третини твердих побутових відходів.
2 серпня 2016 року
Київ припинив приймати сміття зі Львова в зв'язку плановими ремонтними роботами на сміттєспалювальному заводі «Енергія».
12 вересня 2016 року
Сміття зі Львова тимчасово буде приймати Миколаївський полігон твердих побутових відходів. Відповідне розпорядження підписав мер Миколаєва Олександр Сенкевич.
14 вересня 2016 року
Андрій Садовий заявив, що Львів понад 100 днів перебуває в сміттєвої блокаді: «Щодня для нас дуже велика проблема вивезти сміття. Нам блокують вивіз сміття в інші міста, створюючи різні протести, але, незважаючи на це, сьогодні 80% міста в чистоті, а 20% майданчиків перевантажені».
30 вересня 2016 року
Прем'єр Володимир Гройсман пообіцяв, що уряд надасть гарантії для реалізації проекту рекультивації сміттєзвалища та будівництва сміттєпереробного заводу у Львові, якщо влада міста домовиться щодо кредиту з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ).
1 листопада 2016 року
Прокуратура оголосила підозру начальнику управління житлового господарства Львівської міської ради Юрію Гольцю у справі про обвал на Грибовицькому сміттєзвалищі.
14 листопада 2016 року
Львівський окружний адміністративний суд задовольнив вимогу прокуратури області та зобов'язав виконавчий комітет Львівської міської ради невідкладно вжити заходів щодо припинення вивезення відходів на Грибовицьке сміттєзвалище.
18 січня 2017 року
У Львові склалася критична ситуація з вивезенням твердих побутових відходів і з'явилися передумови для виникнення надзвичайної екологічної ситуації, заявив Андрій Садовий.
25 січня 2017 року
Львівська обласна комісія з НС зобов'язала владу Львова та декількох міст області підписати договори про вивезення твердих побутових відходів.
27 січня 2017 року
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Львів витратив 100 млн грн на вивезення сміття в інші регіони.
30 січня 2017 року
Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка повідомив, що підписав розпорядження про передачу Львову земельної ділянки в Яворівському районі під будівництво комплексу для утилізації та переробки відходів.
Львівський апеляційний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність міського голови Львова та міськвиконкому, які не забезпечили закриття звалища в Грибовичах.
1 березня 2017 року
Львівська міська рада визначила 5 компаній, що будуть вивозити сміття з різних районів міста.
3 березня 2017 року
Андрій Садовий повідомив, що Уряд Франції виділить Львову грант у 650 тисяч євро на проектну документацію щодо закриття і рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища.
17 березня 2017 року
Львівська міськрада і французька компанія «Ежіс» підписали меморандум, згідно з яким компанія розробить для Львова проект рекультивації Грибовицького полігону, а також проект нового комплексу для переробки відходів.
21 квітня 2017 року
Керівники Львівських обладміністрації, облради, міськради та міські голови 20 міст Львівської області підписали меморандум про те, що упродовж двох найближчих років відходи зі Львова прийматимуть полігони цих 20 міст області.
15 травня 2017 року
У Львові накопичилося понад 7 тисяч тонн відходів, які нікуди вивозити, оскільки меморандум, підписаний 21 квітня, не виконується, заявив Андрій Садовий.
30 травня 2017 року
Конкурсна комісія з відбору інвестора для будівництва заводів з переробки відходів визнала переможцями всі три компанії, які брали участь у другому турі відбору. «Інвестиційно-екологічну компанію», ТОВ «Глассворк текнолоджи» і ТОВ «Вейст менеджмент сістемс».
9 червня 2017 року
Жителі Львова вночі на кілька годин заблокували рух автотранспорту на одній із магістральних вулиць міста — Городоцькій — біля будівлі заводу «Сільмаш». Учасники акції винесли на проїжджу частину мішки зі сміттям із довколишніх контейнерних майданчиків і перекрили ними рух для автотранспорту.
11 червня 2017 року
На Грибовицькому полігоні твердих побутових відходів сталась нова пожежа. Вогнем знищено 10 м.кв відходів. О 19.15 пожежу ліквідували два пожежних підрозділи.
12 червня 2017 року
Андрій Садовий повідомив, що міська комісія звернулася до уряду з проханням оголосити Львів зоною надзвичайної екологічної ситуації.
14 червня 2017 року
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні Кабінету Міністрів розкритикував мера Львова Андрія Садового за невирішену проблему вивезення твердих побутових відходів.
23 червня 2017 року
Андрій Садовий погодився віддати Львівській облдержадміністрації функції вивезення сміття з міста.
Made on
Tilda