Колишню Арку дружби народів не обов'язково зносити. Як варіант — перетворити її на символ ЛГБТ — УІНП
Голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович вважає, що колишню Арку дружби народів у Києві можна не демонтувати, якщо її перестануть зчитувати як радянський символ.
Про це він сказав в інтерв’ю для «Interfax — Україна».
Він розповів про три можливі, на його думку, сценарії розвитку подій довкола Арки свободи українського народу (раніше — Арки дружби народів). Один із них — це демонтаж, другий — це залишити Арку, однак потім самі громадяни все одно демонтують її примусово, «як зробили з Леніним».
І третій варіант, на думку Дробовича, — це переозначити Арку, зробивши з неї «веселку як символ ЛГБТ або просто символ веселки над водою». На його думку, веселка по-справжньому переозначить цей об'єкт, створивши навколо нього новий контекст та дискусію.
Він додає, що, попри тріщину, яку зробили на Арці, вона не стала віральною.
«А веселка працює! Це одразу стало зрозуміло, коли виступив "Правий сектор", а це значить, що це вже не зчитують як радянський символ», — вважає голова Інституту нацпам’яті.
Утім, він також каже, що Арку можна спробувати переозначити «функціонально», зробивши, наприклад, «якусь водяну гірку або щось інше».
Доля колишньої Арки дружби народів у Києві
У квітні 2022 року почався демонтаж бронзової скульптури двох робітників під Аркою дружби народів, яка символізувала «возз'єднання України та росії». Саму ж Арку перейменували на Арку свободи українського народу.
У березні 2024 року Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті оприлюднила висновок щодо належності Арки свободи українського народу (колишньої Арки дружби народів) до символіки російської імперської політики.
У висновку зазначається, що втілений у монументі міф про «возз’єднання» двох «братніх» народів не відповідає історичним реаліям. А в умовах великої війни цей міф активно використовується для обґрунтування «законності» путінських територіальних претензій.
Згодом у Міністерстві культури повідомили, що Арка більше не входить до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Тобто монумент втратив статус пам'ятки історії та може бути демонтований.
Однак у Київській міській державній адміністрації оголосили, що не демонтуватимуть Арку, бо вона начебто є однією з візитівок міста, а її сенс переосмислили.
- Поділитися: