«Ми ходимо по колу». У Києві вийшли на пікет проти будівництва меморіального кладовища

Зранку 2 липня у центрі Києва біля Інституту національної памʼяті близько десятка людей вийшли на протест проти будівництва Національного військового меморіального кладовища. Вони заявили, що влада з ними не комунікує, щоб знайти спільне рішення.
Про це повідомив кореспондент hromadske.
Протестувальники зазначили, що вони є жителями села Мархалівки, що під Києвом, де розпочалося будівництво кладовища, а також хтось із присутніх сказав, що живе в сусідній Іванівці.
Вони тримали плакати з написами «Не хороніть героїв у болоті», «Ні могилам у воді», «Масові захоронення — небезпека для тисяч мешканців прилеглих сіл», «STOP Ecocide».
«Ми ходимо по колу, нас не чують, ми не бачимо ніяких змін. Тому прийшли поборотися за свої конституційні права», — заявила одна з найактивніших учасниць пікету Надія Коваленко. І додала, що протестувальники зібралися тут не вперше.
«Минулого разу вийшов представник, який взагалі не зрозумів, які питання до Інституту національної пам'яті. Мовляв, там же є південне кладовище, ми можемо продовжити [його]. Я була шокована такою відповіддю», — каже Коваленко.
За її словами, жителів села запрошували до Мінветеранів, де домовилися провести разом зустріч з матерями загиблих воїнів, щоб спільними силами знайти рішення. Утім, каже жінка, минуло вже понад 2 тижні, але результатів нібито немає.
Коваленко також стверджує, що на вирубаних ділянках зʼявився застій після дощу, а кількість зрубаних дерев «вже явно не 10%», як передбачено проєктом.
«Ця сосна так і лежить, складена красивими здоровими колодами. Її ніхто не забирає, бо на неї немає документів. Вона не маркована. Вони навіть зрізали ліс з порушенням всіх норм і правил», — заявила жінка.
Також вона розповіла, що місцеві жителі самі замовляли дослідження з геології, яке виявило, що «із 10 свердловин у восьми стояла вода вище 2 метрів, а декуди й 80 сантиметрів». Також жінка заявила, що «це просто ритуальний бізнес» і припустила наявність корупційних схем.
На запитання, що у Мінветеранів заявили, що перші поховання будуть осінню попри спротив місцевих, Коваленко відповіла: «Ми, звісно, не будемо перекривати похоронні процесії. Єдине наше бажання, що ми до того часу зможемо у межах чинного законодавства, довести: ця ділянка абсолютно непридатна для кладовища».
Що кажуть у Мінветеранів?
Заступник міністра у справах ветеранів України Фархад Фархадов у коментарі hromadske заперечив твердження, що влада не комунікує із місцевим населенням.
«Виїжджали туди (до Мархалівки — ред.) і з міністром та командою міністерства. За результатами заходів кількість місцевих жителів, які не мали інформації й не підтримували, зменшується», — каже посадовець.
І додав, що коли протестувальники приходили до міністерства, він сам із ними спілкувався. Тоді справді домовилися залучити до комунікації родини загиблих захисників. Одразу після цього Фархадов був тиждень у відрядженні, однак тепер узгоджено, що 4 липня представники Київської ОВА, Мінекології, Мінветеранів, голів громад, члени Ради родин загиблих приїдуть до Мархалівки.
«Зверну увагу, що підходять деякі жителі, з якими ти говориш, показуєш документи, відповідаєш на запитання, але їм відповідь не потрібна», — каже Фархад Фархадов.
Щодо проведеної місцевими жителями геології, посадовець каже, що це дослідження теж показало, що є ділянки, де може бути поховання.
«Вони беруть ту частину геології, де написано, що на якомусь місці поховання не може бути. Загальна територія земельної ділянки — 267 гектарів, з них тільки 130 буде використане під кладовище. Зі 130 га — це не лише сектор поховань, а й адміністративні будівлі, автостоянка, крематорій, музей», — зауважив посадовець.
Фархадов запевнив, що державна експертиза показала, де можуть бути сектори поховань, а де можуть стояти будівлі. Крім того, зрубану деревину передадуть для потреб армії — очільники Мінветеранів та Міноборони підписали відповідні рішення.
Також посадовець згадав, що деякі місцеві жителі подавали до суду, щоб призупинити роботу на цій земельній ділянці, утім, суд їм відмовив у задоволенні позову.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, в якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізовану під давньоруську.
Проте заплановане будівництво викликало протести місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів уплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати у місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «в болоті».
- Поділитися: