Верховний суд США постановив, що Трамп має «певний імунітет» у справі про штурм Капітолія

Ілюстративне фото. Кандидат у президенти від Республіканської партії та колишній президент США Дональд Трамп, 10 квітня 2024 року
Ілюстративне фото. Кандидат у президенти від Республіканської партії та колишній президент США Дональд Трамп, 10 квітня 2024 рокуAP Photo / Jason Allen

Верховний суд США постановив, що Дональд Трамп може вимагати імунітету від кримінального переслідування за деякі дії, які він вчинив в останні дні свого президентства. Йдеться про справу щодо штурму Капітолія у січні 2021 року.

Про це пише CNN.

Це відхиляє лютневе рішення федерального апеляційного суду, який визнав, що Трамп не мав імунітету за дії, які він скоїв під час свого президентства, щоб скасувати результати виборів 2020 року. 

У сьогоднішньому рішенні Верховного суду йдеться, що президенти мають імунітет щодо офіційних дій, але не всі дії є офіційними. Тепер суди нижчої інстанції повинні вирішити, як кваліфікувати дії Трампа.

Як вказує CNN, ймовірно, це рішення може ще більше відкласти судовий процес за звинуваченнями у спробі підірвати вибори 2020 року. Тим часом сам експрезидент прокоментував постанову суду так: «Велика Перемога для нашої (американської — ред.) Конституції та демократії»

Зазначимо, що в межах справи спецпрокурор Джек Сміт звинуватив 78-річного Трампа у змові з метою скасування перемоги Джо Байдена на виборах та вчиненні шахрайства, щоб залишитися на посаді.

Що сталося в Капітолії?

6 січня 2021 року сотні людей прорвалися через поліційний кордон у будівлю Капітолія у Вашингтоні, де американський парламент мав затвердити результати виборів президента США. Засідання Сенату (а згодом — і Палати представників) тимчасово перервали, а в Конгресі оголосили локдаун. Проте конгресмени пізніше зібралися на засідання й оголосили Байдена переможцем виборів.

Відомо, що внаслідок штурму загинули п'ятеро людей, серед яких четверо мітингарів та один поліціянт, були й поранені серед протестувальників і правоохоронців.

Події 6 січня стали приводом для оголошення Трампу імпічменту. Палата представників звинуватила тоді ще президента в «підбурюванні до повстання» й 13 січня проголосувала за цією статтею імпічменту. Трамп став єдиним президентом США, якому імпічмент оголосили вдруге. Водночас Сенат не знайшов достатньо голосів для того, щоб засудити Трампа.