Ближче до Галичини, далі від Донбасу: як українці оцінили свою близькість до жителів інших регіонів

Серед українців зросла самооцінка близькості із жителями Галичини та західних регіонів загалом. Також ближчими стали вважати жителів центру, півдня та Слобожанщини. Водночас самооцінка близькості з Донбасом нижча, ніж була раніше.
Про це свідчать результати опитування «Ідентичність громадян України: тенденції змін», проведеного «Центром Разумкова».
Так, самооцінка близькості із жителями Галичини зросла з 5,9 бала у 2006-му до 6,6 бала у 2024-му.
«Центр Разумкова» зауважує, що 18 років тому громадяни України загалом оцінювали близькість до них жителів західних регіонів країни (Галичини, Буковини, Волині, Закарпаття) нижче, ніж жителів інших регіонів України. А жителі півдня та сходу вважали жителів заходу навіть більш чужими, ніж жителів росії.
Так, у 2006-му жителі півдня оцінювали власну близькість за характером, звичаями, традиціями із жителями Галичини на 4,3 бала за шкалою від 0 до 10, тоді як близькість із жителями росії — на 7,3 бала, а жителі сходу — відповідно на 4,7 і 7,6 бала.
У «Центрі Разумкова» пояснили, що ще із часів СРСР склалась «ідеологічна стигматизація» жителів західних областей України. Це зокрема, проявилося у формуванні негативного образу жителів заходу країни як «бандерівців», «буржуазних націоналістів» та у спонуканні соціального дистанціювання від них жителів інших регіонів.
Також серед українців зросла самооцінка близькості із жителями центру (до 7,8 бала у 2024 році), півдня (6,8 бала) та Слобожанщини (7,0 бала).
Самооцінка близькості із Кримом на статистично значущому рівні не змінилася — це 5,8 бала. А ось близькість із жителями Донбасу у 2024 році стала нижчою, ніж була у 2021 році (4,9 бала проти 5,4 бала).
Методологія
Опитування проводилося з 6 до 12 червня методом face-to-face у всіх областях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії.
Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).
Загалом опитано 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. А втім, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
- Поділитися: