Федоров про «бронь» для Glovo та Favbet Tech: Не курʼєри чи ігорка, це — спеціалісти топрівня

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров
Міністр цифрової трансформації Михайло ФедоровTelegram / FEDOROV

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров пояснив підстави для бронювання спеціалістів деяких технологічних та інноваційних бізнесів після суспільного резонансу. 

Про це свідчить його повідомлення. 

За словами міністра, в Україні 700 тисяч заброньованих людей, і лише 4 тисячі — з ІТ-компаній. Загалом у цій сфері працюють понад 300 тисяч співробітників, тобто серед них «бронь» мають 1,5%.

Водночас частка ІТ у ВВП країни сягає майже 5%. Торік від сфери до держбюджету надійшло 20,8 млрд гривень податків. Це на 3,1 млрд гривень більше, ніж у 2022 році. 

«Один ІТ-спеціаліст, який працює, створює та зберігає майже три робочі місця в економіці», — заявив Федоров.

За наказом подано до бронювання всього 54 IT-спеціалісти, а саме:

  • ТОВ «КОРТ» — 6 людей;
  • ТОВ «Віза Україна» (Visa) — 15 людей;
  • ТОВ «ФАВБЕТ ТЕК» (Favbet Tech) — 15 людей;
  • ТОВ «Гловоапп Україна» (Glovo) — 11 людей
  • Дочірнє підприємство «ССМ» — 6 людей;
  • ТОВ «Агрі Чейн» — 1 людина.

«Це не курʼєри чи ігорка, це спеціалісти топрівня: архітектори, розробники, девопси. Саме інженери — основа “Дія.City” і саме інженери — наш стратегічний ресурс», — заявив Федоров. 

Міністр додав, що лише Visa торік заплатила 146 млн гривень податків. Він також розповів, що до «Дія.City» входять не лише ІТ-компанії, а й розробники defense-tech. У просторі близько 150 резидентів, які розробляють оборонні інновації. 

Посадовець переконаний, що важливі для економіки підприємства мають бути заброньовані, щоб компанії продовжували наповнювати держбюджет.

Як компанії отримують бронювання? 

Глава Мінцифри пояснив, що компанії, які подають на бронювання, згідно з постановою Кабміну, отримали статус критично важливих для економіки, бо відповідають мінімум трьом з критеріїв:

  • середня зарплата на підприємстві не менша, ніж середня зарплата по регіону за IV квартал 2021 року;
  • відсутність заборгованості з ЄСВ;
  • понад 1,5 млн євро податків, сплачених до державного та місцевого бюджету протягом року, крім митних платежів;
  • понад 32 млн євро надходжень за останній рік, не враховуючи кредити та позики;
  • статус резидента «Дія.City»;
  • важливість для національної економіки — так званий галузевий критерій. Для ІТ-компаній це: належність до IT-індустрії, розмір середньої зарплати працівників за останній квартал (не менше, ніж еквівалент 1200 євро за курсом НБУ) та середньооблікова кількість працівників за останній квартал (не менше 9 людей).

Що передувало?

Народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Федієнко опублікував наказ Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних працівників таких компаній, як Glovo (ТОВ «Гловоапп Україна»), Favbet Tech (ТОВ «Фавбет ТЕК»), Visa («ТОВ Віза Україна») тощо.

Як зазначається, їм дали відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців. Це викликало хвилю критики в соцмережах.

Після цього міністерка економіки Юлія Свириденко оголосила, що скасовує наказ щодо бронювання деяких технологічних компаній.

Нагадаємо, у квітні соцмережами поширилася критика наказів Міністерства культури про бронювання працівників низки закладів: каналів телемаратону «Єдині новини», інших медіа, театрів, оркестрів, культурних вишів, а також державних циркових закладів.