Чи перепоховають Степана Бандеру на Національному військовому кладовищі? В установі відповіли
В установі, яка займається будівництвом Національного військового меморіального кладовища, мають намір перепоховати тих, хто боровся за незалежність України у XX столітті. Однак родичі Степана Бандери поки не дали на це дозволу.
Про це розповів заступник директора державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» Ярослав Старущенко в інтерв’ю «Главкому».
Він визнав, що в установі планують перенести останки тіла одного з представників ОУН-УПА на територію кладовища.
Однак, за його словами, з перепохованням провідника Організації українських націоналістів Степана Бандери «складніша ситуація». Старущенко розповів, що родичі, які переважно живуть за кордоном, побоюються, що могила діяча може постраждати від імовірних вандалів. Наразі Бандера похований у німецькому Мюнхені.
Заступник директора військового кладовища запевняє, що цвинтар обладнають відеонаглядом, сигналізацією та охороною, тому якщо родини видатних українців дадуть згоду на перепоховання, то «Україна зробить усе можливе, щоб забезпечити надійний захист могилам провідників ОУН-УПА».
Зазначимо, згідно з урядовою постановою, на військовому кладовищі, розташованому на території Гатненської громади Київської області, можуть перепоховати борців за незалежність України у XX столітті.
На думку Старущенка, потрібно законодавчо закріпити механізм визначення людей, котрі належать до категорії борців за незалежність України у XX столітті. Зараз Міністерство у справах ветеранів та Міністерство культури напрацьовують цей алгоритм, каже він.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, в якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізовану під давньоруську.
Проте заплановане будівництво викликало протести місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів вплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати у місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «в болоті».
- Поділитися: